IN4S

IN4S portal

Naši u Riju: Spisak ruskih olimpijaca još uvek nije konačan

1 min read

Sportski arbitražni sud (CAS) smatra da je nedopustivo ponovo kažnjavati ruske sportiste za diskvalifikacije u ranijem periodu.

U večernjim satima 4. avgusta, kada je do otvaranja Olimpijskih igara u Riju ostao samo jedan dan, Međunarodni olimpijski komitet (MOK) potvrdio je spisak ruskih učesnika olimpijade na kome se nalazi 271 sportista. Sastav nacionalnog tima Rusije smanjen je otprilike za trećinu u odnosu na prijavu koju je krajem jula poslao Olimpijski komitet Rusije, gde je figuriralo 387 imena.

Sudeći po saopštenjima zapadnih medija, postojala je mogućnost da Rusija uopšte i ne učestvuje u olimpijadi. Posle objavljivanja izveštaja komisije WADA na čelu sa Ričardom Meklarenom, koji je optužio ruske funkcionere za sistematske mahinacije sa dopingom, postojala je, navodno, velika verovatnoća da se celom olimpijskom timu Rusije zabrani učešće na olimpijadi. Međutim, na sednici MOK-a 24. jula, kada su zapadni mediji najavljivali da će takva odluka biti doneta, o toj temi se nije ni raspravljalo. MOK je samo preporučio međunarodnim sportskim federacijama da ne dozvole učešće na olimpijadi onim ruskim sportistima koji su ranije već kažnjavani za doping, kao ni onima koji su pomenuti u Meklarenovom izveštaju.

Na kraju je Rusiji ipak u velikoj meri uskraćeno pravo učešća na Olimpijskim igrama u Riju. Kažnjeni su čak i oni sportisti koji nikada nisu imali problema sa dopingom. Najviše su oštećeni ruski atletičari, jer je od velikog broja sportista dozvoljeno učešće samo ruskoj skakačici u dalj Darji Klišinoj, a takođe dizači tegova, jer nikome od njih nije dozvoljeno učešće na olimpijadi. Desetkovana je i ekipa ruskih veslača, kako u klasičnom veslanju, tako i u veslanju u kajacima i kanuima.

Sa druge strane, u „voz za Rio” u poslednjem trenutku su seli plivači Vladimir Morozov i Nikita Lobincev. Njima je Međunarodna plivačka federacija (FINA) najpre zabranila učešće zbog toga što su pomenuti u izveštaju WADA, ali je zatim „primetila” da u pomenutom izveštaju nema dokaza da su oni koristili doping, pa je anulirala zabranu. Dobitnici bronzanih medalja na Olimpijadi u Londonu 2012. godine podneli su tužbu Sportskom arbitražnom sudu (CAS). Posle oslobađajuće presude tročlana komisija MOK-a im je dozvolila da učestvuju. Inače, ta komisija je i formirana specijalno za rešavanje žalbi oštećenih ruskih sportista.

Presedan sa Jefimovom može pokrenuti lavinu oslobađajućih presuda

U najskorije vreme, možda posle otvaranja olimpijade, dozvolu za učešće može dobiti još nekoliko ruskih sportista. Vrlo je verovatno da će u Rio ipak otići aktuelna svetska šampionka na 100 metara prsno Julija Jefimova. Ona je tužila Međunarodnu plivačku federaciju za zabranu učešća na olimpijadi zbog ranijeg kažnjavanja za upotrebu dopinga, i njena tužba je pozitivno rešena u Sportskom arbitražnom sudu. CAS je, naime, presudio da je protivzakonito dva puta kažnjavati sportistu za jedan isti prekršaj. Sportski arbitražni sud, koji je u Riju otvorio dve kancelarije, ranije je doneo istu takvu presudu na žalbu veslača Ivana Podšivalova i Anastasije Karabeljščikove, i sada oboje čekaju konačnu odluku komisije MOK-a.

Presedan sa Jefimovom uliva nadu drugim ruskim sportistima kojima je uskraćeno učešće na olimpijadi zbog ranijih diskvalifikacija. Među njima su svetski prvak u rvanju Viktor Lebedev i nedavni pobednik trke „Tour de France”, biciklista Iljnur Zakarin. „Sada je to potencijalni put kojim mogu i ostali da prođu”, rekao je za Reuters predsednik CAS Matje Rib.

(Izvor: Ruska reč)

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *