Макрон нуди Балкану специјално партнерство?

Емануел Макрон; фото: REUTERS/Charles Platiau/Pool
Привилеговано специјално партнерство била би замјена за мјесто пуноправног чланства, преноси Танјуг.
Према овом предлогу, како се наводи, земљама западног Балкана били би понуђени финансијска помоћ, посебни аранжмани за приступ европским тржиштима и друге погодности у замјену за „тихо одустајање“ од пуноправног чланства.
Како је преносе Независне, Француска се налази под притиском европских партнера да на европском самиту у марту идуће године одступи од свог тврдокорног става и одобри Сјеверној Македонији и Албанији почињање преговора, а да се сви преостали проблеми онда рјешавају током отварања претприступних преговора.
Зато су избори у Сјеверној Македонији заказани за април, да би се видјело хоће ли ЕУ ипак у марту одобрити наставак претприступног процеса.
На мартовском самиту би, такође, требало да буде ријечи и о БиХ, под условом да се до тада формира власт и почну конкретни кораци на имплементацији препорука Европске комисије, које су изречене у Мишљењу о кандидатури БиХ и Аналитичком извјештају из маја ове године, преноси тај лист.
Подсјећа се и да је сличну понуду Њемачка прије десетак година понудила Турској, обећавајући јој „привилеговано партнерство“ умјесто чланства, али и то је тада схваћено као елегантан начин одустајања од примања Турске у ЕУ.
Иначе, европски медији пуни су критика према Француској, оптужујући је да одустајањем од проширења западни Балкан гура у руке Русије, Турске и Кине.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Сјутра наша мила домовина потписује уговор о слободној трговини са чланицама ЕвроАзијске уније. Први теретни воз из Кине је стигао данас. Доста. Живјела Србија!
Емануел Макрон наш’о, па заш’о. Такви су вам сви сорошоиди.
На застави ЕУ фигурише 12 звездица, свака звездица је намењена некој од наднационалних независних чланица. А географски и стањем на лицу места, види се да је ЕУ формирана према следећим брзинама (ентитету):
I брзина, 12 Западних чланица.
II брзина, преосталих 16 чланица, допуна до броја 28. „Вишеградска гупа“ итд.
III брзина, „Западни Балкан“. Црна Гора, БиХ, Србија, Албанија и Македонија.
Ови из III брзине су добри идиоти, захвални чак и онда када их пустиш да руководе управљањем отпада, љубе ти скуте чак и ако им порушиш Мини ХЕ. И целог живота потписују неке приступне преговоре, а њихов парламент неуморно изгласава Законе, законе, законе, законе……….
Ово што сам изнео за „Западни Балкан“ у III брзини, то не види само ћорав, или онај који је у функцији прикривања јер се још не исплати признати да је „Западни Балкан“ под посебним видом протектората и окупације. И да се сорошоидима исплати да његов овакав статус „ни тамо ни овамо“ остане што дуже. Ево и сада Макрон мути воду са неким „специјалним“ статусом.
Тај пројект ЕУ „Западни Балкан“ је већ остварен. Незванично, али фактички је остварен. Остварен је оног момента када је пуштен у оптицај овај израз „Западни Балкан“. Очигледно је да је Западни Балкан ипак већ дуже времена члан Европске Уније. Али III брзине. Погледајте само за кога раде српски министри, за црногорске нећу још да устврдим. Они владају као извршни директори ЕУ. Погледајте само српскког министра екологије. И сада, да се неко не би сетио у ком грму лежи зец, онда се на бесконачној траци пушта реалити назван „приступни преговори“.
Како су нас навукли са Мини ХЕ: Прво нам причали да су еколошке, одрживе, обновљиве. Као да ми мулци то нисмо знали, па имамо каталог згодних места још од пре 40 година. Па после трт, Директива да су опасне за даждевњаке, шуме, пастрмке, мале мраве, да цеви гутају реке.
Како може суд из неке друге државе да пресуђује спор у некој другој држави? Као онај инквизиторски из Стразбура? Не може, то је глупо. Али може, ако је та друга држава чланица Европске Уније. Као што су државе Западни Балкан чланице ЕУ, III брзине.
Да ли Суд Стразбур има извршну власт? Ко извршава његове пресуде? А ко је принудни извршитељ? Правилан одговор на ова питања, показао би у каквом се стању држава налази.
Све води ка једном једином закључку да је Западни Балкан ипак већ дуже времена члан Европске Уније. Али III брзине. Чланови смо Европске Енергетске Заједнице, која нам помаже својим налозима каква енергетска предузећа можемо да отварамао, да ли да градимо Мини хидроелектране, ветропаркове, гасоводе, да ли да поскупљујемо енергију за енергетску ефикасност, да ли да затварамо огавне термоелектране……….
А Кула у Бриселу стрпљиво чека, чека. Доградњу. Завршиће се можда. А можда и неће, каже прича, Вавилоне, Бабилоне, од тебе неће остати ни камен на камену. Можда прича није мислила на овај Бабилон у Бриселу. Треба питати Нострадамуса.