ИН4С

ИН4С портал

Снажан сигнал из Никшића: Језик и држављанство као изборна порука

1 min read

Резултати недавно одржаних локалних избора у Никшићу показали су јасан раст коалиције „За бољи Никшић“ (ЗБНК), коју предводе партије некадашњег Демократског фронта. Са четири мандата више него на претходним изборима, 15 у односу на досадашњих 11, и преко 14 000 гласова, ова коалиција добила је снажну подршку грађана. Осим што је успјела да сачува постојеће и мобилише ново гласачко тијело, овакав изборни резултат коалиције српских странака открио је и дубљу друштвену и политичку поруку, а то је важност идентитетских питања, неријешеног статуса српског језика, двојног држављанства па и симбола као што су химна или народна застава.

Да је управо тај систем вриједности темељ политичке подршке, потврђује и изјава Милана Кнежевића, лидера Демократске народне партије. Он је јасно поручио да његова странка неће подржати реконструкцију Владе Црне Горе ако се не поштују темељни принципи на којима су и добили гласове: српски језик, држављанство, тробојка, химна и остали елементи српског националног идентитета у Црној Гори.

„Нама дата ријеч нема цијену, нити се може на један кантар ставити било каква фотеља или позиција у 44. Влади, у односу на српски језик, на држављанство, на тробојку, химну и све оно за шта смо добили гласове, како бисмо представљали грађане у овом, другим парламентима, али и у Влади и локалним самоуправама гдје вршимо власт. Ако бисмо се одрекли онога за шта смо се борили, послали бисмо поруку да нисмо искрено вјеровали у оно што смо саопштавали грађанима.“

Српски језик у Црној Гори није новост. Од Мирослављевог јеванђеља до Цетињског Октоиха и школских закона Књажевине и Краљевине Црне Горе, српски језик је био темељ писмености, образовања и културе. Закон из 1911. године наводи српски као обавезни предмет у школама, а исте су носиле назив „српске народне школе“.

Након референдума из 2006. године дошло је до систематског прогона српског језика из званичних институција. Најтежи облик језичке дискриминације десио се у образовном систему, гдје је српски као школски предмет избрисан, а у наставу уведен предмет вишесложног егзотичног имена – Црногорски-српски, босански, хрватски језик и књижевност, са циљем да у пракси тај предмет постане једноставно Црногорски. Тако се и десило.

Овакво стање и језички апартхејд у којем живи школска популација у Црној Гори није само образовни проблем. Неријешена питања идентитета и културне равноправности, уз ускраћивање могућности образовања на матерњем језику, доводе до кршења основних дјечјих и људских права. Управо би политичка иницијатива о враћању српског језика у образовни систем представљала нужан корак ка равноправности и брана урушавању темеља грађанског друштва и суживота међу народима у Црној Гори.

Исто важи и за питање двојног држављанства, које је за многе грађане Никшића и шире, ствар реалности, породичне историје и веза. Ограничења и укидања овог права представљају удар на основне слободе. Стога је подршка коалицији ЗБНК дио ширег политичког контекста, то је подршка политици која се залаже за уставну једнакост, језичку слободу и правду.

Изборни резултат у Никшићу превазилази локални оквир. Сигнал да се политичка свијест грађана јасно враћа темељним питањима идентитета, достојанства и права да се буде оно што јеси. Српски језик и држављанство нису споредна питања, већ показатељ зрелости једне заједнице која од институција тражи да се поштују њени историјски, културни и лингвистички коријени.

Повратак српског језика у наставу и двојно држављанство тако представљају минимум политичког договора у Црној Гори и предуслов нормалног, грађанског суживота.

Запитајмо се и ми шта значи „свеопшти консензус“ о којем говори Милан Кнежевић.

„Неко мисли да ја сад треба да молим за српски језик, за химну, држављанство и тробојку како би ми била лагоднија позиција у Влади коју подржавамо. Не пада ми на памет. Све ово што сам саопштио јавности саопштио сам и премијеру Спајићу“, рекао је Кнежевић.

Дакле, ко и шта се чека?

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Снажан сигнал из Никшића: Језик и држављанство као изборна порука

  1. 1.Споразум о сарадњи са ЕАУ и Бриксом, и Мађарском, 2.Спрдачина са ЕУ и фолирање тзв уласка, 3.Укидање санкција истокрвној руској браћи. 4.Отпризнавање Метохије као територије Црне Горе,и извести цијепање на тај начин отете српске земље тзв.Косова, 5.ЕУ на референдум, 6. Нато излазак на референдум.7.Укидање химне Монтепркна и увођење старе овамо намо,за брда она,8.Укидање заставе Монтепркна и проглашење тзв Албанске заставе за црногорску- јер је то застава Црнојевића, 9.Увођење језика Српског као службеног, и вјеронауке и10 .Отварање фонда СРБИ Србима који би давао новац за помоћ повраћају на огњишта и тоталном укидању изградње бетонских блокова!!!

    8
    5

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy