Погледајте одлуке са 30. сједнице Владе: Миловић више неће присуствовати сједницама Судског савјета, Вукшић дјелимично ослобођен чувања службене тајне…
1 min read
Влада ЦГ
Влада је, на данас одржаној 30. сједници којом је предсједавао премиер мр Милојко Спајић, усвојила Акциони план за 2024. годину за спровођење Стратегије за унапређење заштите и здравља на раду у Црној Гори 2022-2027. године, са Извјештајем о о реализацији Акционог плана за унапређење заштите и здравља на раду у Црној Гори за 2023. годину. Акциони план је, како је наглашено у дискусији, основни инструмент унапређења квалитета заштите и здравља на раду у Црној Гори, којим су утврђене мјере и активности усмјерене ка остваривању циљева дефинисаних Стратегијом за унапређење заштите и здравља на раду у Црној Гори, за период од годину дана у којем су представљени конкретни оперативни циљеви и изазови. Акционим планом је дефинисано 25 активности, а њихово спровођење треба да допринесе унапређењу стања у области заштите и здравља на раду које се огледа у смањену броја повреда на раду, као и бољој оцјени степена друштвеног развоја који за позадину има социјалну компоненту. Говорећи о степену реализације Акционог плана за 2023. годину, констатовано је да је од укупно 21 планиране активности, реализовано 16 или 76 %, дјелимично реализована једна активност или 5 %, док је нераеализованих четири активности или 19 %.
Усвојена је Информација о почетним стањима депозита, неизмирених обавеза и недоспјелих буџета Црне Горе на дан 01.01.2023. године. У Информацији је констатовано да на дан 01.01.2023. године, почетно стање депозита буџета износи 46.320.320,88 еура, стање неизмирених обавеза 8.662.542,85 евра, као и да почетно стање недоспјелих обавеза буџета износи 93.921.738,09 евра. На бази евидентираних почетних стања депозита, неизмирених обавеза и недоспјелих обавеза буџета, Влада је задужила Министарство финансија да припреми Предлог закона о завршном рачуну буџета Црне Горе за 2023. годину.
Влада је донијела Одлуку о давању претходне сагласности Општини Бар ради отуђења непокретности. Сагласност се односи на отуђење катастарских парцела 4991/5, површине 3.036 м², 4991/7, површине 2.461 м² и 4991/8, површине 2.763 м², све у КО Нови Бар. Процијењена вриједност по м² износи 430 еура, односно укупно 3.551.800 евра. У дискусији је истакнуто да ће се средства која се остваре продајом земљишта, превасходно искористити за финансирање изградње и опремања нове управне зграде Општине, усљед константног недостатка расположивих просторних капацитета за смјештај органа локалне управе. Такође, преостали дио средстава усмјериће се на изградњу комуналне инфраструктуре и капиталне инвестиције од значаја за Општину Бар.
Донијета је Одлука о давању претходне сагласности Општини Жабљак ради отуђења непокретности. Сагласност се односи на отуђење катастарских парцела 3960/4, површине 1.466 м², 3948/3, површине 177 м² и 3985/15, површине 186 м, све у КО Жабљак И. Проциењена вриједност по м² износи 153 еура, односно укупно 279.837 евра.
Влада је усвојила Акциони план за унапређење дјелотворности система спречавања прања новца и финансирања тероризма и техничке усклађености за период 2024-2025. године. Акциони план је израђен у складу са препорукама које је дао Комитет експерата Савјета Европе за евалуацију мјера за борбу против прања новца и финансирања тероризма – Манивал (МОНЕYВАЛ), а у циљу уклањања недостатака утврђених у оквиру Петог круга евалуације црногорског система спречавања прања новца и финансирања тероризма и постизања већег степена усклађености са међународним стандардима. Први дио Акционог плана обухвата мјере за унапређење техничке усклађености, односно усклађености националног законодавног оквира са 40 Препорука Радне групе за финансијске мјере у борби против прања новца (Финанциал Ацтион Таск Форце – ФАТФ). Други дио Акционог плана садржи мјере за унапређење дјелотворности система по 11 непосредних исхода предвиђених Методологијом ФАТФ-а. Структура Акционог плана је заснована на једном стратешком циљу и 40 оперативних циљева за техничку усклађеност и 7 за унапређење дјелотворности. Акциони план садржи дефинисане релевантне активности, индикаторе резултата, надлежне институције, предвиђене рокове и финансијску конструкцију за реализацију активности. Укупан износ планираних новчаних средстава за реализацију активности предвиђених овим Акционим планом је 3.248.000 евра, од чега ће се из буџета обезбиједити 1.038.000 евра, док је 2.210.000 евра планирано из донација.
Усвојен је Извјештај о раду Комисије за праћење поступања надлежних органа у истрагама случајева пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија за период од 30. новембра 2023. до 10. априла 2024. године. Овим Извјештајем, седмим по реду, обухваћени су: допуна извјештаја у предмету убиства Душка Јовановића – главног и одговорног уредника дневног листа Дан, извјештај о нападу на новинара Радио телевизије Црне Горе Слободана Докнића 20. 1. 2022. године, извјештај поводом напада на новинарку Алму Љуца 12. 06. 2015. године, допуна извјештаја поводом пријетњи новинарки Ани Поповић 25. 1. 2022. године, допуна извјештаја поводом случаја изазивања опште опасности почињеног на штету редакције НД Вијести 26. 12. 2013.године. Такође, извјештај садржи изјашњења Комисије о коментарима/ извјештајима државних тужилаштава у односу на препоруке садржане у ИИИ, ИВ, В и ВИ извјештају Комисије и анализу у односу на ново упутство Врховног државног тужиоца свим државним тужилаштвима за поступање у случајевима пријетњи и насиља над новинарима, убиства новинара и напада на имовину медија.
Влада је усвојила Информацију о резултатима преговора са Европском инвестиционом банком за закључење Уговора о кредиту за Пројекат Унапређења црногорске жељезнице између Европске инвестиционе банке и Црне Горе са предлогом за просљеђивање кредитних средстава Жељезничкој инфраструктури АД Подгорица и Одржавању жељезничких средстава АД Подгорица, с нацртима уговора. Законом о буџету Црне Горе за 2024. годину предвиђено је да се Држава може задужити за финансирање пројеката кроз кредитне аранжмане, измеду осталог са Европском инвестиционом банком (ЕИБ) за потребе Жељезничке инфраструктуре Црне Горе и Одржавања жељезнíчких возних средстава, а за потребе финансирања Пројекта генералног ремонта пруге, санацију 13 челичних мостова и тунела, као и за модернизацију депоа и радионица, у износу до 40 милиона ЕУР. С обзиром на то да се инвестиционим грантом додјељују средства за финансирање 50 % вриједности пројекта, Министарство финансија је, у складу са закључком Владе од 25 априла, окончало преговоре са Европском инвестиционом банком и усагласило коначан текст Уговора о кредиту у износу од 40 милиона евра. Укупан износ инвестиције процијењен на око 80 милиона евра, од чега је 35,5 милиона евра додијељено као грант из доступних ЕУ фондова у оквиру Инвестиционог оквира за Западни Балкан (WБИФ), а 4,5 милиона ће се обезбиједити из сопствених средстава.