ИН4С

ИН4С портал

Дел Бој и Родни: Национални хероји на Балкану

1 min read
Има једно место где сви напамет знају реплике из "Мућки" и где је Родни Тротер народни херој. Не, не, није Пекам. Малецна балканска држава је. Црна Гора. Тако макар каже британски Телеграф у тексту о популарности британског ситкома у Црној Гори и осталим балканским земљама, у којима се трансформисао у прави културни феномен.

Има једно место где сви напамет знају реплике из „Мућки“ и где је Родни Тротер народни херој. Не, не, није Пекам. Малецна балканска држава је. Црна Гора. Тако макар каже британски Телеграф у тексту о популарности британског ситкома у Црној Гори и осталим балканским земљама, у којима се трансформисао у прави културни феномен.

А Родни, илити глумац Николас Линдхерст, који је у веколико наврата свраћао у Црну Гору у својству амбасадора Уницефа сасвим је сагласан са овим. Шокирао се, каже, како су га дочекали.

„Током моје прве посете 2013. године, изашао сам из аутомобила пред конференцију за медије. Док сам ишао улицом, људи који су седели у баштама ресторана и кафића устали су и почели да ми аплаудирају. Осећао сам се као краљица. И даље не могу да верујем да се то десило. Тада сам схватио колико је Родни популаран“, рекао је.

Телеграф пише и да „Мућке“ у Црној Гори имају статус „телевизијске институције“, те да се и дан-данас се репризирају. Реплике попут „Следеће године у ово време бићемо милионери“ ушле су у свакодневни говор. У Подгорици постоји и популаран бар који носи назив по омиљеном пабу браће Тротер – „Рагина глава“, а у Никшићу ресторан под именом „Дел Бој“.

„Деведесете су биле веома тешке за балканске земље. Мој отац је кући долазио са платом којом једва да је могао да купи жваку. На Дел Боја смо гледали као на једног од нас, стално је покушавао нешто да купи и прода, некако да заради. Чак и у тешким временима задржао је позитиван став“, рекла је црногорска новинарка Јелена Гардовић, док један од сталних муштерија подгоричке „Рагине главе“ каже да све епизоде „Мућки“ одгледа макар једном годишње.

„Када је серија настала, у Британији је постојала тек шачица људи који су живели попут Дел Боја. Али, у Црној Гори 90 одсто становништа живи тако. Мој отац је деведесетих био Дел Бој. Ако данас одете на пијацу, видећете Дел Боја и Роднија како продају из гепека аутомобила.“

А браћа Тротер која су се заједно на екрану појавила још пре 14 година када је емитована божићни специјал „Мућки“ за ББЦ1 поново су заједно. Омиљени глумачки пар Дејвид Џонсон, сада седамдесетседмогодишњак и Николас Линдхерст, са пуних педесет пет, добио је награду за животно дело британског Националног филмског института.

Након завршетка емитовања серије било је неколико покушаја да се браћа Родни и Дел Бој поново врате на мале екране. Међутим, након смрти сценаристе Џона Саливана од те идеје се одустало.“Постојала је идеја да се вратимо на телевизују за 60. рођендан Дел Боја. И разговарао сам с Џоном у неколико наврата о томе. Он је написао одличну епизоду, чисто злато, али након неког времена, Џон се разболео, заглавио у болници, а потом је и преминуо. Свима је јасно да је та серија морала да оде с њим, јер – он је био сама срж Мућки“, рекао је својевремено Дејвид Џонсон.

Али увек можете да, као онај гост подгоричке „Рагине главе“, с времена на време поновите авантуру с Тротерима.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *