Да ли Црна Гора има довољно радне снаге за предстојеће пројекте?
1 min read
Медији данас пишу како ће Ораском при запошљавању у будућем туристичком комплексу предност давати грађанима Црне Горе. То је један од детаља уговора о закупу острва Ластавица и тврђаве Мамула који је Влада потписала са швајцарском компанијом Ораском 23. фебруара.
Економски аналитичар Предраг Дрецун сматра да држава у сарадњи са грађевинским компанијама треба да обучава радну снагу за предстојеће пројкете.
Ораском је, према уговору, обавезан да током радова на тврђави Мамула ангажује домаће фирме као извођаче и подизвођаче “под условом да обезбиједе квалитет радова који ће бити на истом или вишем нивоу од међународних стандарда и да су цијене конкурентне”.
Такође, Ораском је дужан да узме у обзир и домаће материјале, опрему, машине и потрошну робу, уколико су квалитет и вријеме испоруке упоредиви са страним, преноси радио Антена М.
„Ако бисмо пошли логички могли бисмо донијети недвосмислен закључак да то у сваком погледу доприноси јачању економије, од раста БДП, до самњења незапослености“, оцјењује Дрецун.
Међутим, теорија и пракса се, сматра Дрецун, често не поклапају.
„Овдје постоји једна опсаност а то је да црногорске компаније које се баве тим пословима немају довољно радне снаге, неквалификоване, нискоквалификоване и оних са средњом квалификационом спремом, тако да се може десити да дио радника буде увезен или што је још горе, да дио радника из иностранства ради на црно, што није риједак случај. Е ту држава теба да отвори очи и да у сарадњи са тим грађевинским компанијама обучи радну снагу“, наглашава Дрецун.
Предсједник одбора за рад и социјално старање Зоран Јелић из ДПС-а сматра пак да Црна Гора има довољно радника који су обучени по међународним стандардима.
„У Црној Гори постоји квалификован обучен кадар који се одмах укључити не само за потребе Мамуле, већ и за потребе Луштице, Азмонта и осталих грађевинских објеката и подухвата који се желе активирати у Црној Гори. Подсјетићу да смо само у оквиру Академије у Бијелом Пољу обучили 350 радника који заиста имају потребне квалификације у складу са међународним стандардима,који се могу одмах укључити у пројекта изградње одређених грађевинских објеката. Апелујем на извођаче радова који ће ангажовати радну снагу да у сарадњи са ЗЗЗЦГ и агенцијама ангажују радну снагу која је наша, јефтинија и квалитетна. Уколико буде потребно, ми смо спремни да кроз институције система обучимо нови број радника за потребе тих послова“, поручује Јелић.
Горан Тупоња из Позитивне сматра да је то у неку руку, само обмана. Иако у Скупштини још нијесу разматали уговор, по ономе што је прочитао до сада, каже, нигдје не стоји експлицитно да Ораском мора запослити црногорске прије него стране раднике.
„Тако нешто не мора да стоји у уговору, сасвим је логично да је интерес сваког инвеститора да на својим пословима ангажује боље и јефтиније фирме. Тако да не видим на који су начин ту посебно заштићене црногорске фирме и на који начин им то гарантује да ће добити посао“, сматра Тупоња.
Тупоња додаје да се не зна још како ће уговор проћи у Скупштини, објашњава и зашто.
„Годишњи закуп је 1,5 е по квадрату. То је комплекс од 32.000 квадрата,што преведено на мјесечни ниво значи да закуп цијелог острва са тврђавом кошта мање од 4.000 еура. па нека јавност сама процијени да ли је 4000 еура права цијена за острво и тврђаву“, наглашава он.
Уговор о закупу острва Ластавица са утврђењем Мамула, потписан на 49 година, подразумијева улагање од 15 милиона еура у обнову и претварање локалитета у уникатну еко-одрживу туристичку дестинацију категорије 4+ или 5 звјездица. Према плановима инвеститора, локација ће реконструкцијом добити музеј и бутик хотел са 23 собе и малим спа центром, двије мале плаже, пристаниште, два базена и клуб за водене спортове који нису на електропогон.
Процјене су да ће до 200 радних мјеста бити директно и индиректно отворено током рада ризорта “Мамула острво Хотел анд Спа”, као и исти број радних мјеста током изградње.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

