За поштовање: Како су аустроугарски војници одали почаст српском поручнику
1 min read
Храбри српски поручник на штакама и у српској униформи
У ослободилачким ратовима до 1918. године погинуло је 16.000 ратника из ужичког краја.
Четири фотографије из ратне 1917. свjедоче о догађају о коме је тада говорила читава окупирана ужичка чаршија. На полеђини једне, која је, као разгледница упућена у Женеву, пише да је у спроводу Радоја Поповића, било 1.500 Ужичана, а да су почаст храбром и достојанственом српском поручнику одали и аустроугарски војници, преноси РТС.
Поручник Радоје Поповић је са фронта, као ратни заробљеник, пребачен у родно Ужице, гдје су му окупационе власти дозволиле да се храни у официрској менажи.
Долазио је у униформи српског официра, ослоњен на штаке, а када му је један аустроугарски мајор наредио да скине униформу и капу са кокардом и монограмом краља Петра Првог, између части и оброка, одабрао част.
Убрзо га је потражио аустроугарски командант града, који је Поповићев поступак схватио као поштовања вриједан чин храбрости и патриотизма. И тако је усред рата, настало једно необично пријатељство између двојице официра, у униформама зараћених страна.
Потомци храброг поручника, нерадо говоре пред камером, али с поносом чувају успомене и предање о том српском официру, који је кроз окупирано Ужице ишао уздигнуте главе, у униформи, која је за њега била светиња.
„Једнога дана сусреће га пуковник и каже: Господине поручниче, ви и даље можете ићи у тој српском униформи и и даље можете носити те ознаке, и и даље се можете хранити у нашој менажи“, наводи историчар Милорад Искрин.
Уважавање је Крајскомандант показао и касније, обилазећи Поповића у болници, а када се болест погоршала и наслутио крај, једину жељу, непријатељског, српског официра, да буде сахрањен по српским војним обичајима – није одбио, само што су, из разумљивих разлога, у почасној пратњи, били не српски, већ аустроугарски војници.
„Била је то сахрана, коју је чаршија ужичка памтила. Крајскомандант, је наредио официрима да обуку мундире, свечану униформу и да буде почасни вод, као пратња поред одра поручника Поповића, и он је на тај свечани и тужни начин сахрањен“, наводи Искрин.
Много трагичног и горког је за собом оставила окупациона власт, али гест аустроугарског официра, свједочи да и над злом рата, човјечност може показати лице и то тамо гдје се најмање очекује, пренио је РТС.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

