Protest na sjeveru KiM zbog zakona tzv. Kosova o prisvajanju kombinata “Trepča”
1 min read
Skupština tzv. Kosova najavila je da će danas, s početkom u 10.00 odlučivati o predlogu vlade o novom zakonu o “Trepči”, kojim se taj kombinat stavlja pod upravu vlade tzv. Kosova, dok radnici „Trepče“ na sjeveru Kosova i danas protestuju na putu Priština-Raška.
Naime, nacrt zakona predviđa da 80 odsto vlasništva kombinata Trepča bude u vlasništvu Kosova, dok bi 20 odsto pripalo zaposlenima.
Srpski predstavnici u vladi tzv. Kosova, koji inače nisu bili uključeni u izradu nacrta pomenutog zakona, kazali su da će glasati protiv predloga zakona o Trpči.
Ovim povodom, premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče da mu nije jasno kako Priština misli da usvoji zakon o Trepči i da ga sprovede u djelo, a da posle toga nastavi dobru saradnju sa srpskim članovima svoje vlade i centralnim vlastima u Beogradu, prenosi Tanjug. Dodao je i da u vezi sa Trepčom nije bilo nikakvog dijaloga sa Prištinom, iako je kako je kazao, srpska strana na to stalno ukazivala.
Kancelatija za KiM: Nacrt zakona mrtvo slovo na papiru
Juče su se ovim povodom u Zvečanu sastali i predstavnici Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije, Srba sa Kosova i Metohije i menadžmenta Trepče i ocijenili da je Nacrt zakona o Trepči neprihvatljiv, te da je nacrt zakona mrtvo slovo na papiru.
“Činjenica da se Trepča nalazi na severu KiM i činjenica da se rudne žile Trepčinih rudnika nalaze većim delom na teritoriji centralne Srbije govore da, ako se ovaj Nacrt zakona o Trepči usvoji, ono će ostati samo mrtvo slovo na papiru, ako ne dođe do razgovora sa pravim vlasnicima i ako ne bude uključena srpska strana”, rekao je nakon sastanka u Zvečanu pomoćnik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković.
Radnici „Trepče“ i danas protestuju zbog spornog zakona
Radnici „Trepče“ na sjeveru Kosova i danas su protestovali na putu Priština-Raška, ispred flotacije u Leposaviću i u selu Rudare, zbog novog nacrta zakona o Trepči koji je juče usvojila vlada Kosova bez srpskih glasova, prenosi Sputnjik.
Radnici na ovaj nači protestuju protiv predloga Zakona o Trepči i upozoravaju da bi ovim zakonom 80 odsto kombinata Trepča otišlo u ruke kosovske vlade, čime bi, kako su istakli, bio ugrožen opstanak više od 3.000 radnika i njihovih porodica.
Vrijednost Trepče u rudnim rezervama i eksploatacionim pravima
Iako je Trepča već godinama podeljena na dva dijela: „Trepča sever“ i „Trepča jug“, ona je i dalje jedinstveno pravno lice, koje radi kao dvije odvojene cjeline. Na sjeveru je situacija stabilna, a od 2005. godine preduzeće je u likvidnom stanju sa oko 3.000 zaposlenih. „Trepča“ posjeduje pravo na eksploataciju mineralnih resursa i ima respektabilne tehnološke resurse u svim oblastima kojima se bavi.
Međutim, Generalni direktor „Trepče“ Jovan Dimkić za Sputnjik je rekao da je nemoguće reći kolika je stvarna vrijednost Trepče, iako napominje da se ona najviše ogleda u njenim rudnim rezervama i u eksploatacionim pravima.
„Nominalna vrednost Trepče i nekih njenih osnovnih sredstava sa opremom je, prema nekim procenama, oko 300 miliona evra. Ali ovo je vrednovanje samo po jednoj metodologiji, koja nije ni potpuna ni sveobuhvatna, tako da najveća vrednost upravo leži u rudnim rezervama, koje ne ulaze u pomenutu vrednost“, navodi on, dodajući da su spekulacije kako su kapaciteti Trepče prema nekim studijama toliki da ih je moguće rabiti još 200 godina. Kako kaže, urađena geološka istraživanja govore da ima utvrđenih rezervi za nekih sedam do 10 godina eksploatacije.
Podsjećmo, takođe, da je pitanje srpske imovine na Kosovu utemeljeno u Rezoluciji 1244 UN.