IN4S

IN4S portal

Srpski hram usred Njujorka niče iz pepela

1 min read

Jedini srpski hram u Njujorku, stradao u stravičnom požaru pre nešto više od godinu dana, trebalo bi do zime da bude u dobroj meri obnovljen. Naš cilj je da se u što kraćem roku, čim se stvori celokupan arhitektonski plan, Crkva Svetog Save na Menhetnu stavi pod krov i zameni njen pod. Hvala Bogu, zidovi sabornog hrama su, i pored strahovitog požara, ostali u solidnom stanju, pa nam to omogućuje da se usresredimo na planiranje, pripremu i postavljanja krovne konstrukcije.

Govori ovako, ekskluzivno za „Novosti“, starešina hrama protojerej-stavrofor dr Živojin Jakovljević, ukazujući na to da su zidovi ove crkve, stare 160 godina, ostali gotovo neoštećeni i čvrsti.

– To nam daje šansu za brz oporavak ovog spomenika kulture koji se nalazi pod zaštitom Sjedinjenih Američkih Država. Starešinstvo, uprava i vernici odlučni su da počnu obnovu hrama – kazuje protojerej Jakovljević.

Prvi radovi na obnovi ovog hrama počeli su u oktobru prošle godine, dolaskom novoizabranog vladike Irineja, episkopa Istočnoameričke eparhije. Vladika Irinej, poreklom iz Klivlenda, predvodi tim pravnih, finansijskih i građevinskih stručnjaka koji rade na arhitektonskom i finansijskom projektu obnove ove crkve.

– Budući da je Crkva od izuzetnog značaja za grad Njujork, moraćemo da sačuvamo celu originalnu strukturu hrama i da oporavimo oštećene delove. Spoljašnji deo ostaće onakav kakav je bio, a želja nam je da unutrašnji prostor hrama obnovimo u ranom vizantijskom stilu – kazuje nam prota Živojin, inače poreklom iz Valjeva.

Tek kada se završi arhitektonski plan, biće urađena i procena koliko će novca biti potrebno za obnovu. U međuvremenu, vladika Irinej i crkveno povereništvo, koje vodi Marko Jovanović, američki Srbin poreklom iz San Dijega, pokrenuli su akciju prikupljanja sredstava za obnovu Crkve Svetog Save. U novembru prošle godine organizovana je donatorska večera za prikupljanje pomoći, a u aprilu ove i modna revija kreatorke Marine Mićanović iz Beograda.
Prota Jakovljević nam otkriva i planove rada i bogosluženja u obnovljenom hramu, u kome za najveće verske praznike Božić i Vaskrs bude i po 1.000 vernika.

– Kada se završe radovi na izgradnji krova, poda i prozora, podnećemo molbu Departmanu za gradnju grada Njujorka da nam dozvoli privremenu upotrebu Crkve, bar za Uskrs i Božić. Cilj nam je da održimo živom našu crkvu i služimo našem vernom narodu, a istovremeno ćemo u fazama raditi na potpunoj izgradnji hrama – zaključuje protojerej-stavrofor dr Živojin Jakovljević.

Očekuje se, inače, da će celokupna obnova Crkve Svetog Save na Menhetnu trajati od tri do pet godina.

Bogosluženja u Parohiji SPC u Njujorku trenutno se vrše u grčkoj pravoslavnoj Crkvi Svetog Elefterija i u Ruskoj znamenskoj crkvi na Menhetnu.

– Zahvalni smo našoj braći, Grcima i Rusima, koja su nam svesrdno ustupila svoje crkve i omogućila da u njimaodržavamo naša nedeljna i praznična bogosluženja – rekao nam je vladika Irinej.

Crkvenom kompleksu u Njujorku pripadaju kancelarije sveštenika, srpska škola, jedna stambena zgrada i parohijski dom. Ovo značajno zdanje arhitekture 19. veka je poslednji sačuvani spomenik čuvenog arhitekte Džejkoba Reja Maulda. Parohijski dom je oštećen zubom vremena i vodom tokom akcije vatrogasaca, tako da je neophodna i njegova obnova.

Podjelite tekst putem:

3 thoughts on “Srpski hram usred Njujorka niče iz pepela

  1. danas, malopre

    http://www.fsksrb.ru/fond-strateske-kulture/politika/izvestaj-iz-rezervata-srbija/

    …“Hoću da kažem nešto veoma jednostavno: stanje u Srbiji je takvo da je pitanje do kada ćemo izdržati. Mi smo narod koji je stavljen u rezervatske uslove Indijanaca i Aboridžina, sa ciljem da izumre. Jer, Imperiji Vašington–Brisel treba ovaj prostor, a ne treba mu domaće stanovništvo.

    Primer standarda prosvetnih radnika Turske u ovom članku dat je da bi se pokazalo šta znači kad zemlja ne živi po diktatu MMF-a i Svetske banke, a primer propadanja Čačka je naveden da se vidi koliko su nas naši zapadni „prijatelji“ do sada razorili.

    Bliski odnosi sa Rusijom i Kinom su nam nada, ali Rusija, pre Balkana, mora da reši geopolitičke probleme najbližeg okruženja, poput Ukrajine, a Kina, sasvim logično, misli pre svega na svoje, a ne naše, ekonomske interese.

    U ovom času, Srbija je zemlja mladih koji hoće da iz nje zauvek odu i staraca koji tavore i čekaju – zna se šta. Hoće li nas Bog pogledati pre konačne propasti, ne znam. Znam da je patrijarh Pavle rekao da će On pomoći ako bude imao kome da pomogne…“

    i, još malo, valja se…

    jedan pogled, ili dva, ruska

    http://www.lgz.ru/article/-40-6482-15-10-2014/lyublyu-otchiznu-ya-/?sphrase_id=87818

    http://www.standard.rs/kultura/32084-%D0%B8%D0%B7-%D0%B4%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D1%83%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%99%D0%B8%D1%86%D0%B5-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D0%BE-%D1%88%D1%82%D0%BE-%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D0%B8-%D1%80%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%B0

    http://www.standard.rs/kultura/32081-%D1%80%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%80%D0%BE%D0%BF%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE

    bolja je od „ljudi“

    https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=uqlGn-K42U8

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *