Студенти бициклисти стижу данас до Стразбура, пешаци настављају пут ка Краљеву
1 min read
Студенти који су из Новог Сада кренули бициклима стижу вечерас до последње тачке своје туре, Стразбура – где ће, како су најавили, европским званичницима указати на стање и друштвено-политичку кризу у Србији и скренути пажњу на своје захтеве постављене властима. Студенти из више праваца пешаче ка Краљеву где ће се сутра 16. априла одржати протест.
Студенти бициклисти из Новог Пазара кренули ка Краљеву
Део студената бициклиста који су боравили у Новом Пазару на протесту, који су организовали студенти у блокади Државног универзитета у Новом Пазару, кренуло је око 11.30 сати ка Краљеву.
Испред зграде Уноверзитета, испратиле колеге и окупљени грађани.
Према објављеном плану студената бициклиста, возиће Ибарском магистралом уз пар заустављања, а у 19.30 стићи у Краљево на Трг Српских ратника.
Студенти бициклисти ће преспавати у Краљеву, где је за сутра најављен протестни скуп „Пумпај, пумпај Ибар водо“.
Пешаци студенти и матуранти из Ваљева, Ужица и Пожеге преспавали у Чачку
У последњој етапи до Краљева, јутрос су им се придружили чачански студенти и матуранти.
Студенти из Јагодине наставили пут пешице до Краљева
Прикључиле су им се и поједине колеге са крагујевачког Универзитета.
Планирају да око 22 часа стигу у Краљево, где се сутра одржава студентски протест.
„Данас ће много да буде теже него јуче. Ишли смо по планинским путевима, али данас око 50 километара треба да пређемо. Очекујем да пређемо сви, али сигурно ће да буде тешко“, каже Немања Ћајић, студент на Високој медицинској школи струковних студија у Ћуприји.
Невена Радовановић, студенткиња Факултета педагошких наука у Јагодини истиче да пре свега желе да још више пробудимо свест јавности и грађана и очекују да се захтеви испуне.
Протест испред Медицинског факултета у Нишу
Студенти, којима се придружио и део наставника тог факултета, тврде да је одлука противзаконита и да Медицински факултет нема лиценцу за онлајн наставу.
Прочитана је и Хипократова заклетва, а нешто после 9 сати блокиран је булевар Др Зорана Ђинђића у делу испред факултета.
Планирано је да протест траје до 15 сати.
Група студената са четири Универзитета је кренула у „Туру до Стразбура“ 3.априла, пролазећи кроз Суботицу, Дунав Варош, Будимпешту, Ђер, Беч, Есмердоф на Дунаву, Линц, Салцбург, Минхен, Улм, Штутгарт, Карлсруе.
Студенти у блокади настављају са акцијама док њихови захтеви не буду испуњени. Протестују пет месеци, тражећи одговорност за пад надстрешнице зграде Железничке станице у Новом Саду 1. новембра и погибију 16 људи.
Синоћ су студенти у блокади блокирали зграде оба јавна медијска сервиса и РТС и РТВ.
Група од 80 студената у блокади је 3. априла ујутру кренула бициклима пут Стразбура, да би у „центру европске правде предали документ о кршењу права у Србији“. Пролазе кроз кључне европске градове, а у Стразбур би, према плану, требало да стигну 15. априла. Циљ пута је да европским званичницима скрену пажњу на студентске захтеве и тренутну ситуацију у Србији.
После Салцбурга, Минхена, Улма и града Карлсруе настављају пут ка свом циљу.
Блокадама и обустави наставе претходних месеци придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа у Србији.
Комеморативним скуповима у више градова у Србији 1. априла обележено је пет месеци од пада надстрешнице у Новом Саду, средњошколци и наставници на три и по сата блокирали су мост „Газела“.
Последње суботе у марту одржан је шесточасовни протест испред Информера.
Грађани и студенти окупили су се 24. марта, на годишњицу почетка НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије, испред Генералштаба и Уставног суда у Београду. Изразили су незадовољство због тога што је Генералштабу одузет статус културног добра.
У недељу, 23. марта, у Новом Саду је био Дан жалости због смрти Вукашина Црнчевића, који је после четири месеца и три недеље подлегао повредама задобијеним у паду надстрешнице.
У Чачку је истог дана одржан протест грађана на који су их позвали студенти Факултета техничких наука у блокади због догађаја од суботе, 22. марта, на Градском тргу када су, како су навели, нападнути студенти тог факултета. Неколицина учесника протеста разбила је врата градске управе у Чачку и ушла у зграду. Полиција је саопштила да је идентификовано шест особа. Окупљени су током протеста шетали градским улицама, правили буку и гађали јајима седиште Градског одбора СНС-а.
У Нишу је у петак увече 21. марта дошло до инцидента испред места где је требало да буде одржана трибина Српске напредне странке. Окупљени грађани су чланове СНС-а гађали јајима, каменицама и поливали водом. Нападнут је градоначелник Ниша Драгослав Павловић као и други чланови СНС-а који су хтели да присуствују страначкој трибини. Тада су приведена и тројица студената.
Студенти су претходних дана пружили и подршку просветарима који су протестовали испред Министарства просвете и зграде РТС-а у среду 19. марта. Просветни радници траже од Јавног сервиса да о њиховим захтевима извештава објективно, истинито и правовремено, као и да „стану на страну грађана“ и извештавају о њиховим захтевима у Другом дневнику. Протест су подржали и средњошколци, као и део радника РТС-а.
Студенти и грађани су у понедељак 17. марта после Ургентног центра у Београду, протестовали испред Министарства здравља, пошто је Ургентни центар осудио „ширење панике“ о здравственом стању људи после инцидента у Улици краља Милана када је још необјашњен звучно-ваздушни удар уплашио и растерао демонстранте у петнаестоминутном одавању поште настрадалима у Новом Саду. Ургентни центар је навео да је радио „уобичајено“, а амбуланте „нису биле преплављене“ пацијентима са симптомима „звучног удара“.
Велики број грађана из целе земље одазвао се на студентски протестни скуп под слоганом „15. за 15“ у центру Београда 15. марта.
Иако је првобитно Скупштина Републике Србије била најављена за централно место окупљања, Трг Славија је у два наврата током дана проглашен за алтернативно место централног програма скупа „15. за 15“, из безбедносних разлога – због окупљених око Удружења Студенти 2.0 који су боравили и тог дана у
И поред тога, на више локација у центру Београда дошло је до инцидената и међусобне туче једног дела учесника протеста, а данима после протеста јавност је заинтересована за случај у Улици краља Милана када је петнаестоминутна тишина која је почела у 19.00 прекинута четири минута раније због звучно-ваздушног удара о којем сведоче очевици, међу којима је одређен број затражио лекарску помоћ.
Док се у делу јавности спекулише о употреби звучног средства за разбијање демонстрација, полиција, Војска и БИА, демантују да је тако нешто употребљено 15. марта.
Студенти у блокади су 11. марта у 21 сат окончали 22-часовну блокаду улаза у зграду Радио-телевизије Србије у Таковској 10 и Абердаревој 1, која је почела 10. марта, око 22.30. Истовремено, била је блокирана и зграда Радио-телевизије Војводине.
Наставили су са блокадама факултета и ректората после студентско-радничког протеста „Раме уз раме – студенти и радници“ који је одржан за викенд. У Нишу је одржан студентски протест „Ружа правде“, док су је у Новом Саду био протест под називом „Шта жене знају са јајима“.
Два дана раније је организована шетња „Кругом двојке“ у Београду и протест испред зграде РТС-а.
Део студената у блокади и грађана који су били на протесту испред РТС-а дошли су до Пионирског парка и скандирали и звиждали окупљенима у Удружењу „Студенти 2.0“ који, како наводе, желе да похађају наставу и који су од четвртка под шаторима у Пионирском парку. Кордон полиције стајао је између две групе студената и грађана.
Поред свакодневних протестних шетњи и одавања поште настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, широм Србије, одржан је и велики протест „Студентски едикт“ у Нишу, 1. марта, четири месеца после пада надстрешнице у Новом Саду када су студенти из више праваца у вишедневном маратону пешке стигли у Ниш на протест који је трајао 18 сати.
Протест у Нишу уследио је после великог скупа студената из целе земље под називом „Сретнимо се на Сретење“ у Крагујевцу.
Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су и 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици, 1. и 2. фебруара, организована је и студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати.
Неколико дана пре, истим поводом, студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену – студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије – настављају и са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија Српске напредне странке у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тада тукли студенте палицама и песницама. Студенткиња која је том приликом теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, више приватних факултета и неколико високих струковних школа.
Потписима студентске захтеве су подржали одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије, која је била у тродневном штрајку, а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада подршку пружају и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци. Скупови подршке студентима у међувремену су организовани и у региону, али и у српској дијаспори по градовима и светским метрополама.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, као и наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије.
РТС

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

