ИН4С

ИН4С портал

Народ побјеђује: Сакрално насљеђе Тивта – основа за развој вјерског туризма

1 min read
Кандидати за одборнике у СО Тиват, Саво Клакор и Дејан Пипер, данас су испред грађанске листе Народ побјеђује тематизовали потенцијале општине Тиват за развој вјерског туризма са посебним освртом на, како су рекли, дугогодишње опструирање обнове манастира Светог архангела Михаила на Превлаци тиватској, од чега највећу штету трпе расељене фамилије бивших припадника ЈНА, које готово три деценије „привремено“ живе на Острву цвијећа.

Фото: Радио Тиват

Кандидати за одборнике у СО Тиват, Саво Клакор и Дејан Пипер, данас су испред грађанске листе Народ побјеђује тематизовали потенцијале општине Тиват за развој вјерског туризма са посебним освртом на, како су рекли, дугогодишње опструирање обнове манастира Светог архангела Михаила на Превлаци тиватској, од чега највећу штету трпе расељене фамилије бивших припадника ЈНА, које готово три деценије „привремено“ живе на Острву цвијећа.

„Влада Црне Горе деценију и по опструира почетак пуне обнове манастира Светог Архангела Михаила, а општинска ДПС гарнитура јој на сваки начин помаже – зато је приступни пут у катастрофалном стању, насеље остављено без расвјете, без одржавања, без реконструкције инфрастуктуре; на сваки начин Општина настоји да полуострво буде у што лошијем стању. Овдје ваља напоменути да је једино Снежана Матијевиц́ била спремна и отворена за сарадњу и нормалан однос према Михољској превлаци, јер за разлику од неких других предсједника – бивших православаца – није имала потребу да се таквим нискостима доказује својим партијским господарима из Подгорице,“ истакао је на почетку прес конференције Саво Клакор.

„У непрестаном саботирању реконструкције манастира најгоре су прошли, и надаље пролазе, припадници породица ЈНА који су раних деведесетих били привремено смјештени у бунгаловима на полуострву, поготово они који су смјештени у бунгаловима на манастирском имању. Њихов привремени боравак одужио се скоро три деценије, а Министарство одбране и Влада ЦГ су учинили све да не ријеше њихово стамбено питање, не би ли тиме додатно ометали обнову манастира и изазвали несугласице између њих и Цркве. Током рјешавања имовинско правног статуса црквене имовине на Михољској Превлаци, Митрополија црногорско-приморска је држави уступила 5.000 метара квадратних свог земљишта у Грбљу за изградњу станова војним лицима чије породице и данас живе у избјегличким условима у бунгаловима бившег Острва цвијец́а,“ казао је Клакор, напомињући да ће се нова општинска власт на челу с листом НАРОД ПОБЈЕЂУЈЕ први пут конструктивно укључити у рјешавање ових питања, нарочито проблема лица која немају ријешено стамбено питање.

„У оквиру ширег пројекта изградње станова за лица у стању социјалне потребе, гдје ц́е Општина опредијелити неку урбанистичку парцелу у свом власништву, биц́е понуђено МЦП да финансира изградњу станова за десет породица које живе у бунгаловима на манастирском имању.“

Клакор је објаснио да би се тај шири пројекат рјешавања стамбеног питања за социјално најугроженије породице финансирао прије свега из донација.

„Наш план је да донаторство коначно заживи у Тивту, а и шире. Има много појединаца који желе да помогну својим најугроженијим суграђанима, али нису до сада имали прилике да у томе учествују на један организован, контролисан и потпуно транспарентан начин. Такође, велики инвеститори су давали донације и за спортске клубове, школе, НВО, разне еколошке акције – али се никада нису укључили у нешто што би било од највец́ег значаја – а то је да заједно помогнемо онима који су у најгорем социјалном положају да коначно добију кров над главом. Да не помињемо бројне грађевинске предузимаче који би се радо укључили донацијама у виду грађевинског материјала, и извођења радова.“

По Клакоровим ријечима, занемаривање потреба социјално најугроженијих грађана Тивта је „једна од највец́их срамота нашег града, поготово ако се сјетимо колико се протеклих година изградило станова за подобне партијске апаратчике.“

Дејан Пипер се осврнуо на питање обнове манастрира на Михољској превлаци из перспективе вјерског туризма, истакавши да манастир осим значаја који има као духовни центар православаца Боке, има и велики туристички потенцијал у контексту укупне сакралне баштине нашег града.

„Обнова манастира Светог архангела Михаила би донијела вишеструке користи цијелој заједници. Не само што је у духовном смислу за православни народ Боке Которске од прворазредног значаја да се обнови његово духовно средиште, вец́ би та обнова итекако утицала на развој вјерског туризма, битног сегмента у туристичкој понуди, који у Тивту ни изблиза до сада нисмо валоризовали, а то је корист за цијелу заједницу. Такође, створили би се услови, да се преостали дио полуострва, који је у државном власништву, уреди и реконструише, са културним и туристичким садржајем,“ каже Пипер.

Грађанска листа Народ побјеђује у економском смислу манастир на Превлаци посматра као један од сегмената вриједне сакралне баштине Тивта.

„Можда немамо цркве какве има Котор, али бројност храмова, католичких и православних, на изузетно атрактивним локацијама, од обале до старих амбијенталних цјелина – јесте нешто што може да се искористи много боље у туристичкој промоцији Тивта“, истакао је Дејан Пипер.

„Нажалост, корумпирани и криминогени режим је ову обнову опструирао из разних разлога, али увијек по матрици „завади па владај“. То је посљедњих годину дана прешло све границе, кад се неуставним и антицивилизацијским Законом о слободи вјероисповјести насрнуло на СПЦ и православни народ у Црној Гори. С друге стране, протесте које је тај чин оправдано изазвао режим покушава да искористи изазивајуц́и страх код грађана који нису православни, по добро опробаном рецепту који крвомутнички режим користи вец́ 30 година да настави пљачку свега што у Црној Гори вриједи.“

Пипер је у име грађанска листе Народ побјеђује подсјетио грађане Тивта на поступак владајуц́е гарнитуре у СО Тиват „када је у два наврата спријечено да на сједници СО буде усвојена вец́ припремљена одлука о размјени земљишта између МЦП и Општине Тиват, захваљујуц́и којој би Општина Тиват могла да прошири гробље на Брдиштима, на којем више нема мјеста.“

(Извор: Радио Тиват)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Народ побјеђује: Сакрално насљеђе Тивта – основа за развој вјерског туризма

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *