ИН4С

ИН4С портал

Русија обуставила гас преко Северног тока 1 на три дана

1 min read

илустрација

Русија је данас зауставила испоруку гаса за Европу преко гасовода Северни ток 1 , чиме се интензивира економска битка између Москве и Брисела и повећавају изгледи за рецесију и рационализацију енергије у неким од најбогатијих европских земаља, преноси Ројтерс.

Европа је обавештена да ће Гаспром искључити гасовод Северни ток 1 до Немачке од 31. августа до 3. септембра.

“Једина исправна пумпна јединица Трент 60 биће заустављена на три дана ради одржавања и превентивног одржавања”, наводи се у саопштењу руске нафтне компаније.

Гаспром: Рекордан профит упркос санкцијама

Руска енергетска компанија Гаспром саопштила је да је остварила рекордан профит у првој половини године, упркос западним санкцијама због рата у Украјини.

Нето добит износи 41,6 милијарди евра, док је у 2021. години, руски гигант остварио профит од 27,5 милијарди евра, наводи се у саопштењу Гаспрома и додаје да ће бити исплаћене дивиденде.

“Упркос притиску од санкција и неповољном спољном окружењу, Гаспром групаје остварила рекордне приходе и нето профит у првој половини 2022, уз смањење нето дуга и финансијског ризика на минимум”, рекао је заменик директора “Гаспрома” Фамил Садигов, преносе РИА Новости.

Низ рутинских процедура, у складу са актуелним уговором о одржавању, обављаће стручњаци компаније заједно са колегама из “Сименса”, прецизирали су у Гаспрому.

Подаци са сајта оператера Северног тока 1 показују да је проток био на нули у периоду 04:00-05:00 часова рано јутрос, наводи британска агенција.

Европске владе страхују да би Москва могла да продужи овај прекид, како би на тај начин узвратила на западне санкције које су јој наметнуте након напада на Украјину.

Оне оптужују руског председника Владимира Путина да користи залихе енергената као „ратно оружје“, док Москва негира овакве тврдње.

Руски прекид и смањење снабдевања изазвали су пораст цена гаса и приморали европске владе да се боре за алтернативне испоруке уочи зиме.

Даља ограничења у снабдевању гаса у Европи би појачала енергетску кризу која је већ довела до пораста велепродајних цена гаса за преко 400 одсто од прошлог августа, што доприноси повећању трошкова живота за потрошаче и предузећа и приморава владе да троше милијарде на ублажавање ових оптерећења, наводи Ројтерс.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<