Парламентарна скупштина ОЕБС-а: Испитати куповину гласова у Црној Гори
1 min read
Упркос повећаним оперативним капацитетима Државној изборној комисији и даље недостају професионални капацитети и снажно колективно лидерство. Наводе о недозвољеном утицају на бираче треба испитати, указано је у извјештају Парламентарне скупштине ОЕБС-а о парламентарним изборима у Црној Гори.
Како се наводи у том документу, неки озбиљни недостаци у вези са организацијом избора у Црној Гори и даље истрајавају, упркос препорукама које су раније дали ОЕБС, Савјет Европе и Венецијанска комисија.
То се односи и на захтјев од 24 мјесеца пребивалишта да би бирач имао прилику да учествује у изборном процесу. Многи учесници избора указали су на недостатке у закону које се тичу тог питања констатује се у извјештају Парламентарне скупштине (ПС ОЕБС).
Тврди се и како чињеница да министар унутрашњих послова у влади изборног повјерења није потписао бирачки списак, што по свој прилици нема неке законске последице, али се тиме показује колико су озбиљне политичке тензије у земљи.
Шеф Делегације ПС ОЕБС-а која је пратила изборе у Црној Гори био је Азај Гулијев. Према извјештају, генерално су избори показали тежњу грађана да буду у потпуности укључени у изградњу стабилне, демократске будућности земље.
Како се потенцира у извјештају посматрача, упркос томе што је нови закон о финансирању кампање унаприједио одговорност јавних институција Црне Горе, он није обезбиједио адекватно извјештавање о трошковима.
Кандидати нијесу у обавези да пријаве трошкове кампање прије дана избора, што ограничава транспарентност процеса. Доступност јавних финансија политичким субјектима креирала је равноправније услове за све учеснике.