Лекић: Боље функционисање Европске уније и нова методологија пријема могли би бити у корист Западног Балкана

Миодраг Лекић
Миодраг Лекић, предсједник Демоса, је данас на међународној конференцији у
Парми – о реалностима савременог свијета 30 година након пада Берлинског зида –
истакао да је Европа, током последње три деценије поред економских успјеха, била
и у тражењу свог политичког идентитета.
У актуелном тренутку који многи називају новим хладним ратом Европска унија упркос квантитативном расту ризикује да не оствари своју политичку и међународну релевантност.
„Постоје земље које су са великим ентузијазмом улазиле у ЕУ да би касније на неки начин спречавале кохерентно и ефикасно функционисање, као и јачи политички идентитет Европске уније. Зато је разумљиво да је француски предсједник Макрон изашао са новим визијама развоја, функционисања Европске уније, све до предлагања нове методологије за њено ширење“, рекао је Лекић.
Прије озбиљне реакција на такве предлоге, додаје он, треба све добро сагледати.
„Ипак, јасно је да се ради о иницијативама које имају за циљ појачани субјективитет Европске уније, њену значајнију улогу на међународном плану као и ефикасније функционисање европских институција. Могуће су још двије констатације поводом иницијативе француског предсједника. Прва, да Макронове иницијативе имају, на извјесни начин, деголовски замах. Друга, да је анализа француског предсједника много више од политичке моде површних твитова. Зато је треба с пажњом сагледавати па и на Балкану гдје су прве реакције биле не ријетко негативне“, наводи Лекић.
Заправо, предлог нове метотодологије за проширење Европске уније носи и позитивне елементе, па и бенефите балканским земљама, кандидатима и аспирантима за улазак у ЕУ.
„Нова методологија за улазак у ЕУ може бити лоша вијест само за оне на Балкану
који умјесто озбиљних реформи желе да уђу у ЕУ без испуњавања стандарда, посебно у области владавине права и демократског система контролисане власти. Да се ради о озбиљним иницијативама потврдјује и изјава Урсуле фон дер Лајен да ће
;нова Комисија ЕУ бити претежно геополитичког карактера; – нагласио је између
осталог Миодраг Лекић у свом излагању на скупу у Парми, гдје су учествовали
експерти за међународне односе, професори са универзитета.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

