Srbija gradi novi radar: Nećemo više čekati i zavisiti od NATO-a
1 min read
ilustracija
U Srbiji će naredne godine biti izgrađen radar za kontrolu leta zahvaljuji kome će se videti cio Balkan, a Srbija neće zavisiti od radara koji NATO ne vraća, izjavio je za Betu direktor Kontrole letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA) Radojica Rovčanin.
Kako je kazao, Srbija je više puta tražila da NATO-a vrati radar, barem civilini, ali su oni to dovodili u vezu sa donjim vazudšnim porostorom nad Kosovom, a Srbija je nakon odbijanja odlučila da ne čeka već da gradi.
Prema njegovim riječima, SMATSA trenutno privodi kraju dozvole, projektnu dokumentaciju, kao i pripremu zemljišta za izgradnju tornja na aerodromu “Nikola Tesla”, primarnog i sekundarnog radara u Beogradu i na Besnoj kobili kod Vranja, a takođe radi i na unapređenju hardverskog i softverskog sistema, u skladu sa najmodernijim kontrolama letenja u Evropi.
“SMATSA će u naredne dve godine u Nišu izgraditi toranj i centar koji će omogućiti da Niš postane rezervna varijanta Kontrole letenja u Beogradu kako bi u potpunosti, ako bude potrebno, mogao da preuzme njenu ulogu i obaveze”, naveo je Rovčanin za Betu i podsetio da se aerodrom “Konstantin Veliki” razvija i da je krajem novembra zabilježio i 100.000. putnika.
“Radar na Besnoj kobili kod Vranja, čija će gradnja početi takođe naredne godine, veoma je bitan za jug Srbije, posle zatvaranja Kopaonika. Zahvaljujući njemu videće se ceo Balkan i nećemo zavisiti od radara koji nam NATO ne vraća. Više puta smo tražili da nam NATO-a vrati taj radar, barem civilini, ali su oni to dovodili u vezu sa donjim vazudšnim porostorom nad Kosovom, i odlučili smo da ne čekamo već da gradimo”, rekao je Rovčanin.
NATO avioni nad Srbijom i Crnom Gorom
Više od 570.000 aviona preletjelo je Srbiju i Crnu Goru za 11 mjeseci 2016. godine, a do kraja decembra biće ostvareno najmanje 600.000 preleta, ističe Rovčanin za Betu, dodajući da je to za tri odsto više nego prošle godine.
“Desilo se da smo samo u jednom danu imali oko 3.000 preleta, a u satu 269 koliko ih je nekada bilo na godišnjem nivou. Kada se na radaru vidi koliko aviona ima u jednom trenutku nad Srbijom i Crnom Gorom ne može da iznenadi činjenica da kontrolori leta kojih ima više od 300, rade dva sata, a jedan obavezno odmaraju”, rekao je Rovčanin.
SMATSA kontroliše vazdušni prostor nad Srbijom, Crnom Gorom, južnim Jadranom kao i 55 odsto gornjeg vazdušnog prostora u BiH. Po sigurnosnim kriterijumima u 2015. godini ocijenjena je kao najbolja kontrola letenja u Evropi, navodi Beta.