IN4S

IN4S portal

Šućko Baković od državnih organa zatražio poštovanje ćirilice

Za razliku od drugih, zaštitnik ljudskih prava i sloboda, Šućko Baković je odmah reagovao i, pozivajući se na Ustav Crne Gore, kao i na dokumente Evropske unije i Ujedinjenih nacija.

Zaštitnik ljudskih prava Šućko Baković, napisao je preporuku Vladi Crne Gore, Skupštini i Vrhovnom sud u kojoj je zatražio poštovanje ćirilice, prenosi portal Sedmica.

„U četiri tačke kroz koje im je dao uputstva, zatražio od zakonodavne, izvršne i sudske vlasti da u roku od 90 dana sprovedu aktivnosti i dostave izvještaj o preduzetim mjerama i aktivnostima na uspostavljanju ravnopravnosti ćirilice sa latinicom,“ navodi portal.

U aktivnostima na zaštiti srpskog jezika i ćiriličnog pisma, kao najvažnijih činioca srpskog kulturnog, jezičkog i duhovnog identiteta, Srpski nacionalni savjet se obratio najznačajnijim državnim institucijama Crne Gore, tražeći da se zaustavi dikriminacija srpskog jezika i obezbijedi ravnopravnost ćiriličnog pisma koja je garantovana članom 13. Ustava Crne Gore.

Za razliku od drugih, zaštitnik ljudskih prava i sloboda, Šućko Baković je odmah reagovao i, pozivajući se na Ustav Crne Gore, kao i na dokumente Evropske unije i Ujedinjenih nacija, uputio preporuku Skupštini Crne Gore, Vladi Crne Gore i Vrhovnom sudu Crne Gore, da u skladu sa svojim nadležnostima:

1.Normativno urede i konkretizuju ustavnu garanciju ravnopravnosti ćiriličnog i latiničnog pisma i način njenog ostvarivanja – utvrđivanjem odgovarajućih obaveza organa javne vlasti u pogledu sačinjavanja služenih akata i ostvarivanja pisane komunikacije sa građanima;

2.Preduzimaju mjere u cilju očuvanja ćiriličnog pisma i primarno obezbijede da njihovi predstavnici u kontaktu sa građanima upotrebljaaju ćirilično pismo ako je građanin za tim iskazao potrebu, odnosno da obezbijede da oni dobijaju odgovor na ćiriličnom pismu;

3.Koliko god je to razumno moguće, preduzimaju mjere i aktivnosti kako bi se značajniji zakonski/podzakonski akti, te statuti, odluke i drugi opšti akti, kao i javne isprave i druge isprave koje su od interesa za ostvarivanje zakonom utvrđenih prava građana, učinili dostupnim na ćiriličnom pismu;

4.Ulože dodatne napore kako bi se nazivi državnih/javnih organa/instititucija /službi ispisivali i na ćiriličnom pismu, kao i nazivi ulica, trgova i drugih topografskih oznaka.

„Naznačeni organi su dužni dostaviti izvještaje o namjeravanim i preduzetim mjerama i radnjama na izvršenju ove preporuke u roku od 90 dana od dana prijema ovog akta,“ kaže se na kraju preporuke.

Da bi dokazao da sam poštuje ravnopravnost ćirilice, Baković je  preporuku napisao ćiriličnim pismom.

„Kao po običaju, predsjednik Crne Gore, Filip Vujanović, poslao je nemušt odgovor i izbjegao objašnjenje zašto se ustavna odredba o ravnopravnosti ćiriličnog pisma drastično krši i to od strane državnih institucija na svim nivoima vlasti, pa i od njega lično.

U odgovoru Ministarstva saobraćaja i pomorstva uočena je očigledna zloupotreba ustavne norme o ravnopravnosti ćiriličnog i latiničnog pisma. Ovo ministastvo je, naime, internim pravilnikom propisalo da se nazivi mjesta na saobrćajajnim znakovima, na državnim putevima, ispisuju latiničnim pismom, a da se na teritorijama lokalne samouprave u kojima pripadnici manjinskih naroda čine većinu ili značajan dio stanovništva, nazivi mjesta ispisuju i na jeziku i pismu manjinskih naroda, a ispod latiničnog natipisa, što je u praksi slučaj samo u mjestima gdje većinski ili značajan dio stanovništva čine Albanci.

Vrhovni sud, Ustavni sud i Ministarstvo prosvjete Crne Gore nijesu se ni udostojili da odgovore na zahtjev Srpskog nacionalnog savjeta,“ navodi „Sedmica“.

Podjelite tekst putem:

3 thoughts on “Šućko Baković od državnih organa zatražio poštovanje ćirilice

  1. PISMA ZETE I CRNE GORE

    http://montenegrina.net/nauka/istorija/crna-gora-do-xix-v/crnojevici/crkveni-kalendar-durda-crnojevica-za-1494-godinu/

    ZETA: 1494. SAMO ĆIRILICA

    +++

    http://www.dlib.me/kolekcije.php

    CG Petrovića: SAMO ĆIRILICA.

    +++

    TITOIZMA: RAVNOPRAVNOST,iako je u paksi Ćirilica bila dominanta zbog tradicije…

    +++

    Posttitoizam: APSOLUTNA DOMINACIJA SAMO LATINICE NA TV,DRŽAVNIM INSTITUCIJAMA..SVUDA..od prošle šk.god i u školama,dokumentacija,od prije par godina i Pobjeda…

    http://www.in4s.net/sucko-bakovic-od-drzavnih-organa-zatrazio-postovanje-cirilice/#comment-132472

    +++

    Na šta se poziva Šućko Baković?

    NE NA ZETU,NE NA KNEŽEVINU ILI KRALJEVINU CG NO NA TITOIZAM:

    1.Normativno urede i konkretizuju ustavnu garanciju ravnopravnosti ćiriličnog i latiničnog pisma i način njenog ostvarivanja.

    Dakle od ravnopravnosti ćir i lat do potiskivanja ćirilice!

    Latinica nema istorijsko utemeljenje u CRNOJ GORI. U primorju preko katolika i ima neko svoju okupacionu istoriju kao i okupacije CG 1916 I 1941 I 1945.

    Ali ako je okupaciono pismo dominanto u CG dakle je CG OKUPIRANA A NE NEZAVISNA. Nezavisna je od svoje istorije a zavisna od evroatlanskih integracija tj evro i duhovnog unijatizma.

  2. To je isto kao tražiti od poturice da poštuje vjeru svoga oca, djeda… Milu je prioritet novac, indoktriniranim nesrbsko crnogorstvo… a ljudima sa pravim vrijednostima kontinuitet,dakle velikosrbska Crna Gora.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *