ИН4С

ИН4С портал

Протест на сјеверу КиМ због закона тзв. Косова о присвајању комбината “Трепча”

1 min read

Скупштина тзв. Косова најавила је да ће данас, с почетком у 10.00 одлучивати о предлогу владе о новом закону о “Трепчи”, којим се тај комбинат ставља под управу владе тзв. Косова, док радници „Трепче“ на сјеверу Косова и данас протестују на путу Приштина-Рашка.

Наиме, нацрт закона предвиђа да 80 одсто власништва комбината Трепча буде у власништву Косова, док би 20 одсто припало запосленима.

Српски представници у влади тзв. Косова, који иначе нису били укључени у израду нацрта поменутог закона, казали су да ће гласати против предлога закона о Трпчи.

Овим поводом, премијер Србије Александар Вучић изјавио је јуче да му није јасно како Приштина мисли да усвоји закон о Трепчи и да га спроведе у дјело, а да после тога настави добру сарадњу са српским члановима своје владе и централним властима у Београду, преноси Танјуг. Додао је и да у вези са Трепчом није било никаквог дијалога са Приштином, иако је како је казао, српска страна на то стално указивала.

Канцелатија за КиМ: Нацрт закона мртво слово на папиру

Јуче су се овим поводом у Звечану састали и представници Канцеларије за Косово и Метохију Владе Србије, Срба са Косова и Метохије и менаџмента Трепче и оцијенили да је Нацрт закона о Трепчи неприхватљив, те да је нацрт закона мртво слово на папиру.

“Чињеница да се Трепча налази на северу КиМ и чињеница да се рудне жиле Трепчиних рудника налазе већим делом на територији централне Србије говоре да, ако се овај Нацрт закона о Трепчи усвоји, оно ће остати само мртво слово на папиру, ако не дође до разговора са правим власницима и ако не буде укључена српска страна”, рекао је након састанка у Звечану помоћник директора Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић.

Радници „Трепче“ и данас протестују због спорног закона

Радници „Трепче“ на сјеверу Косова и данас су протестовали на путу Приштина-Рашка, испред флотације у Лепосавићу и у селу Рударе, због новог нацрта закона о Трепчи који је јуче усвојила влада Косова без српских гласова, преноси Спутњик.

Радници на овај начи протестују против предлога Закона о Трепчи и упозоравају да би овим законом 80 одсто комбината Трепча отишло у руке косовске владе, чиме би, како су истакли, био угрожен опстанак више од 3.000 радника и њихових породица.

Вриједност Трепче у рудним резервама и експлоатационим правима

Иако је Трепча већ годинама подељена на два дијела: „Трепча север“ и „Трепча југ“, она је и даље јединствено правно лице, које ради као двије одвојене цјелине. На сјеверу је ситуација стабилна, а од 2005. године предузеће је у ликвидном стању са око 3.000 запослених. „Трепча“ посједује право на експлоатацију минералних ресурса и има респектабилне технолошке ресурсе у свим областима којима се бави.

Међутим, Генерални директор „Трепче“ Јован Димкић за Спутњик је рекао да је немогуће рећи колика је стварна вриједност Трепче, иако напомиње да се она највише огледа у њеним рудним резервама и у експлоатационим правима.

„Номинална вредност Трепче и неких њених основних средстава са опремом је, према неким проценама, око 300 милиона евра. Али ово је вредновање само по једној методологији, која није ни потпуна ни свеобухватна, тако да највећа вредност управо лежи у рудним резервама, које не улазе у поменуту вредност“, наводи он, додајући да су спекулације како су капацитети Трепче према неким студијама толики да их је могуће рабити још 200 година. Како каже, урађена геолошка истраживања говоре да има утврђених резерви за неких седам до 10 година експлоатације.

Подсјећмо, такође, да је питање српске имовине на Косову утемељено у Резолуцији 1244 УН.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<