(VIDEO) Ljubinka Milinčić u „Srpskom svijetu“: Uskoro ruska vakcina Sputnjik Ve iz Torlaka
1 min read
Ljubinka Milinčić
„Upravo danas stižu stručnjaci iz Rusije da vide šta Torlak može, kakve su mu mogućnosti i šta može da se unaprijedi, nakon strašne degradacije koju je doživio. Ideja je da se u početku ovde pune bočice, a u drugoj polovini godine otpočne i sa proizvodnjom vakcine Sputnjuk V. Nadam se da će država iskoristiti trenutak i obnoviti rad Torlaka na pravi način. Ako postoji spremnost, država može da bude dobar vlasnik Torlaka, a upravo sve ovo oko vakcine je pokazalo značaj jednog ovakvog instituta“, rekla je
Ljubinka Milinčić, glavna i odgovorna urednica jednog drugog „Sputnjika“ medijske kuće, koja ruske vesti plasira na srpskom.
„Ne znam zašto smo mi zapustili „Torlak“, zašto smo u jednom trenutku poverovali da nam ništa ne treba, da će nam sve Evropa dati. Sada vidimo da niko nikom ništa ne daje i kakva se strašna bitka vodi za vakcine“, naglasila je Ljubinka Milinčić uočavajući da kada kažemo „sv(ij)et“ mislimo na Zapad, ali da se to mijenja.
O promjenama koje se dešavaju u Rusiji govori da su one evidentne na svakom koraku. Interesantan je i njen osvrt na oligarhe u Rusiji, za koje kaže da više u onom bukvalnom prevodu sa grčkog ne postoje.
“Bogat i utiče na politiku“ – nekadašnji oligarh koji nogom otvara vrata kod predsjednika Jeljcina je postao bogat, jer mu je to omogućavao ondašnji zakon. Zahvaljujući zakonima koje je donio Putin, kaže naša sagovornica, „ neki su ostali u Rusiji, kao Abramovič, neki otišli van zemlje, a neki u zatvor“. On koji su ostali u zemlji, imali su zadatak da pomognu u obnovi i tako deo novca vrate državi.
„Ne bi bilo sreće, da nesreća nije pomogla“- ruskom poslovicom komentariše sankcije nametnute Rusiji, koje su Rusiji zapravo pomogle da razvija sopstvenu proizvodnju hrane i od uvoznika, postala najveći izvoznik žita. Smatra da su zemlje koje su uvele sankcije više izgubile, jer je Rusija zabranila uvoz iz tih zemalja, a sve te proizvode koje je uvozila, polako je zamenjivala sopstvenom proizvodnjom.
„ Sankcije su obesmišljene zbog brojnih bilateralnim sporazuma, jer mnogima treba nešto od Rusije: Amerikancima treba gas, Nemcima treba Severni tok“, naglašava Ljubinka Milinčić i skreće pažnju:
„Rusija je imala nuklearno oružje i to ju je spaslo. Da nije imala, prošla bi kao Srbija, ili kao Jugoslavija. I to svi znaju. Atomsko oružje je oružje koje nikad ne treba da bude upotrebljeno, i sve visokotehnološko oružje, kojim je Rusija prevazišla Ameriku, služi za to da se ne upotrebi. A kada imate svest da neko može i vas da uništi, onda se svi obuzdavaju. Nadam se -svi“, izražava bojazan i nadu gospođa Milinčić.
Nadalje u emisiji možete čuti zanimljive poglede na globalni svijet gdje su svi povezani i nikome nije u interesu da se Amerika raspadne, iako se njeni zvaničnici ponašaju kao da su dio neke imperijalističke naddržave:
„Neko ko misli da obuzda Kinu danas, to je smešno. Pogledajte koliko ima Kineza. Kina ide svojim putem, i pametni će se truditi, kao što mi radimo, da se nađu u pozitivnoj sferi njenih interesa. To radi i Evropa. Amerika se nešto buni, a kad bi Kina povukla svoj novac iz Amerike, ona bi se raspala. Opet kažem – ne daj, Bože“, veli glavna i odgovorna urednica „Sputnjika Srbija“ i komentariše Bajdenovu čestitku Srbiji u kojoj nameće uzajamno priznanje Kosova* i Srbije.
„Čestitam ti, ali želim da nestaneš“, dok Rusija to drugačije radi. Da nije Rusije, Republika Srpska ne bi ni postajala. Rusija tako , zapravo, štiti međunarodne ugovore,u Republici Srpskoj – Dejtonski sporazum i rezoluciju 1244 na Kosovu i Metohiji. I to traži od drugih. Zar je to tako teško“, pita se gošća „Srpskog svijeta“ i dodaje:
„Bitno je da mi ne priznamo Kosovo! Neka to traje 300 godina, neko će se tamo vratiti, neka traje i 3000 godina! Naš prioritet treba da bude da mi obezbedimo da se tamo dobro živi“, kaže emotivno naša sagovornica jer je rođena u Klini.
U emisiji još možete čuti o aktivnostima „Sputnjika Srbija“ i IN4S tokom litija u Crnoj Gori, o položaju Srba i srpskog jezika u Sjevernoj Makedoniji, o globalnim kretanjima, ali i o novinarstvu.
Glavna urednica Sputnjika je u razgovoru sa voditeljkom Srpskog sv(ij)eta Gordanom Janićijević zaključila da su novinari tu da zabilježe ono što se dešava ovdje i danas:
“ Ne optužujte tabloide, ni novinare, optužujte one koji ih snabdevaju informacijama. Novinarstvo deli sudbinu svih nas. Surov je ovaj svet za sve, pa i za nas – novinare“, zaključila je glavna i odgovorna urednica „Sputnjika Srbija“ Ljubinka Milinčić.
O svemu opširnije i detaljnije – u „Srpskom sv(ij)etusa Ljubinkom Milinčić.
Pripremila Milijana Eraković