Турски авиони бомбардовали положаје џихадиста ИД
1 min read
Турски борбени авиони бомбардовали су по први пут рано јутрос положаје џихадиста Исламске државе у Сирији, што представља драматичну ескалацију сукоба до које је дошло после погибије једног турског војника у борбама на турско-сиријској граници, саопштила је данас канцеларија турског премијера Ахмета Давутоглуа.
Поред тога, турска полиција је уз помоћ хеликоптера и специјалних снага током ноћи извршила рације на више од 100 локација у Истанбулу, на којима се сумњало да су се налазили припадници ИД и курдских милитаната, јавили су турски медији, не наводећи колико је људи ухапшено. У рејону Багджилар једна особа је убијена док је пружала отпор полицији.
Три турска борбена авиона Ф-16 су јутрос узлетела са аеродрома у граду Дијарбакир на југоистоку земље и бомбардовала три положаја џихадиста, при чему су испалили четири навођене ракете, а затим се безбедно вратили у базу, наводи се у саопштењу канцеларије премијера. Операција је названа у част официра који је јуче погинуо – “Шехин Јалчин”.
Та акција уследила је након јучерашњег првог већег сукоба на турско-сиријској граници између турских снага и џихадиста ИД, током којег је смртно страдао један турски војник и један екстремиста.
Одлука о бомбардовању положаја ИД у Сирији је донета на састанку званичника безбедносних служби касно синоћ у Анкари, којим је председавао премијер Давутоглу.
“Влада Турске републике је одлучна да предузме неопходне мере да би заштитила националну безбедност“, наводи се у саопштењу са тог састанка.