Како Америка стезањем обруча око Путина јача Русију

Москва упозорава, САД праве опасан корак
Помоћник министра финансија САД Маршал Билингсли изјавио је да је за Вашингтон неприхватљиво злонамерно понашање Русије у међународној арени, стога ће Америка настојати да наметне невероватне издатке људима који су у најужем кругу председника Владимира Путина.
Билингсли је прецизирао и да је Русија у великој мери интегрисана у међународне економске односе, па је самим тим Вашингтон принуђен да посеже за „циљаним мерама“ како не би нанео штету европским савезницима, али и самим Сједињеним Државама.
Имајући у виду да ово нису прве мере које је Америка увела против руских бизнисмена, појединци су већ почели да пребацују новац са својих рачуна у Европи и САД у државне руске банке, што и јесте један од циљева Кремља. Самим тим, ове мере иду наруку Путину и његовој администрацији.
Примера ради, обим корпоративних улагања у Русији, само у 2018. години, порастао је за 17 одсто, односно за око 98 милијарди долара.
Заменик декана Више економске школе у Москви Игор Коваљов ипак наводи да највећи капитал који Русија има у Америци није у рукама бизнисмена, већ државе, што је и резултирало драстичним смањењем руског удела у америчким државним обвезницама.
„Јасно је да су претходне санкције уведене пре свега против домаћих компанија које играју важну улогу у руској привреди. Али ове санкције нису постигле жељене резултате. Немогуће је замислити ефикасне санкције против земље као што Русија, која има ресурсе и огромну територију. Немогуће је присилити Русију да промени свој спољнополитички правац“, тврди он.
Према његовим речима, персоналне санкције имају много мањи значај него рестриктивне мере које покривају целе секторе, а ове изјаве су пре свега за „унутрашње тржиште“ и дају се уочи избора у Конгрес. „Порука је јасна — боримо се против спољног непријатеља да добијемо што више гласова бирача“, оцењује он.