ИН4С

ИН4С портал

Ратко Булатовић: Сећање

Аутор: Ратко Булатовић

Проф. др Ранко Никичин Булатовић
1943 _ 2021

 

Нико није мртав док га не забораве, а овај Горостас из Горњих Роваца се никада не може и не сме заборавити!

Рођен на Видовдан 1943. године у часној и честитој кући Никице Нова Богданова у витешком ровачком племену, овај великан, човек посебног соја и кова, преселио се у вечност уочи Ивањдана 2021. године у вољеном Београду а заувек се вратио и настанио, по сопственој жељи, у завичајна Горња Ровца уочи Петровдана, где је одлучио да векује.

Захвалан сам Богу и судбини што су ми подарили срећу да преко три деценије припадам кругу његових најближих пријатеља.

Колику је љубав у свом великом срцу гајио према Ровцима и Ровчанима, колико је размишљао о људима у сваком времену и на сваком месту, колико се бавио вечито живим и вечито горућим питањима смисла људског живота, говори и његових шест књига које је написао, пошто се отиснуо из сфере своје уже научне области и научних достигнућа из филозофије, педагогије, психологије, андрагогије и других сродних наука.

Наслове тих шест књига наводим оним редом како су објављиване:

О Ровцима и племену моме
Да је више приче

Ровчанин Ровачки
Измучене приче једног од њих

Ровачке слике и неприлике
Понешто о понечему

Свеједно о чему

Прибелешке без наслова

Не дирајте дете

На промоцији прве од ових шест књига О Ровцима и племену моме, у Дому културе у Колашину, на којој сам био присутан, познати професор из Подгорице Саво Марковић је између осталог рекао:
“ Ово је књига коју треба као Библију носити у џепу, треба је држати на ноћном сточићу поред кревета, треба јој се често враћати и из ње стално нешто учити.“

Многи су се утркивали да буду у његовој близини, у његовом друштву, у кругу његових пријатеља.

Дружио се са академицима, са колегама професорима, са највећим писцима, песницима, сликарима и музичарима његовог доба, али и са жестоким момцима са ужареног београдског асвалта као и са малим обичним људима са периферије и маргине друштвеног живота.

Профа ( како смо га сви звали) је волео друге више него што они воле себе саме, није остављао људе ни када су у најгорој несрећи, у њему се преплитала хармоничност људског и божанског.

Никада није говорио лоше ни о најгорим људима, мрзео је ружне и горке речи да не би упрљао уста и своју чисту душу, јер, „ко се дотакне прљавог предмета он упрља своје тело, а ко се дотакне прљавог човека, он упрља своју душу“, како на једном месту рече велики песник Јован Дучић.

Ако би неко у његовом присуству почео испаљивати отровне стрелице мржње, пакости, зависти, злобе или било које грубе увредљивости према некоме, прекидао је разговор речима: „Пи’ сердаре, грдна разговора“, и окретао би причу на другу тему.

Такав је био!

Красиле су га најбоље, највеће и најлепше људске врлине и особине:

Побожност, мудрост, лепота и доброта душе и срца, поштење, честитост, часност, господственост, шармантност, отменост, правдољубивост, истинитост, племенитост, срдачност, учтивост, скромност, незлобивост, људскост, несебичност, достојанственост, трпељивост, издржљивост, непоколебљивост, искреност, широкогрудост, верност, саосећајност, дарежљивост, поузданост, пријатност, оштроумност, даровитост, дружељубивост… и многе друге сличне, овде не наведене.

Дочекао је старост, али не дубоку, а у њему се никада није исцрпла љубав. Волео је светске метрополе, волео је живот, људе, кафане, волео је планине, шуме, брда, долине, птице, цвеће и све добро и лепо што су Господ Бог и мајка природа саздали.

Волео је божански звук гусала, а и сам је знао одлично да гусла и пева уз гусле.

Једне прилике на Слави код свога брата академика Матије Бећковића где су били највећи српски умови тога времена, академици, књижевници и сликари, Профа је узео гусле и почео ону чувену народну јуначку песму, Смрт Смаил_аге Ченгића.
Настао је тајац, сви су га са одушевљењем слушали. Профа је негде на половини песме застао, да не би’ одужио и одложио гусле. Међутим, пришао му је велики Борислав Михаиловић _ Михиз, клекнуо на колена, склопио руке и рекао: “ Молим те професоре, настави даље, док посечемо главу силном Смаил_ аги“. Профа је, наравно удовољио Михизовој жељи.

Живео је скромно, материјалне ствари га нису интересовале а његово највеће богатство су биле књиге.

Своју личну библиотеку, преко три хиљаде књига из области филозофије, психологије, педагогије, и андрагогије, то своје бесцен благо поклонио је, по благослову блаженопочившег Митрополита Амфилохија славној Ларви Немањића _ Манастиру Морачи.

Ту своју жељу да књиге дарује манастиру Морача остварио је за живота. Гледао сам га како са усхићењем и радошћу пакује књиге у картонске кутије, али је и то своје богоугодно дело „сакрио под камен“, о томе није ништа записао, али то пише на небу.

Живео је побожно и отишао је побожно!

Већина људи напушта овај свет са болом и ужасом, а наш Профа је отишао тихо, без крика и јаука, његов овоземаљски живот се угасио неосетно као свећа.

У предвечерје, петог јула 2021. године нечујно се искрао из овоземаљског живота.

Одлазак за нашег вољеног Профу није несрећа, јер је отишао у рајске вртове, али јесте за оне које је оставио, за његову велику и дивну родбину, за његову верну и до краја одану Бранку, за његове бројне праве, искрене и истинске пријатеље у које убрајам и себе.

Профа није умро, јер како рече велики Црњански: „Смрти не постоје, постоје само сеобе“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Ратко Булатовић: Сећање

  1. Nevjerovatan tekst! Basta ti Ratko napisati ovakve redove, nije ti prvi put izliti na papir ovakvu emociju iz koje sija prijateljstvo, bratska ljubav koju si gajio prema Profi!
    Bilo je posebno zadovoljstvo i kao sto reče, privilegija poznavati i druziti se sa Rankom. Neka mu dusa u miru rajskom počiva, u tim poljima za koja se spremao cijeloga zivota. Hvala Ratko na ovom divnom prisjecanju na nezaboravnog Ranka Nikičina!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *