ИН4С

ИН4С портал

Норвешкa појачава арсенале оружја због „растућих тензија“ са Русијом

Међу пет највећих извозника у свијету, а који извозе око 75 одсто оружја, јесу Русија, Француска и Њемачка
oružje

Фото: Спутник

Подаци Међународног института за мировне студије из Стокхолма (СИПРИ) показују да се међу десет највећих извозника оружја у свијету од 2014. до 2018. налази седам европских држава.

Руски извоз опао, док је Француска продала 261 одсто више оружја на Блиски исток, а прати је Њемачка са повећањем од 125 одсто.

Међу пет највећих извозника у свијету, а који извозе око 75 одсто оружја, јесу Русија, Француска и Њемачка, преноси Јуроњуз.

Прво мјесто, као и у претходним истраживањима, заузимају САД.

На четвртом мјесту је Кина, коју прате Британија и Шпанија. Мјесто број осам по извозу оружја у овом периоду припало је Израелу, док девето мјесто заузима Италија, а десето Холандија.

Упркос томе што се Русија налази на другом мјесту, забиљежила је пад извоза у висини од 17 одсто, док је Француска забиљежила огроман скок од 43 одсто, наводи Јуроњуз.

Према подацима СИПРИ, пад извоза Русије може се објаснити чињеницом да је потражња од два највећа клијента – Индије и Венецуеле – опала.

Извоз руског оружја у Венецуелу опао је за 96 одсто од 2009. године.

Са друге стране, извоз оружја из држава западне Европе на Блиски исток значајно је порастао од 2009. године.

Француска је извезла 261 одсто више оружја на Блиски исток, а прати је Њемачка са повећањем извоза у висини од 125 одсто.

Италија биљежи нешто мањи раст извоза у регион, са 75 одсто, док је Британија на четвртом мјесту међу државама западне Европе по расту извоза према Блиском истоку са 30 одсто.

Разлог за то је, како наводи Јуроњуз, чињеница да је Саудијска Арабија највећи увозник оружја на свијету, као и кључни клијент за многе државе, поготово за Француску, Британију, Шпанију и Шведску.

СИПРИ указује да су европске државе смањиле увоз оружја за 13 одсто због дуготрајних ефеката глобалне економске кризе.

Упркос ефектима кризе, поједине државе, укључујући Норвешку, појачавају своје арсенале због „растућих тензија“ са Русијом.

Прочитајте још:

Има ли Црна Гора своју „фармацеутску мафију“ (3): Љекови вишеструко скупљи него у Србији

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *