Јеремић: Враћам се у скупштину
1 min readВук Јеремић најавио је да ће се по окончању ангажмана у светској организацији вратити у Скупштину Србије као самостални посланик.
„Нисам члан ниједне странке. Бићу у Скупштини Србије независни посланик“, рекао је Јеремић за Радио-телевизију Србије у директном укључењу из Нјујорка.
Јеремић, који је до данас био Председавајући Генералне скупштине УН, је навео да би волио да се посвети питањем одрживог развоја.
“ Волио бих да у Београду оснујем институт уз помоћ универзитета Колумбија који би био прва академска институција која би се у нашем дијелу свијета бавила модерним развојем и стратегијомза 21. век
Вук Јеремић био је у Демократској странци, али је искључен из те странке јер се није одазвао позиву предсједника ДС Драгана Ђиласа који је тражио од свих бивших министара из ДС да врате посланичке мандате. Јеремић је у претодној влади био министар спољних послова Србије.
Говорећи о предсједавњу у Генералној скупштини УН, Јеремић је казао да је 67. заседање било изузетно динамично и занимљиво.
„Најважније од свега је да су под предсједавањем Србије у УН положени темељи нове развојне стратегије за 21. вијек, стратегије одрживог развоја која у 21. вијеку неће имати само економску компоненту већ и социјалну и компоненту очувања животне средине“, казао је Јеремић.
Вук Јеремић каже да је Србија током предсједавања у УН „многе задужила“ у светској организацији и да треба искористити те контакте и имиџ Србије.
Истакао је и да је током једногодошњег предсједавања Србије Генералном скупштином УН постигнут историјски међународни споразум о трговини оружјем који је први пут у историји регулисао то питање, и да је послије 65 година чекања Палестина добила столицу у УН.
Он је навео да је Србија 20 година пошто је била искључена из УН добила повјерење већине свијета и могућност да говори с највеће свјетске позорнице о стварима од великог интереса за Србију.
„Имали смо огроман број састанака са свјетским лидерима, са председницима, премијерима и бизнисменима из најмоћнијих земаља. На сваком мјесту и на сваком састанку говорили смо о Србији“, казао је Јеремић, на крају свог мандата у УН.
Јеремић је казао да је током његовог предсједавња у Генералној скупштини УН о ставовима Србије о Хашком трибуналу говорио предсједник Томислав Николић, да је „пријатно зампамћен“ концерт Вива Вокса, да је у име свих спортиста говорио тенисер Новак Ђоковић, да је патријарх српски Иринеј говорио на културној дебати у име хришћана, а да је говорио и нови министар културе Иван Тасовац.
„Имали смо огроман број састанака са свјетским лидерима, с предсједницима, премијерима и бизнисменима најмоћнијих земаља свијета и на сваком мјесту и на сваком састанку говорили смо о Србији“, казао је Јеремић и додао да очекује да ће Србија моћи да искористи остварене контакте.
Он је изразио жељу да у Београду оснује институт уз подршку Универзитета Колумбија, која би, како је објаснио, била прва академска институција која би се у овом дијелу свијета бавила новом, модерном развојном стратегијом за 21. век.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

