IN4S

IN4S portal

Narod pobjeđuje: Sakralno nasljeđe Tivta – osnova za razvoj vjerskog turizma

1 min read
Kandidati za odbornike u SO Tivat, Savo Klakor i Dejan Piper, danas su ispred građanske liste Narod pobjeđuje tematizovali potencijale opštine Tivat za razvoj vjerskog turizma sa posebnim osvrtom na, kako su rekli, dugogodišnje opstruiranje obnove manastira Svetog arhangela Mihaila na Prevlaci tivatskoj, od čega najveću štetu trpe raseljene familije bivših pripadnika JNA, koje gotovo tri decenije „privremeno“ žive na Ostrvu cvijeća.

Foto: Radio Tivat

Kandidati za odbornike u SO Tivat, Savo Klakor i Dejan Piper, danas su ispred građanske liste Narod pobjeđuje tematizovali potencijale opštine Tivat za razvoj vjerskog turizma sa posebnim osvrtom na, kako su rekli, dugogodišnje opstruiranje obnove manastira Svetog arhangela Mihaila na Prevlaci tivatskoj, od čega najveću štetu trpe raseljene familije bivših pripadnika JNA, koje gotovo tri decenije „privremeno“ žive na Ostrvu cvijeća.

„Vlada Crne Gore deceniju i po opstruira početak pune obnove manastira Svetog Arhangela Mihaila, a opštinska DPS garnitura joj na svaki način pomaže – zato je pristupni put u katastrofalnom stanju, naselje ostavljeno bez rasvjete, bez održavanja, bez rekonstrukcije infrastukture; na svaki način Opština nastoji da poluostrvo bude u što lošijem stanju. Ovdje valja napomenuti da je jedino Snežana Matijević bila spremna i otvorena za saradnju i normalan odnos prema Miholjskoj prevlaci, jer za razliku od nekih drugih predsjednika – bivših pravoslavaca – nije imala potrebu da se takvim niskostima dokazuje svojim partijskim gospodarima iz Podgorice,“ istakao je na početku pres konferencije Savo Klakor.

„U neprestanom sabotiranju rekonstrukcije manastira najgore su prošli, i nadalje prolaze, pripadnici porodica JNA koji su ranih devedesetih bili privremeno smješteni u bungalovima na poluostrvu, pogotovo oni koji su smješteni u bungalovima na manastirskom imanju. Njihov privremeni boravak odužio se skoro tri decenije, a Ministarstvo odbrane i Vlada CG su učinili sve da ne riješe njihovo stambeno pitanje, ne bi li time dodatno ometali obnovu manastira i izazvali nesuglasice između njih i Crkve. Tokom rješavanja imovinsko pravnog statusa crkvene imovine na Miholjskoj Prevlaci, Mitropolija crnogorsko-primorska je državi ustupila 5.000 metara kvadratnih svog zemljišta u Grblju za izgradnju stanova vojnim licima čije porodice i danas žive u izbjegličkim uslovima u bungalovima bivšeg Ostrva cvijeća,“ kazao je Klakor, napominjući da će se nova opštinska vlast na čelu s listom NAROD POBJEĐUJE prvi put konstruktivno uključiti u rješavanje ovih pitanja, naročito problema lica koja nemaju riješeno stambeno pitanje.

„U okviru šireg projekta izgradnje stanova za lica u stanju socijalne potrebe, gdje će Opština opredijeliti neku urbanističku parcelu u svom vlasništvu, biće ponuđeno MCP da finansira izgradnju stanova za deset porodica koje žive u bungalovima na manastirskom imanju.“

Klakor je objasnio da bi se taj širi projekat rješavanja stambenog pitanja za socijalno najugroženije porodice finansirao prije svega iz donacija.

„Naš plan je da donatorstvo konačno zaživi u Tivtu, a i šire. Ima mnogo pojedinaca koji žele da pomognu svojim najugroženijim sugrađanima, ali nisu do sada imali prilike da u tome učestvuju na jedan organizovan, kontrolisan i potpuno transparentan način. Takođe, veliki investitori su davali donacije i za sportske klubove, škole, NVO, razne ekološke akcije – ali se nikada nisu uključili u nešto što bi bilo od najvećeg značaja – a to je da zajedno pomognemo onima koji su u najgorem socijalnom položaju da konačno dobiju krov nad glavom. Da ne pominjemo brojne građevinske preduzimače koji bi se rado uključili donacijama u vidu građevinskog materijala, i izvođenja radova.“

Po Klakorovim riječima, zanemarivanje potreba socijalno najugroženijih građana Tivta je „jedna od najvećih sramota našeg grada, pogotovo ako se sjetimo koliko se proteklih godina izgradilo stanova za podobne partijske aparatčike.“

Dejan Piper se osvrnuo na pitanje obnove manastrira na Miholjskoj prevlaci iz perspektive vjerskog turizma, istakavši da manastir osim značaja koji ima kao duhovni centar pravoslavaca Boke, ima i veliki turistički potencijal u kontekstu ukupne sakralne baštine našeg grada.

„Obnova manastira Svetog arhangela Mihaila bi donijela višestruke koristi cijeloj zajednici. Ne samo što je u duhovnom smislu za pravoslavni narod Boke Kotorske od prvorazrednog značaja da se obnovi njegovo duhovno središte, već bi ta obnova itekako uticala na razvoj vjerskog turizma, bitnog segmenta u turističkoj ponudi, koji u Tivtu ni izbliza do sada nismo valorizovali, a to je korist za cijelu zajednicu. Takođe, stvorili bi se uslovi, da se preostali dio poluostrva, koji je u državnom vlasništvu, uredi i rekonstruiše, sa kulturnim i turističkim sadržajem,“ kaže Piper.

Građanska lista Narod pobjeđuje u ekonomskom smislu manastir na Prevlaci posmatra kao jedan od segmenata vrijedne sakralne baštine Tivta.

„Možda nemamo crkve kakve ima Kotor, ali brojnost hramova, katoličkih i pravoslavnih, na izuzetno atraktivnim lokacijama, od obale do starih ambijentalnih cjelina – jeste nešto što može da se iskoristi mnogo bolje u turističkoj promociji Tivta“, istakao je Dejan Piper.

„Nažalost, korumpirani i kriminogeni režim je ovu obnovu opstruirao iz raznih razloga, ali uvijek po matrici „zavadi pa vladaj“. To je posljednjih godinu dana prešlo sve granice, kad se neustavnim i anticivilizacijskim Zakonom o slobodi vjeroispovjesti nasrnulo na SPC i pravoslavni narod u Crnoj Gori. S druge strane, proteste koje je taj čin opravdano izazvao režim pokušava da iskoristi izazivajući strah kod građana koji nisu pravoslavni, po dobro oprobanom receptu koji krvomutnički režim koristi već 30 godina da nastavi pljačku svega što u Crnoj Gori vrijedi.“

Piper je u ime građanska liste Narod pobjeđuje podsjetio građane Tivta na postupak vladajuće garniture u SO Tivat „kada je u dva navrata spriječeno da na sjednici SO bude usvojena već pripremljena odluka o razmjeni zemljišta između MCP i Opštine Tivat, zahvaljujući kojoj bi Opština Tivat mogla da proširi groblje na Brdištima, na kojem više nema mjesta.“

(Izvor: Radio Tivat)

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Narod pobjeđuje: Sakralno nasljeđe Tivta – osnova za razvoj vjerskog turizma

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *