Keljmendijev prijatelj odlučuje da li je Vukčević u sukobu interesa
1 min read
Luiđ Škrelja
Da li neko može biti kriv bez suda?, upitao je član Savjeta RTCG režiser Nikola Vukčević.
„Ako Crna Gora ima zakone, ko te zakone prvo treba da poštuje?
Vlast, složićemo se. Ako zakoni ne važe za sve jednako – onda svi skupa imam ozbiljan problem, jer, institucije imaju svoju svrhu i smisao. Dakle, ako Administrativni odbor, na osnovu svih relevantnih činjenica, ali i odluke ASK o prekršajnom, ili preteči prekršajnog postupka, koja je i dalje nepravosnažna – ipak krene u pravcu odluke o mojoj smjeni, smatram da će to biti lakmus-papir karaktera i ishodišnog cilja samog ovog postupka. Pozivam javnost i relevantne međunarodne subjekte da sami donesu odluku da li se takvim užurbanim odlukama Administrativnog odbora nedvosmisleno daje odgovor o njihovoj pristrasnosti i time zapravo ide u pravcu onoga što javnost uveliko spekuliše: ka pokušaju promjene uređivačke politike Javnog servisa RTVCG,“ izjavio je Vukčević za IN4S.
Podsjetimo, Skupštinski Administrativni odbor koji čine poslanici režimskih partija jednoglasno je ocijenio da je Vukčević prekršio Zakon o nacionalnom javnom emiteru te da je navodno bio u sukobu interesa, jer je, kako navode, istovremeno sa obavljanjem javne funkcije ostvario imovinsku korist po osnovu ugovornog odnosa sa privrednim društvom Galileo production iz Podgorice, čija je djelatnost proizvodnja filmova. Oni su svoj stav donijeli prije nego se Upravni sud izjasnio o tome.
Predsjednik AO Luiđ Škrelja je predložio parlamentu da Vukčevića razriješi sa te funkcije. Podsjetimo, Škrelja, koji je postavljen da odlučuje da li se građani Crne Gore nalaze u sukobu interesa postavljen je na čelo Administrativnog odbora i pored skandala kada su u julu 2013. godine objavljene njegove fotografije na kojima se vidi da on sa dijelom vrhuške ulcinjskog DPS-a uživa u društvu sa kriminalcima. Škrelja je i ranije Nasera Keljmendija opisivao kao kulturnog čovjeka sa kojim bi rado popio kafu.
Vukčević je saopštio kako smatra ishitrenim i necjelishodnim njegovo izjašnjavanje pred Administrativnim odborom, prije nego li se izjasni Upravni sud.
„Ne može biti riječi o sukobu interesa. Jer moj stečeni rediteljski honorar nije mogao uticati na moju nepristrasnost u vršenju funkcije člana Savjeta RTCG,“ naglasio je Vukčević.
AO na svoj način tumači zakonske norme – to nije njegov posao
Vukčević je napomenuo da AO na svoj način tumači zakonske norme – što, kako je istakao, ne bi trebao da bude njegov posao. On napominje da je Škrelja učinio dvije kontradiktorne stvari: da je preko medija upućivao članove Savjeta RTVCG da se obrate Upravnom sudu radi zaštite svojih prava, te da zatim donosi odluku koja je suprotna toj izjavi i pokreće proceduru njegovo razrešenja za člana Savjeta, ne čekajući odluku Upravnog suda
Vukčević je upitao zašto je došlo do promjene stava Škrelje, kao i da li je na AO da sam tumači pravne norme, ili da postupa nakon što se pravne norme definišu od strane adekvatne institucije države Crne Gore (u ovom slučaju Upravnog suda) – kako je Škrelja u startu i najavio.
Nijesu se stekli uslovi za vođenje postupka utvrđivanja moje odgovornosti za kršenje zakona
On je podsjetio da od njegovog imenovanja za člana Savjeta RTCG 2014. godine, nije podnosio izvještaj Agenciji (ranije Komisiji za sprječavanje sukoba interesa), jer postoji nesporno tumačenje on, kao član Savjeta RTCG, nije javni funkcioner te da shodno tome nema tu obavezu.
„ASK je bila u obavezi da provjeri, ako već ima stav da je član Savjeta RTCG javni funkcioner – zašto Nikola Vukčević, član Savjeta RTVCG – tri godine nije podnosio izvještaj o prihodima (imenovan sam u junu 2014. godine), pa – ako je njihov stav da je član Savjeta RTCG javni funkcioner – onda je njihova obaveza i to da mi pomognu u izvršavanju mojih zakonskih obaveza, na što ASK obavezuju odredbe člana 5, 7, 8, 14 – Zakona o upravnom postupku, u vezi sa članom 41 Zakona o sprječavanju korupcije. Shodno navedenom, pod punom moralnom i materijalnom odgovornošću – ovdje tvrdim da Agencija nikada nije uradila navedeno i da je to moguće provjeriti – provjerom dopisa ASK,“ istakao je Vučević.
On je napomenuo da je navedeni dokumentarac njegovo autorsko djelo a ne TV program, da je nastalo kao nezavisna produkcija bez korištenja ikakvih kapaciteta, resursa ili vremena RTVCG, da nije emitovana ni na jednoj televiziji – tako da niti je moguće govoriti o proizvodnji TV programa, niti o šteti prema RTVCG (šteti – bez koje nema osnove za priču o povredi javnog interesa sa aspekta tzv. proizvodnje TV programa).
Odluka ASK netačna
Vukčević je naglasio da je odluka ASK zasnovana na pogrešnom i nepotpuno utvrđenom činjeničnom stanju, bez ikakve konsultacije sa strukom filmske i TV djelatnosti, te na pogrešnoj primjeni materijalnog prava.
On je ukazao da se iz same zakonske definicije, koju je citirao Administrativnom odboru, može zaključiti da društvo „Galileo production“ DOO ne obavlja djelatnost proizvodnje radio i televizijskog programa, nasuprot „pogrešnim i paušalnim navodima ASK, te da ni uslov eventualne odgovornosti po osnovu sukoba interesa ne postoji“.
„Nije dovoljno da neko lice primi honorar od privrednog društva koje je registrovano za proizvodnju filmova, video-zapisa i televizijskog programa, da bi po automatizmu bilo u sukobu interesa, već je neophodno dokazati u čemu se tačno sastoji potencijalni sukob interesa, npr. da li je to lice kao član Savjeta na neki način uticalo da neki njegov projekat dobije materijalnu ili nematerijalnu podršku javnog emitera RTCG – što ovdje, jasno je, nije slučaj,“ napomenuo je Vukčević.
On je članovima Administrativnog odbora sugerisao da ili uvaže dokaze koje je u svom iskazu iznio u svoju korist i potvrde da nije došlo do povreda Zakona, na koje ASK ukazuje pogrešnim i nepotpuno-utvrđenim činjeničnim stanjem, kao i pogrešnoj primjeni materijalnog prava, u nezakonitoj i nepravosnažnoj Odluci, ili da sačekaju okončanje postupka pred Upravnim sudom – kada će se steći sve zakonske okolnosti da o ovome odlučuju kroz postojeći pojam Pravosnažnosti, a ne kroz nepostojeći pojam Konačnosti.
Reagovanja iz Evrope: Uzdržati se od ishitrenih odluka o opozivu Vukčevića
Evropska radiodifuzna unije (EBU) apelovala je na crnogorski parlament, dan uoči zasjedanja skupštinskog odbora, da se uzdrži od ishitrenih odluka o opozivu članova Savjeta.
Iz EBU-a poručuju da su duboko zabrinuti da bi nedavno pokrenute procedure protiv nekih članova Savjeta RTCG mogle dovesti do paralize u radu tog tijela i opstruiratii nastavak pozitivnog razvoja crnogorskog Javnog servisa.
Pismo je potpisao generalni direktor EBU-a, Noel Karan, a upućeno je predsjedniku parlamenta Ivanu Brajoviću, šefu delegacije EU Aivu Oravu, ministru pravde Zoranu Pažinu, šefici misije OEBS-a u Crnoj Gori Maris Davie, kao i predsjedniku Savjeta RTCG Vladimiru Pavićeviću, prenosimo u cjelosti.
„Kao generalni direktor Evropske radiodifuzne unije, profesionalne asocijacije evropskih javnih radiodifuznih servisa, pišem vam tražeći vašu podršku koja je ključna ne bi li se Savjetu crnogorskog radiodifuznog emitera RTCG obezbijedio kapacitet odlučivanja.
Komesar za proširenje EU Johanes Han nedavno je tokom Medijskih dana EU i Zapadnog Balkana, održanih u Tirani 8. i 9. novembra, pomenuo da EU radi na strategiji za region koja će se fokusirati na procjenu primjene vrijednosti Evrospke unije kod kandidata za ulazak u EU,“ podsjetio je Karan i dodao:
„U ovoj situaciji, duboko smo zabrinuti da bi nedavno pokrenute procedure protiv nekih članova savjeta RTCG mogle dovesti do paralize u radu tog tijela i na taj način opstruirati nastavak pozitivnih razvoja RTCG.
U svakom slučaju, parlament bi trebalo da se postara da se održi minimum od 7 članova savjeta u svakom trenutku, što je od ključne važnosti za pravilno funkcionisanje javnog servisa, posebno u susret izborima naredne godine.
Očigledno da je EBU jasno detektovao motiv Agencije za sprečavanje konflikta interesa i Administrativnog odbora, jer i ovoliko samostalan Savjet ugrožava karakter javnog servisa na koji je navikla režimska garnitura.
A ko Katunjanjine vjeruje vise RTCG? J EVO ZIVIM 38 GOD U Podgorici, i ne poznajem odavno nikoga ko gleda RTCG. Ni 1 ni 2ku. Dakle niko brate! RTCG se ne gleda, a kamo li da iko vjeruje toj TV Bastilji propalog Diktatora. Kad je Sito bio tobos direktor TV Bastilje, tu se smrkalo po stolova, orgijalo po fotelja, oralno, analno i na svaki drugi nacin! I zar mislite posle takve sprdacine, koju je Sito davno napravio, da ijedan iole posten novinar ima i u primisli da radi u RTCG, Televiziji Sodome i Gomore. Ja mislim da ne. Poklonio bi ja RTCG Skrelji, i to besplatno!
CILJ ŠKRELJE I DRUŽINE JE DA PONOVO IMAJU RTCG U SVOJE KANDŽE , I DA SMIJENE ANDRIJANU KADIJU JER NIJE NA NJIHOVOJ STRANI . PINK JE SVAKO PROČITAO , MALO IM KO VJERUJE .
Drži se Vukčeviću, ne daj pogani da ti blati ime.