Norveška pojačava arsenale oružja zbog “rastućih tenzija” sa Rusijom

Foto: Sputnik
Podaci Međunarodnog instituta za mirovne studije iz Stokholma (SIPRI) pokazuju da se među deset najvećih izvoznika oružja u svijetu od 2014. do 2018. nalazi sedam evropskih država.
Ruski izvoz opao, dok je Francuska prodala 261 odsto više oružja na Bliski istok, a prati je Njemačka sa povećanjem od 125 odsto.
Među pet najvećih izvoznika u svijetu, a koji izvoze oko 75 odsto oružja, jesu Rusija, Francuska i Njemačka, prenosi Juronjuz.
Prvo mjesto, kao i u prethodnim istraživanjima, zauzimaju SAD.
Na četvrtom mjestu je Kina, koju prate Britanija i Španija. Mjesto broj osam po izvozu oružja u ovom periodu pripalo je Izraelu, dok deveto mjesto zauzima Italija, a deseto Holandija.
Uprkos tome što se Rusija nalazi na drugom mjestu, zabilježila je pad izvoza u visini od 17 odsto, dok je Francuska zabilježila ogroman skok od 43 odsto, navodi Juronjuz.
Prema podacima SIPRI, pad izvoza Rusije može se objasniti činjenicom da je potražnja od dva najveća klijenta – Indije i Venecuele – opala.
Izvoz ruskog oružja u Venecuelu opao je za 96 odsto od 2009. godine.
Sa druge strane, izvoz oružja iz država zapadne Evrope na Bliski istok značajno je porastao od 2009. godine.
Francuska je izvezla 261 odsto više oružja na Bliski istok, a prati je Njemačka sa povećanjem izvoza u visini od 125 odsto.
Italija bilježi nešto manji rast izvoza u region, sa 75 odsto, dok je Britanija na četvrtom mjestu među državama zapadne Evrope po rastu izvoza prema Bliskom istoku sa 30 odsto.
Razlog za to je, kako navodi Juronjuz, činjenica da je Saudijska Arabija najveći uvoznik oružja na svijetu, kao i ključni klijent za mnoge države, pogotovo za Francusku, Britaniju, Španiju i Švedsku.
SIPRI ukazuje da su evropske države smanjile uvoz oružja za 13 odsto zbog dugotrajnih efekata globalne ekonomske krize.
Uprkos efektima krize, pojedine države, uključujući Norvešku, pojačavaju svoje arsenale zbog “rastućih tenzija” sa Rusijom.
Pročitajte još:
Ima li Crna Gora svoju „farmaceutsku mafiju“ (3): Ljekovi višestruko skuplji nego u Srbiji