Захарова: САД изазивају прехрамбену кризу у Украјини због пшенице

фото: Пресс-служба МИД РФ
Портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова изјавила је да САД изазивају прехрамбену кризу у Украјини, “лишавајуц́и је резерви жита” јер ће Кијев, како је рекла, пшеницом плаћати страно оружје које добија.
Захарова је то рекла поводом изјаве предсједника САД Џозефа Бајдена о тражењу могућности за извоз 20 милиона тона пшенице из Украјине, преноси ТАСС.
Она сумња да ће украјинска пшеница бити послата у афричке и блискоисточне земље како би се спријечила глад, што тврде САД и ЕУ, већ ће, како је рекла, возовима, камионима и рјечним бродовима жито бити превезено у Њемачку, Пољску, Литванију, Румунију и Бугарску.
Говорећи о “алармантном стању” на свјетском тржишту хране, Захарова је рекла да су “потпуно неосновани покушаји Запада да све проблеме припише специјалној војној операцији и оптужи Русију за блокирање страних бродова у лукама Црног и Азовског мора” јер, како је рекла, раст цијена житарица “није резултат специјалне војне операције”, већ је пандемија протеклих година пореметила ланце снабдијевања и поскупјела транспорт, преноси Н1.
Захарова је навела да је Свјетска организација за храну и пољопривреду (ФАО) више пута примијетила да су цијене достигле рекордно висок ниво прије фебруара 2022. када је почела руска специјална војна операција у Украјини.
Тако је од 2019. до фебруара 2022. индекс цијена хране порастао за скоро 50 одсто што се, рекла је Захарова, “није десило кривицом Русије”, а сада су “антируске санкције Запада прекинуле везе у свјетској логистичкој и транспортној инфраструктури” и постале “главни катализатор” за садашње негативне трендове на тржиту хране у свијету.
Последица је, наставила је она, да су цијене пшенице, кукуруза и јечма, које су већ биле на рекордном нивоу, још више порасле, те је, по подацима УН, у марту 2022. цијена хране премашила прошлогодишњу за 24 одсто, а у земљама ЕУ цијена пшенице је скочила за 70 одсто.