ИН4С

ИН4С портал

Због полицијске тортуре формирано 14 предмета

илустрација

На основу података које је Грађанска алијанса (ГА) добила путем захтјева за слободан приступ информацијама, ове године је против полицијских службеника формирано 13 предмета због кривичног дјела злостављање и један предмет због кривичног дјела мучење, саопштила је за „Дан“ Александра Дубак, правна савјетница у тој невладиној организацији.

Према њеним ријечима, Грађанска алијанса активно прати два предмета који се тренутно воде пред Основним судом у Подгорици, а широј јавности су познати под називом „бомбашки напади“. Први предмет се односи на активирање експлозивних направа у близини куће некадашњег високог функционера безбједносних служби, а други на активирање експлозивне направе у близини угоститељског објекта „Гранд“.

– За ова кривична дјела воде се два одвојена поступка. У једном се терети пет полицијских службеника криминалистичке полиције, док се у другом сумњичи само један, који је обухваћен и првим поступком. Од стране бившег министра унутрашњих послова, три од пет полицијских службеника је суспендовано до окончања судског поступка и доношења правоснажне пресуде. Подсјећам да се догађаји вежу за период током маја 2020. године, а да су суђења почела почетком 2023. године, те да имамо дуг временски период од критичног догађаја па до формирања предмета – истакла је Дубак.

Грађанима објаснити процедуре и правила

Дубак наглашава да је потребна снажнија подршка јавности по питању опхођења полицијских службеника приликом вршења службених радњи.

– И даље постоје сегменти друштва који показују одређену дозу толеранције, или чак подршке, према полицијској тортури, што често произилази из различитих фактора попут недостатка информација о конкретним случајевима, или из укоријењених предрасуда према одређеним групама становништва. Како би грађани могли реаговати на адекватан начин, морају бити упућени у саме процедуре и правила поступања полицијских службеника, па је у том циљу неопходно радити на њиховој едукацији када је у питању нпр. поступак лишења слободе, затим узимања обавјештења од грађана у полицијским станицама, али и приликом заустављања од стране саобраћајне полиције, истакла је Дубак, уз оцјену да је неопходан и већи допринос медија по питању информисања грађана и подизања њихове свијести о поменутом проблему.

Када је ријеч о самој појави тортуре и прекорачењу полицијских овлашћења, она сматра да је данас ситуација свакако боља у односу на период од прије 10 или 15 година, када смо свједочили много већем броју пријава од стране грађана, како Грађанској алијанси, тако и институцији Омбудсмана, али и самом тужилаштву.

– Управо због таквог стања током тог периода, цивилни сектор и Омбудсман дали су снажан допринос смањењу ове појаве кроз изјаве у медијима, рад на јачању капацитета полицијских службеника, али и представника судства у тужилаштва, кроз мониторинг институција у којима се налазе лица лишена слободе и на крају давањем препорука кроз анализе и извјештаје. Од министра унутрашњих послова Данила Шарановића очекујемо препознавање овог проблема и снажан допринос да се користе сви расположиви механизми за елиминацију тортуре. Подржавамо изјаве новог министра, који је обећао чврсту борбу против криминала, па самим тим очекујемо да ће се бавити и свим незаконитим радњама полицијских службеника – поручила је Дубак.

Да Црна Гора мора појачати напоре у спровођењу ефикасних, дјелотворних и независних истрага у циљу рјешавања случајева полицијске тортуре и незаконите употребе принудних мјера наводи се и у недавно објављеном извјештају Европске комисије, који се односи на период од јуна прошле до јуна ове године.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *