ИН4С

ИН4С портал

Повећано присуство приштинских специјалаца на северу КиМ, каменована кућа Српкиње у Гњилану

Гњилане

Административни прелази Брњак и Јариње још увек су затворени из правца централне Србије ка Северној Митровици, док се саобраћај у супротном смеру одвија без проблема.

Након сукоба који су се у недељу догодили у селу Бањска, такозвана косовска полиција је блокирала путеве ка овом подручју, а три дана касније дозволила је приступ селу.

Такозвано министарство унутрашњих послова Косова је у недељу затворило прелазе на северу Косова и Метохије, а у овом тренутку није познато када ће поново бити отворени.

Директор такозване косовске полиције Газменд Хоџа саопштио је данас да је повећано присуство специјалних јединица на северу КиМ након дешавања у Бањској.

„Појачали смо присуство и будност око граничне зоне. Такође, појачали смо присуство специјалне јединице косовске полиције на северу Косова. Мало смо смањили патроле обичних полицајаца, јер они немају толики ниво заштите да се суоче са сваким могуц́им нападом“, рекао је Хоџа за медије на албанском.

Он није изнео детаље о томе колико су капацитети специјалне јединице ојачани, али је рекао да је такозвана косовска полиција у сталној координацији са Кфором и Еулексом.

Каменована кућа српске старице у Гњилану

У Гњилану је каменована кућа српкиње Босиљке Нојић (70), једне од ретких Српкиња која је остала да живи у том месту, али на срећу није било повређених, преноси РТВ Пулс.

На њену кућу, која се налази у близини градског гробља у насељу Камник, у току прошле недеље бачен је камен при чему је поломљен један прозор.

„Нисам видела ко је. То је било увече око пола осам. Ми смо пријавили, али полиција се није појавила“, рекла је она.

Она је додала и да комшије у последњих пет, шест година и не комуницирају са њом.

„Раније је било боље, имали смо контакт све комшије, али сада не. Све што је нешто лоше, све на мене, на Српкињу“, рекла је она.

Она је једина српкиња која је остала да живи у Гњилану.

„Ја бих да продам кућу, кад било и да идем одавде. Другу шансу немам. И нико не би оволико седео као ја“, рекла је она.

Пре рата у Гњилану је живело око 17.000 Срба, данас тек четрдесетак.

Извор: Спутник

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *