ИН4С

ИН4С портал

Српска кућа: Косово између наде и безнађа

Данас је у „Српској кући" одржана међународна научна конференција на тему „Косово између наде и безнађа" на којој су своја гледишта и могућа разрјешења косовске драме изнијели познати научни и јавни радници из земље и окружења.

Данас је у „Српској кући“ одржана међународна научна конференција на тему „Косово између наде и безнађа“ на којој су своја гледишта и могућа разрјешења косовске драме изнијели познати научни и јавни радници из земље и окружења. На почетку скупа, пјесничким виђењем косовског завјета и његовог утицаја на национално, вјерско и културолошко профилисање српског народа, изнијела је пјесникиња Милица Краљ. Потом је о актуелним напорима званичне Србије да одржи и функционално оспособи дијалог Београда и Приштине, да се, уз најмање жртве и одрицања, сачува највише што се може од националног и државног интереса, окупљене детаљно информисао предсједник Одбора Скупштине Србије, Милован Дрецун. Он је своје излагање завршио ипак оптимистичким предвиђањем да ће, упркос крајње неповољним међународним условима и отвореним притисцима, Србија успјети да сачува свој територијални интегритет и да ова политичка гарнитура са Александом Вучићем на челу никада неће признати сецесију Косова и Метохије.

На тему косовске збиље и могућих перспектива  овог питања потом су говорили: др Богољуб Шијаковић, професор на Богословском факултету у Београду, др Жељко Вујадиновић у име Академије наука и умјетности Републике Српске, др Марко Атлагић, посланик у Скупштини Србије и редовни професор на београдском Универзитету, др Далибор Елезовић, редовни професор на приштинском Универзитету, као и др Драган Танчић, директор Института за српску културу из Лепосавића.

У име научне јавности Црне Горе, говорили су доцент др Будимир Алексић и професор др Мирослав Додеровић.

Општи закључак цјелодневне расправе сажет је у ставу да је питање Косова и Метохије есенцијално питање свих Срба, ма гдје живјели, да се његов садашњи статус разрјешава у врло сложеним условима, са веома неизвјесним изгледима, али да ни један Србин, без обзира на статус и положај у друштву нема право на песимизам и одустајање од битке за њега. Уосталом, речено је, битка за Косово, са мањим или већим прекидима, траје још од 1389. године и ситуацију у којој се тренутно налази српски народ је небројено имао у својој историји. С тим у вези, апострофирано је политично, културно и духовно јединства српског народа, са посебним акцентом на неопходност промјене крајње антисрпског односа званичне Црне Горе према овом питању и Србији као држави.

Прочитајте ЈОШ:

Етнолог Миле Недељковић поново у одбрамбеној кули Карађорђевог дома

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Српска кућа: Косово између наде и безнађа

  1. Умјесто да послије 30.08.2020. Црна Гора буде српска кућа, остаде то само Српска кућа. Блаженопочивши митрополите Амфилохије, заузми се код Бога за твој преварени и потлачени народ у Црној Гори, Босни и Херцеговини, Албанији, Хрватској, Македонији и на Косову и Метохији!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *