Sirijski pobunjenici: ,,Ne želimo pregovore, želimo još oružja”
1 min read
General Salim Idris, šef pro- zapadne pobunjeničke grupe u Siriji, FSA (Slobodna Sirijska Vojska), danas je odbacio mogućnost prisustvovanja na mirovnoj konferenciji Ženeva 2 koju UN najavljuje za 22. januara 2014. Idris ističe kako FSA ne želi mirovne pregovore te traži još oružja za svoje borce ističući kako će nastaviti borbu protiv sirijskih vlasti.
Postavlja se pitanje – ako čak ni FSA, iza koje stoji SNC, dakle pro- zapadni elementi u kontekstu sirijskog sukoba, ne žele da pristupe mirovnim pregovorima – s kime će predstavnici sirijske vlade uopšte da pregovaraju u Ženevi?
Sirijsku slobodnu armiju čine većinom vojnici i oficiri koji su dezertirali iz regularne armije, i smatra se jednom od najvećih vojnih jedinica sirijske opozicije – do 50.000 ljudi.
Stvar je jasna – ako se na najavljenoj konferenciji zaista želi postići nekakav napredak ili eventualno okončanje sukoba uz formiranje tzv. prelazne Vlade – SAD i njihovi saveznici će morati da izvrše puno veći pritisak na svoje podanike u Siriji.
“Uslovi nisu adekvatni za Ženevu 2 u ovom trenutku, mi kao vojna i revolucionarna snaga nećemo da učestvujemo na toj konferenciji. Nećemo prestati s borbama za vreme trajanja konferencije ili nakon nje, ono što nas jedino zanima je dodatno oružje za naše borce”, istakao je Idris, prenosi Rojters.
Specijalni izaslanik UN – a i Arapske Lige za Siriju, Lakhdar Brahimi, danas je ponovio kako će Ženeva 2 da započne 22. siječnja 2014. “bez preduslova”. No, njegove reči malo znače kada opozicija ne želi da prisustuje sve dok se Asad nalazi na vlasti. Drugim rečima, ovo je potpuna pat pozicija jer je sirijska vlada spremna doći u Ženevu, ali ne pod “preduslovom” da Asad mora da siđe s vlasti.
Ispostavlja se kako od mirovnih pregovora neće biti ništa sve dok jedna strana u ovom sukobu ne pretrpi težak vojni poraz na terenu, a taj trenutak još nije na vidiku jer obe strane ostvaruju i napretke i trpe poraze u isto vreme. U tom kontekstu ključne su dve situacije – ona oko Damaska i ona u Alepu.
Uprkos napretku vojske u okolini prestonice, islamisti i dalje imaju čvrsta uporišta u istočnim predgrađima i naseljima na prostoru Istočne Guti. Slična stvar je i u Alepu gde niti jedna strana u ovom trenutku nema snage staviti ceo grad pod svoju kontrolu.