Пропуштене прилике и нова шансa Црне Горе за улазак у ЕУ; Ивановић: Сада смо доказали да смо спремни
1 min read
Илустрација
Подршка грађана да Црна Гора буде следећа чланица Европске уније никада као данас није била већа, саопштио је јуче премијер Здравко Кривокапић.
Подсјетимо, Црна Гора је у децембру 2010. године постала кандидат за чланство у Европској унији (ЕУ), а преговоре са ЕУ је званично отпочела 29. јуна 2012. године. Кривокапић је казао, да је за тај период, тачније девет година, Црна Гора већ требало да буде чланица Европске уније.
Шефица Делегације ЕУ у Црној Гори, Оана Кристина Попа је одговарајући на питање зашто Црна Гора деценију након почетка преговора није чланица ЕУ, казала да ду свјесни да постоје одређена незадовољства динамиком приступања ЕУ.
“Претпостављам да одговор на то питање лежи у извјештајим о напретку у којима је све јасно наглашено. Дакле, неопходно је испунити различите и разноврсне услове”.
Кривокапић је поновио очекивање да ће Црна Гора бити чланица 2024. године, што како је казао, није немогуће али сви морају да „засучу рукаве“.
Апеловао је посебно на правосуђе да се превазиђу слабе тачке јер, „како ствари стоје лакше ћемо ријешити поглавље 24 него 23“.
Ивановић: Црна Гора сада може да покаже ЕУ да је спремна за обрачун са криминалом
Потпредсједник Социјалистичке народне партије Драган Ивановић сматра да је Црна Гора сада у ситуацији да покаже ЕУ да је спремна и вољна, што је и показала једном полицијском акцијом, за обрачун са организованим криминалом али да у овом тренутку касни са обрачуном са високом корупцијом.

„Црна Гора је постала кандидат за чланство у ЕУ 2010. године а преговоре отпочела двије године касније и, признаћете, то је веома дуг период што значи да се Црној Гори замјерало да није ефикасна у обрачуну са организованим криминалом и високом корупцијом. Тек када тај обрачун са организованим криминалом и високом корупцијом још узнапредује, може се очекивати да поглавља 23 и 24, буду отворена што аутоматски значи да је Црна Гора пред отвореним вратима ЕУ“, каже Ивановић за ИН4С.
Што се СНП тиче, њеног руководстав и посланичког клуба, Ивановић наглаша да дају подршку Влади, а посебно МУП-у, да брже и ефикасније реагују, јер, како каже, сматра да има политичке воље у Црној Гори, да Министарство има капацитета и способне кадрове да се ухвате у кпштац са овим великим друштвеним злом.
„Користимо сваку прилику да их напоменемо како би то требало урадити што прије. Можда још у потпуности нисмо задовољни са остваривањем људских права али смо убијеђени да је то процес који тражи одређено вријеме и стварање одређених услова да у Црној Гори заживи и политичка воља и спремност свих релевантних чинилаца у званичној власти како би дошло до пуне реализације за остваривање људских права у сваком погледу„, закључује Ивановић.
Марковић: Ако Црна Гора уђе у ЕУ до 2024. отворићу шампањац на подгоричком тргу
Посланик ДПС-а и бивши премијер Душко Марковић сматра да није реално да Црна Гора уђе у ЕУ 2024. године и да то може да каже само неко ко не познаје процес.
„Волио бих да се то деси, отворио бих шампањац на подгоричком тргу. Али то није реално, то може да каже неко ко о том процесу не зна ништа“, казао је Марковић на другом панелу у оквиру конференције поводом деветогодишњице преговора са ЕУ коју је организовао ЦГО.
„Имамо разлога да будемо незадовољни због чега данас нисмо у ЕУ, али, као неко ко је био у систему и радио на томе, прописани су тешки критеријуми, тешки услови које је морала једна мала Црна Гора да испуни“, казао је Марковић подсјећајући на геополитичку ситуацију.
Додао је да се могло више урадити, али је, тврди, од 2012. године направљено доста тога вриједног.
„Данас у Црној Гори нико не поставља питање да ли ће она бити чланица Европске уније, него када“, навео је Марковић.
* У графици испод погледајте колико су трајали преговори за све чланице ЕУ, као и оних који још преговарају

Прочитајте ЈОШ:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Hvala Bogu sto Crna gora nikad nece biti dio te skalamerije.
U pravu Je Duško Marković.
Tek kad vlast procesuira lopove njega i Đuku i ostalu Drps bratiju možemo u Evropu.
Do tada ništa.
I šampanjac će piti u Spužu, a Đuka u Hagu.
Biće i toga valjda.
Šta ste se zalijepili za tu EU koje p materine.Pa to da valja ne bi Britanci izašli iz nje. Šta su to dobili Bugari, Rumuni, Mađari…. dobili su tutora i gubitak suvereniteta. Sirotinja bili i ostali. Uništili im proizvodnju vrijednu stotine milijardi da bi dobili nekakvu pomoć. Šta je dobila HRVATSKA-QC i odliv stanovništva.