ИН4С

ИН4С портал

Владика Јоаникије: Закон је намијењен само за СПЦ с циљем да се угрози православље, да се Црква и народ понизе

1 min read
Вуковој задужбини у Београду у току је додјела награде „Повеља ’Просвјете“ овогодишњим лауреатима – митрополиту Амфилохију и епископу Јоаникију.

Владика Јоаникије; фото: Спутњик

Вуковој задужбини у Београду у току је додјела награде „Повеља ’Просвјете“ овогодишњим лауреатима – митрополиту Амфилохију и епископу Јоаникију.

Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије изразио је данас наду да ће „наша борба протв зла, неправде и издаје, уродити плодом“.

Подршка цијелог српског народа, а можемо рећи и цијелог православног и културног, охрабрује нас да истрајемо. Зато ће нам ваша подршка требати и убудуће. Борба је тек почела!“, поручио је Јонакије на церемонији уручења награде.

Владика је навео да су се литије, које се четвртком и недељом одржавају у Црној Гори, али и у региону од једног спонтаног покрета народа претвориле у велике својенародне свечаности.

„Добили смо утеху од Бога и охрабрење. Осећамо да заједно са нашим народом на литијама иду анђели, као и свети Василије и Свети Петар Цетињски и да нас прати благослов“, рекао је владика. Видјели сте 80-годишњег старца који је од манастира Дубочице прешао босоног по овој зими 20 колометара до Пљеваља. У овој нашој литији иде се као на ходочашће. Ово и јесу ходочашћа“, рекао је владика.

Међутим, додао је он, још нема прилике за тријумф јер борба траје и неизвесна је.

Он је поновио да је црногорска власт донијела закон који је заправо удар на цркву, вјеру и православље.

Друге вјере у Црној Гори су регулисале своје вјере путем уговора и тим уговорима су обезбеђена сва права. А овај закон је намијењен само за СПЦ с циљем да се на државу прекњиже све наше старе светиње, да се угрози православље и да се црква и народ понизе“, објаснио је он.

Говорећи о награди, рекао је да је доживљава као велику подршку њему лично, али и подршку свештенству и распетом народу и распетој цркви у Црној Гори.

„Преносим вам благослов Свете Горе и поздраве Амфилохија“, поручио је он.

Митрополит Амфилохије због обавеза на литијама које предводи у Црној Гори није могао да дође у Београд.

Српско културно и просветно друштво „Просвјета“ основно је 1902. године у Сарајеву и данас дјелује на свим просторима српских земаља.

„Повеља ’Просвјете‘“ се додељује сваке године у оквиру Светосавске академије оним појединцима који су се истакли у очувању српског идентитета и саборности српског народа.

(Спутњик)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Владика Јоаникије: Закон је намијењен само за СПЦ с циљем да се угрози православље, да се Црква и народ понизе

    1. Prica je zavrsena. Zalud smo setali ka i vazda. Mitropolit ce na Svetu Goru, evo tek se vratio, taj teren je buduca kuca mitropolirova. Pwrovic / a Perovici su listom Crnogorci bez 4 S/ bice novi poglavar autokefalne MPC. Srpsko ime odavno je izbeisano iz naziva Mitropolije, lazem li ja ovo? Svi kljucni gubici srpskog nacionalnog interesa u CG prosli su bez maltene ikakvog okupljanja naroda .Sta je radio mitropolit, gdje bijahu litije kad je laziran rwferendum, kad je ukinut srpski jezik, kad je priznato Kosovo? Dje su tada litije?Evo je pricala MPC sa komesarom EK, I….zna li narod sta se pricalo? Ne bih da vas zadrzavam vise, a ni sebe.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *