Норвешки краљ одао почаст српским заробљеницима
1 min read
Фото: Новински фронт
Норвешка је ове године на више локација организовала комеморације поводом обележавања 75 година од када је у земљу током Другог светског рата депортовано 4500 југословенских заробљеника, од којих је било више од 95% Срба.
Организатор обележавања 75 година од доласка првих српских ратних заробљеника Зорица Митић је рекла за Срну да је ранијих година овај изузетно важан догађај за српски народ и за истину о Другом светском рату био обележаван доста скромније. Ове године је Норвешка организовала низ свечаности којима је први пут присуствовао норвешки краљ заједно са српском амбасадорком у Ослу Сузаном Бошковић Продановић. Гости су били и представници локалних норвешких власти и српска удружења у Норвешкој.
“Почело је од Осла где је 21. маја амбасада Србије први пут организовала у Холокауст центру предавање о нашим ратним заробљеницима. Настављено је у Бергену, где је на гробу 27 стрељаних направљен нов споменик. Па према Тројндхему, Нарвику, где се налази велики истраживачки центар, музеј и даље према северу Норвешке где су се налазили логори.
Норвешки краљ је, заједно са српским амбасадорком Сузаном Бошковић Продановић, положио венац на споменик на планини Салтдал на северу Норвешке,” рекла је Митић.
Данас ће бити одржана завршна свечаност на Коргену, у најсевернијем логору, где ће последње две плоче открити двоје младих бициклиста који су кренули из Прокупља и Панчева и возили цели пут до Осла.

У јуну 1942. године је са подручја бивше окупиране Југославије депортована прва група југословенских ратних заробљеника, углавном из НДХ из логора Јасеновац, Градишка, али и из логора у Нишу и Смедеревској Паланци.
Логор Беисфјорд је до данас остао упамћен као најгори логор у Норвешкој са стопом смрти већом него у Аушвицу, упркос чињеници да је логор постојао свега четири месеца само за Југословене.