ИН4С

ИН4С портал

Кељмендијев пријатељ одлучује да ли је Вукчевић у сукобу интереса

1 min read
Вукчевић је напоменуо да је наведени документарац његово ауторско дјело а не ТВ програм, настало као независна продукција без кориштења икаквих капацитета, ресурса или времена РТВЦГ.
Škreljа , Škreljom

Луиђ Шкреља

Да ли неко може бити крив без суда?, упитао је члан Савјета РТЦГ режисер Никола Вукчевић.

„Ако Црна Гора има законе, ко те законе прво треба да поштује?
Власт, сложићемо се. Ако закони не важе за све једнако – онда сви скупа имам озбиљан проблем, јер, институције имају своју сврху и смисао. Дакле, ако Административни одбор, на основу свих релевантних чињеница, али и одлуке АСК о прекршајном, или претечи прекршајног поступка, која је и даље неправоснажна – ипак крене у правцу одлуке о мојој смјени, сматрам да ће то бити лакмус-папир карактера и исходишног циља самог овог поступка. Позивам јавност и релевантне међународне субјекте да сами донесу одлуку да ли се таквим ужурбаним одлукама Административног одбора недвосмислено даје одговор о њиховој пристрасности и тиме заправо иде у правцу онога што јавност увелико спекулише: ка покушају промјене уређивачке политике Јавног сервиса РТВЦГ,“ изјавио је Вукчевић за ИН4С.

Подсјетимо, Скупштински Административни одбор који чине посланици режимских партија једногласно је оцијенио да је Вукчевић прекршио Закон о националном јавном емитеру те да је наводно био у сукобу интереса, јер је, како наводе, истовремено са обављањем јавне функције остварио имовинску корист по основу уговорног односа са привредним друштвом Galileo production из Подгорице, чија је дјелатност производња филмова. Они су свој став донијели прије него се Управни суд изјаснио о томе.  

Предсједник АО Луиђ Шкреља је предложио парламенту да Вукчевића разријеши са те функције. Подсјетимо, Шкреља, који је постављен да одлучује да ли се грађани Црне Горе налазе у сукобу интереса постављен је на чело Административног одбора и поред скандала када су у јулу 2013. године објављене његове фотографије на којима се види да он са дијелом врхушке улцињског ДПС-а ужива у друштву са криминалцима. Шкреља је и раније Насера Кељмендија описивао као културног човјека са којим би радо попио кафу.

 

Вукчевић је саопштио како сматра исхитреним и нецјелисходним његово изјашњавање пред Административним одбором, прије него ли се изјасни Управни суд.

„Не може бити ријечи о сукобу интереса. Јер мој стечени редитељски хонорар није могао утицати на моју непристрасност у вршењу функције члана Савјета РТЦГ,“ нагласио је Вукчевић.

АО на свој начин тумачи законске норме – то није његов посао

Вукчевић је напоменуо да АО на свој начин тумачи законске норме – што, како је истакао, не би требао да буде његов посао. Он напомиње да је Шкреља учинио двије контрадикторне ствари: да је преко медија упућивао чланове Савјета РТВЦГ да се обрате Управном суду ради заштите својих права, те да затим доноси одлуку која је супротна тој изјави и покреће процедуру његово разрешења за члана Савјета, не чекајући одлуку Управног суда

Вукчевић је упитао зашто је дошло до промјене става Шкреље, као и да ли је на АО да сам тумачи правне норме, или да поступа након што се правне норме дефинишу од стране адекватне институције државе Црне Горе (у овом случају Управног суда) – како је Шкреља у старту и најавио.

Нијесу се стекли услови за вођење поступка утврђивања моје одговорности за кршење закона

Он је подсјетио да од његовог именовања за члана Савјета РТЦГ 2014. године, није подносио извјештај Агенцији (раније Комисији за спрјечавање сукоба интереса), јер постоји неспорно тумачење он, као члан Савјета РТЦГ, није јавни функционер  те да сходно томе нема ту обавезу.

„АСК је била у обавези да провјери, ако већ има став да је члан Савјета РТЦГ јавни функционер – зашто Никола Вукчевић, члан Савјета РТВЦГ – три године није подносио извјештај о приходима (именован сам у јуну 2014. године), па – ако је њихов став да је члан Савјета РТЦГ јавни функционер – онда је њихова обавеза и то да ми помогну у извршавању мојих законских обавеза, на што АСК обавезују одредбе члана 5, 7, 8, 14 – Закона о управном поступку, у вези са чланом 41 Закона о спрјечавању корупције. Сходно наведеном, под пуном моралном и материјалном одговорношћу – овдје тврдим да Агенција никада није урадила наведено и да је то могуће провјерити – провјером дописа АСК,“ истакао је Вучевић.

Он је напоменуо да је наведени документарац његово ауторско дјело а не ТВ програм, да је настало као независна продукција без кориштења икаквих капацитета, ресурса или времена РТВЦГ, да није емитована ни на једној телевизији – тако да нити је могуће говорити о производњи ТВ програма, нити о штети према РТВЦГ (штети – без које нема основе за причу о повреди јавног интереса са аспекта тзв. производње ТВ програма). 

