Убрзана модернизација: Војска Србије никад јача
1 min read
Војска Србије
Војнотехнички институт и друге војне и цивилне установе убрзано раде на плану модернизације оружаних снага Србије
Вишецјевни лансер „Морава“, у који је уграђена не само домаћа памет него и ратно искуство, може да испаљује више различитих пројектила – ракете „пламен“, „огањ“ и „град“ домета до 40 километара. У својој најновијој верзији, српске ратне „оргуље“ добиле су савремени изглед, мању силуету, оклоп и – митраљез на куполи. Убојити лансер ракета до краја године биће послат на завршна испитивања у Технички опитни центар (ТОЦ), после чега ће бити спреман за серијску производњу, преносе Новости.
Овај сложени и напредни систем ратне технике само је једна од ставки са амбициозног списка наоружања којим ће у следећих неколико година бити опремљена Војска Србије. На овој листи налази се чак 95 типова различитог ватреног оружја, артиљеријских и ракетних средстава, летјелица, муниције, извиђачких и средстава за комуникацију.
Највећи дио наоружања и опреме са списка чине потпуно нови системи или успјешно модернизована постојећа средства војне технике. Дио наоружања на којем убрзано раде и стручњаци фабрике домаће намјенске индустрије приказан је током последње посјете предсједника Републике Александара Вучића Војнотехничком институту (ВТИ) у Жаркову. Ова војно-научна установа води главну ријеч у развоју наоружања и војне опреме у систему одбране Србије.
Инжењери ове установе, сами или у сарадњи са другим војним и цивилним установама и компанијама, тренутно раде на заокруживању више од 20 типова борбене технике. У њиховим рукама је развој широке лепезе производа намјенске индустрије, од ваздухопловног и ракетног програма до испитивања материјала за униформе и војнички прибор.
Најсавјеременији производи домаће намјенске индустрије, у коју је укључен ВТИ, јесу – навођене ракете. Иако тапију на чувени систем „алас“ има приватна компанија „едепро“, ВТИ се поноси развојем сродних система „кошава“ и А-ДНД-18. Ове изузетно модерне ракете намијењене су, прије свега, страним купцима, али због великог домета, изузетне прецизности и могућности навођења на циљ на списку су жеља и наше војске. И ове ракете могу да се испаљују из вишецевног бацача „морава“.