ММФ: Српска привреда расте мимо сваких очекивања
1 min read
Синиша Мали
Привредни раст Србије у прошлој години износио је 4,2 одсто. Јавни дуг је под контролом и на нивоу испод 50 одсто, а буџет је већ четврту годину у суфициту. Србија је имала рекордан прилив страних директних инвестиција од 3,8 милијарди евра. То су резултати с којима је Министарство финансија, на челу са Синишом Малим, дочекало делегацију Међународног монетарног фонда, коју предводи Јан Кес Мартејн, преносе „Новости“.
У посјети Србији су, у склопу савјетодавног аранжмана, до 28. фебруара. И овог пута разматрају актуелна фискална, монетарна и макроекономска кретања. Са Малим су разговарали о реализацији реформских циљева у оквиру актуелног аранжмана „Инструмент за координацију политика“.
Јан Кес Мартејн је истакао да је привредни раст у прошлој години већи него што је ММФ очекивао и пројектовао, те да се нада да ће се раст привреде наставити и 2020. Када је реч о запошљавању у јавном сектору, на састанку је речено да се о тој теми тренутно разговара са Свјетском банком, која представницима Владе и надлежних министарстава пружа подршку, те да ће се на томе радити и даље.
Једна од тема на састанку била је и реформа плата у јавном сектору, као и усвајање уредбе о коефицијентима, а речено је да се нови предлог матрице очекује у мају.
Међу реформским циљевима који су испуњени су смањење броја филијала у оквиру Пореске управе са 178 на 37, увођење мјера за убрзање рефундације ПДВ-а, објављивање листе о свим предузећима у државним власништву, измјене Закона о накнадама, Закона о инспекцијском надзору, Закона о осигурању депозита и Закона о агенцијском запошљавању.
Када је у питању Народна банка Србије она је испунила реформске циљеве, тако да убудуће неће мијењати ни смјер ни правац. Са политикама које дају добре резултате треба наставити, заједнички је закључак састанка гувернера Јоргованке Табаковић са представницима мисије Међународног монетарног фонда, на челу са Јаном Кејсом Мартејном, истичу „Новости“.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Rejting agencija Standard end Pur (Standard & Poor’s) poboljšala je ocenu kreditnog rejtinga Srbije sa nivoa BB na BB+, s pozitivnim izgledom za dalje poboljšanje
Smesan rejting. Ja sam imao AAA, kao one baterije za daljinac.
Vucic, Vucic, Vucic, Vucic, bla bla bla, Vucic, bla, bla, Vucic i Milo, bla bla bla.
Sto bezite!
Laze MMF
MMF je ucenio Vucica da bi Srbiju bacio na koljena, pa mu kao daju neke rejtinge, da bi sa Milom srusio sve sto je srpsko i da bi imao puno para.
Ко о чему, мали о расту…
Prosečna plata u Srbiji za mesec decembar 2019 je 507 eur (+12%).
У просеку, са једном руком у леденој, и с другом руком у кипућој води, ти се осећаш фино (не да ја дајем пет пара за ове надуване бројке).
Проблем у Србији (и сличним банана државама) је што већина људи прима битно мање од просечне плате, тако да она пружа лажну слику, чак и кад је та вредност тачна (а сигуран сам да није, јер сам радио у плану и анализи и знам како се лако растежу бројеви). У Србији је типична плата око 300 евра и мање, а релативно мали број људи прима до неколико пута више. Да има 500 евра месечно, ова већина би мислила да је на седмом небу.
lol nije on jadan kriv sto je mali 🙂
Milo i Vučić su dva brata blizanca u političkom smislu.
Slučaj Marović: dogovor Vučić- Milo.
Kakve veze Marović ima sa Srbijom da bi dobio srpsko državljanstvo ? Niti je rođen u Srbiji a niti je Srbin.