Одлука АСК нетачна

Вукчевић је нагласио да је одлука АСК заснована на погрешном и непотпуно утврђеном чињеничном стању, без икакве консултације са струком филмске и ТВ дјелатности, те на погрешној примјени материјалног права.

Он је указао да се из саме законске дефиниције, коју је цитирао Административном одбору, може закључити да друштво „Galileo production“ ДОО не обавља дјелатност производње радио и телевизијског програма, насупрот „погрешним и паушалним наводима АСК, те да ни услов евентуалне одговорности по основу сукоба интереса не постоји“.

„Није довољно да неко лице прими хонорар од привредног друштва које је регистровано за производњу филмова, видео-записа и телевизијског програма, да би по аутоматизму било у сукобу интереса, већ је неопходно доказати у чему се тачно састоји потенцијални сукоб интереса, нпр. да ли је то лице као члан Савјета на неки начин утицало да неки његов пројекат добије материјалну или нематеријалну подршку јавног емитера РТЦГ – што овдје, јасно је, није случај,“ напоменуо је Вукчевић.

Он је члановима Административног одбора сугерисао да или уваже доказе које је у свом исказу изнио у своју корист и потврде да није дошло до повреда Закона, на које АСК указује погрешним и непотпуно-утврђеним чињеничним стањем, као и погрешној примјени материјалног права, у незаконитој и неправоснажној Одлуци, или да сачекају окончање поступка пред Управним судом – када ће се стећи све законске околности да о овоме одлучују кроз постојећи појам Правоснажности, а не кроз непостојећи појам Коначности.

Реаговања из Европе: Уздржати се од исхитрених одлука о опозиву Вукчевића

Европска радиодифузна уније (ЕБУ) апеловала је на црногорски парламент, дан уочи засједања скупштинског одбора, да се уздржи од исхитрених одлука о опозиву чланова Савјета.

Из ЕБУ-а поручују да су дубоко забринути да би недавно покренуте процедуре против неких чланова Савјета РТЦГ могле довести до парализе у раду тог тијела и опструиратии наставак позитивног развоја црногорског Јавног сервиса.

Писмо је потписао генерални директор ЕБУ-а, Ноел Каран, а упућено је предсједнику парламента Ивану Брајовићу, шефу делегације ЕУ Аиву Ораву, министру правде Зорану Пажину, шефици мисије ОЕБС-а у Црној Гори Марис Давие, као и предсједнику Савјета РТЦГ Владимиру Павићевићу, преносимо у цјелости.

„Као генерални директор Европске радиодифузне уније, професионалне асоцијације европских јавних радиодифузних сервиса, пишем вам тражећи вашу подршку која је кључна не би ли се Савјету црногорског радиодифузног емитера РТЦГ обезбиједио капацитет одлучивања.

Комесар за проширење ЕУ Јоханес Хан недавно је током Медијских дана ЕУ и Западног Балкана, одржаних у Тирани 8. и 9. новембра, поменуо да ЕУ ради на стратегији за регион која ће се фокусирати на процјену примјене вриједности Евроспке уније код кандидата за улазак у ЕУ,“ подсјетио је Каран и додао:

„У овој ситуацији, дубоко смо забринути да би недавно покренуте процедуре против неких чланова савјета РТЦГ могле довести до парализе у раду тог тијела и на тај начин опструирати наставак позитивних развоја РТЦГ.

У сваком случају, парламент би требало да се постара да се одржи минимум од 7 чланова савјета у сваком тренутку, што је од кључне важности за правилно функционисање јавног сервиса, посебно у сусрет изборима наредне године.

Очигледно да је ЕБУ јасно детектовао мотив Агенције за спречавање конфликта интереса и Административног одбора, јер и оволико самосталан Савјет угрожава карактер јавног сервиса на који је навикла режимска гарнитура.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Кељмендијев пријатељ одлучује да ли је Вукчевић у сукобу интереса

  1. A ko Katunjanjine vjeruje vise RTCG? J EVO ZIVIM 38 GOD U Podgorici, i ne poznajem odavno nikoga ko gleda RTCG. Ni 1 ni 2ku. Dakle niko brate! RTCG se ne gleda, a kamo li da iko vjeruje toj TV Bastilji propalog Diktatora. Kad je Sito bio tobos direktor TV Bastilje, tu se smrkalo po stolova, orgijalo po fotelja, oralno, analno i na svaki drugi nacin! I zar mislite posle takve sprdacine, koju je Sito davno napravio, da ijedan iole posten novinar ima i u primisli da radi u RTCG, Televiziji Sodome i Gomore. Ja mislim da ne. Poklonio bi ja RTCG Skrelji, i to besplatno!

  2. ЦИЉ ШКРЕЉЕ И ДРУЖИНЕ ЈЕ ДА ПОНОВО ИМАЈУ РТЦГ У СVOJE КАНЏЕ , И ДА СМИЈЕНЕ АНДРИЈАНУ КАДИЈУ ЈЕР НИЈЕ НА ЊИХОВОЈ СТРАНИ . ПИНК ЈЕ СВАКО ПРОЧИТАО , МАЛО ИМ КО ВЈЕРУЈЕ .

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *