ИН4С

ИН4С портал

Српски храм усред Њујорка ниче из пепела

1 min read

Једини српски храм у Њујорку, страдао у стравичном пожару пре нешто више од годину дана, требало би до зиме да буде у доброј мери обновљен. Наш циљ је да се у што краћем року, чим се створи целокупан архитектонски план, Црква Светог Саве на Менхетну стави под кров и замени њен под. Хвала Богу, зидови саборног храма су, и поред страховитог пожара, остали у солидном стању, па нам то омогућује да се усресредимо на планирање, припрему и постављања кровне конструкције.

Говори овако, ексклузивно за „Новости“, старешина храма протојереј-ставрофор др Живојин Јаковљевић, указујући на то да су зидови ове цркве, старе 160 година, остали готово неоштећени и чврсти.

– То нам даје шансу за брз опоравак овог споменика културе који се налази под заштитом Сједињених Америчких Држава. Старешинство, управа и верници одлучни су да почну обнову храма – казује протојереј Јаковљевић.

Први радови на обнови овог храма почели су у октобру прошле године, доласком новоизабраног владике Иринеја, епископа Источноамеричке епархије. Владика Иринеј, пореклом из Кливленда, предводи тим правних, финансијских и грађевинских стручњака који раде на архитектонском и финансијском пројекту обнове ове цркве.

– Будући да је Црква од изузетног значаја за град Њујорк, мораћемо да сачувамо целу оригиналну структуру храма и да опоравимо оштећене делове. Спољашњи део остаће онакав какав је био, а жеља нам је да унутрашњи простор храма обновимо у раном византијском стилу – казује нам прота Живојин, иначе пореклом из Ваљева.

Тек када се заврши архитектонски план, биће урађена и процена колико ће новца бити потребно за обнову. У међувремену, владика Иринеј и црквено повереништво, које води Марко Јовановић, амерички Србин пореклом из Сан Дијега, покренули су акцију прикупљања средстава за обнову Цркве Светог Саве. У новембру прошле године организована је донаторска вечера за прикупљање помоћи, а у априлу ове и модна ревија креаторке Марине Мићановић из Београда.
Прота Јаковљевић нам открива и планове рада и богослужења у обновљеном храму, у коме за највеће верске празнике Божић и Васкрс буде и по 1.000 верника.

– Када се заврше радови на изградњи крова, пода и прозора, поднећемо молбу Департману за градњу града Њујорка да нам дозволи привремену употребу Цркве, бар за Ускрс и Божић. Циљ нам је да одржимо живом нашу цркву и служимо нашем верном народу, а истовремено ћемо у фазама радити на потпуној изградњи храма – закључује протојереј-ставрофор др Живојин Јаковљевић.

Очекује се, иначе, да ће целокупна обнова Цркве Светог Саве на Менхетну трајати од три до пет година.

Богослужења у Парохији СПЦ у Њујорку тренутно се врше у грчкој православној Цркви Светог Елефтерија и у Руској знаменској цркви на Менхетну.

– Захвални смо нашој браћи, Грцима и Русима, која су нам свесрдно уступила своје цркве и омогућила да у њимаодржавамо наша недељна и празнична богослужења – рекао нам је владика Иринеј.

Црквеном комплексу у Њујорку припадају канцеларије свештеника, српска школа, једна стамбена зграда и парохијски дом. Ово значајно здање архитектуре 19. века је последњи сачувани споменик чувеног архитекте Џејкоба Реја Маулда. Парохијски дом је оштећен зубом времена и водом током акције ватрогасаца, тако да је неопходна и његова обнова.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Српски храм усред Њујорка ниче из пепела

  1. данас, малопре

    http://www.fsksrb.ru/fond-strateske-kulture/politika/izvestaj-iz-rezervata-srbija/

    …“Хоћу да кажем нешто веома једноставно: стање у Србији је такво да је питање до када ћемо издржати. Ми смо народ који је стављен у резерватске услове Индијанаца и Абориџина, са циљем да изумре. Јер, Империји Вашингтон–Брисел треба овај простор, а не треба му домаће становништво.

    Пример стандарда просветних радника Турске у овом чланку дат је да би се показало шта значи кад земља не живи по диктату ММФ-а и Светске банке, а пример пропадања Чачка је наведен да се види колико су нас наши западни „пријатељи“ до сада разорили.

    Блиски односи са Русијом и Кином су нам нада, али Русија, пре Балкана, мора да реши геополитичке проблеме најближег окружења, попут Украјине, а Кина, сасвим логично, мисли пре свега на своје, а не наше, економске интересе.

    У овом часу, Србија је земља младих који хоће да из ње заувек оду и стараца који таворе и чекају – зна се шта. Хоће ли нас Бог погледати пре коначне пропасти, не знам. Знам да је патријарх Павле рекао да ће Он помоћи ако буде имао коме да помогне…“

    и, још мало, ваља се…

    један поглед, или два, руска

    http://www.lgz.ru/article/-40-6482-15-10-2014/lyublyu-otchiznu-ya-/?sphrase_id=87818

    http://www.standard.rs/kultura/32084-%D0%B8%D0%B7-%D0%B4%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D1%83%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%99%D0%B8%D1%86%D0%B5-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D0%BE-%D1%88%D1%82%D0%BE-%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D0%B8-%D1%80%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%B0

    http://www.standard.rs/kultura/32081-%D1%80%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%80%D0%BE%D0%BF%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE

    боља је од „људи“

    https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=uqlGn-K42U8

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *