ИН4С

ИН4С портал

МАНС: Уставни суд сматра да се криминалцима не смије забрањивати да свој новац инвестирају у политичку партију

1 min read

Milo cane karikatura

Након одлуке Уставног суда Црне Горе да прогласи неуставним већину одредби Закона о финансирању политичких партија, реаговали су данас из МАНС.

Реакцију МАНС-а преносимо у цјелости.

Одлука Уставног суда Црне Горе да прогласи неуставним већину одредби Закона о финансирању политичких партија још једном потврђује да се судије тог суда не руководе заштитом Устава, већ заштитом политичких структура чијом вољом и политичким договором су и изабрани.

Тако су судије Уставног суда у својој одлуци, између осталог, утврдили да је супротно Уставу забранити политичким партијама да примају новчана средства од лица која су под истрагом због корупције или организованог криминала. Дакле, судије Уставног суда су прихватили став ДПС-а да се тако тим лицима крши претпоставка невиности. Уставни суд сматра да се браћи Шарићима и Калићима, Насеру Кељмендију и осталим „коректним момцима“ не смије забрањивати да свој новац инвестирају у политичку партију. Није тешко претпоставити из којих мотива су та лица до сада финансирали политичке партије, али је невјероватно и забрињавајуће да и Уставни суд има разлоге да забрану таквог „финансирања“ прогласи неуставном.

Зато ће НВО МАНС ускоро поднијети Уставном суду иницијативу за оцјену уставности законских одредби које лицима под истрагом забрањују запошљавање у државној управи и издавање путних исправа. Очекујемо да ће Уставни суд остати при свом крајње дубиозном ставу и да ће и те одредбе прогласити неуставним. Тако ће се лицима која су под истрагом за корупцију или организовани криминал омогућити да и званично обављају државне послове, кад већ могу несметано да финансирају оне који те послове сада обављају. Такође, пракса је показала да забрана издавања путних исправа тим лицима ни до сада није била проблем да путују и одлазе из државе када се против њих распише потјерница и то заједно са високим функционерима парије коју финансирају.

Уставни суд је утврдио и да је неуставно забранити ванредна социјална давања током предизборне кампање. Тако је Уставни суд у суштини утврдио да је супротно Уставу забранити куповину гласова са социјалном помоћи, што је додатан апсурд. Судије Уставног суда сматрају и да је неуставно забранити запошљавања на одређено вријеме током кампање, чиме је послао поруку онима који су их политичким договором недавно изабрали да могу наставити да са запошљавањима даље купују гласове.

Забраном формуле „један запослени – четири гласа“ грубо се крши Устав. Тако изгледа сматрају судије Уставног суда.

Оно што су у доношењу одлуке судије Уставног суда очигледно превидјеле, јесте да поништењем тих одредби остају на снази одредбе ранијег закона које су те забране још строжије прописивале. Тако су судије Уставног суда додатно показале да се не руководе интересима уставности, већ политичким и другим интересима. У противном, ако сматрају да ја ова забрана неуставна, онда су строжију забрану свакако морали сами поништити. Ипак, изгледа да Уставни суд поступа само када добије предлог и налог политичких структура које финансирају Шарићи,
Калићи, Кељменди и други „коректни момци“, а којима је овај законb „кршио основна људска права“.

Уставни суд сматра да је неуставно прописати и заштитну мјеру забране вршења позива онима који врше злоупотребе, што посебно говори о томе
чиме су се судије руководиле у доношењу одлуке, али показује и страх од санкција чак и када су оне само прописане, без обзира што надлежне институције немају капацитета да их примијене.

Подсјећамо да судије Уставног суда још нијесу донијеле одлуку по иницијативи МАНС-а за оцјену уставности одредбе Законика о кривичном поступку на основу које се крше основна људска права. Та иницијатива поднешена је прије скоро 4 године, а иста таква иницијатива поднешена је прије 6 година у односу на идентичну одредбу старог ЗКП-а. Ова чињеница неспорно показује колико се судије Уставног суда Црне Горе брину о Уставу и заштити основних људских права.

За разлику од поступања по иницијативи МАНС-а, Уставни суд је по предлогу ДПС-а одлуку донио за два мјесеца. Дакле, када треба заштитити основна људска свих грађана, онда Уставни суд то није у стању да уради ни пуних 6 година. Међутим, када по предлогу ДПС-а треба заштитити права Шарића, Калића, Кељмедија и других лица подистрагом за корупцију или организовани криминал, да свој новац дају тој партији и право ДПС-а да настави са финансирањем од стране таквих лица, онда Уставни суд показује неуобичајену ажурност.

На крају, одлука Уставног суда и пасивност Врховног државног тужилаштва показују да кључне инститиуције за владавину права и заштиту људских права и слобода сматрају да је понашање актера афере снимак дозвољено и да су узалудне сталне препоруке и захтјеви Европске уније да та афера добије судски епилог и да се обезбиједе услови за повјерење у изборни процес. По одлукама Уставног суда и
ВДТ-а, актери афере снимак могу наставити са најтежим злоупотребама на организован начин, без и најмање бојазни да ће закон бити примјењен
на њима. Бар док у овим институцијама сједе судије и тужиоци које су они изабрали и који реагују само на њихов захтјев, по њиховом налогу и само у заштити њихових интереса и интереса лица која их финансирају.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “МАНС: Уставни суд сматра да се криминалцима не смије забрањивати да свој новац инвестирају у политичку партију

  1. Србима може бити жалосна сатисфакција што су све ово предвидјели 21. маја 2006. године, па нас овакво понашање Уставног суда не изненађује.
    Срећно „ви“ осам година „слободе“, Црногорци!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *