ИН4С

ИН4С портал

Јеремић: Главна сврха мини Шенгена је ефикасно прихватање миграната

Фото: Бета/Милош Мишков

Председник Народне странке Вук Јеремић изјавио је да је главна сврха „мини Шенгена“ стварање јединственог административног простора на Западном Балкану за прихват стотина хиљада избеглица са Блиског истока и из северне Африке, које би могле да крену ка Европској унији следеће године, након што се светска економска ситуација погорша када „на наплату стигну закључавање држава и привреда због епидемије вируса корона“.

„Европска унија поздравља ‘мини Шенген’ и укидање контроле на границама измедју држава Западног Балкана, јер јој је то у интересу. Зато и жмури на једно око на гушење демократије, као и на корупцију и организовани криминал у Србији, пошто јој је важније да заустави талас избеглица ван својих граница“, рекао је Јеремић за канал „Центар“, а пренела Народна странка.

Јеремић, који је и бивши министар спољних послова Србије, прецизирао је да је Бечком конвенцијом о међународним односима утврдјено да оно што потпишу министар спољних послова, премијер или председник једне државе, обавезује ту државу, без обзира да ли су они то потписали са или без овлашћења, у складу или не са домаћим законима и уставом.

„Тај потписник може сутра завршити у затвору, али оно што је потписао у име те државе остаје да је медјународно обавезује. То јасно стоји у Бечкој конвенцији о међународним односима, чији смо и ми потписник. Зато ће бити веома тешко повући се из међународних споразума које је потписала садашња власт“, рекао је Јеремић.

Он је навео да Турска на својој територији „држи милионе избеглица са Блиског истока“ јер је од ЕУ за то добила новац, али да би „те паре могле да се испоставе недовољним“.

„Истовремено, познато је да председник Турске Реџеп Тајип Ердоган није најпоузданији партнер. Реч је о популисти којем би једног тренутка могло одговарати да каже избеглицама ‘Хајде сада сви слободно ка Европи’. А знамо да ЕУ неће да их прими. Ако погледамо мапу, где људи који су кренули из Турске, а не смеју да стигну у Европу, могу да заврше? Само у простору ‘мини Шенгена’, у којем ће у медјувремену бити успостављен јединствени административни оквир“, рекао је Јеремић.

Како је рекао, већина миграната жели да стигне до Аустрије, Немачке и Скандинавије, али да би они на крају „ипак могли да остану на Балкану“.

„На Западном Балкану би могло бити ‘заглављено’ неколико стотина хиљада избеглица, које би се можда и вратиле својим кућама ако на Блиском истоку престане рат. Али, шта ако не престане? Шта ако не буде рата само на Блиском истоку, него и у развијеном свету? То нико рационалан не може да искључи“, додао је Јеремић.

Он је додао да „игнорише људску историју“ свако ко тврди да је незамисливо да би за нашег живота могао да избије неки нови светски рат.

„Такав сукоб можда не би био водјен истим средствима као светски ратови у 20. веку, али никоме тада не би било до враћања одакле је кренуо – свакако ће седети тамо где се задесио“, рекао је Јеремић.

Јеремић је оценио да председник Србије Александар Вучић неће потписати споразум који би Приштини омогућио чланство у УН, јер зна да би тај потпис за њега имао ефекат сличан оном који је за Мила Ђукановића имао такозвани закон о верским слободама, што га је коштало власти након готово пуне три деценије сувереног владања Црном Гором.

Лидер Народне странке оценио је да то Вучић неће урадити, јер ако би потписао тај споразум председник Србије преко ноћи имао би против себе и цркву и огромну већину народа.

„Мислим да он то неће урадити, јер је сувише оптерећен својим опстанком на власти. Али то је прилика да се са Западом почне да разговара на другачији начин. Да им се објасни да ако независност Косова није потписао Вучић – човек са највећом концентрацијом моћи у рукама и најмање моралних скрупула од свих који су овде икада владали, онда то нико никада неће учинити. И да зато престану да траже бољег Вучића од Вучића, јер таквог нема“, закључио је Јеремић.

Извор: данас.рс

<
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

12 thoughts on “Јеремић: Главна сврха мини Шенгена је ефикасно прихватање миграната

  1. У сваком случају фала ИН4С на објави овог интервјуа.
    У суштини, не треба гледати ко је шта рек’о него шта је рек’о.
    Нама је потребан рационалан приступ и разговор са свима. Одбацивање свега, што каже неко каже чија нам се појава не свиђа, је прво показивање да сама личност није дигла главу изнад воде ( не размишља конструктивно). Сви предлози треба да се анализирају. Ја Јеремића памтим и као човјека који је ушао у УН са Маршом на Дрину. Ја га памтим и по томе да су против њега лобирали Болешњави, Кроати а и српска власт.
    То говори нешта о њему али и о њима. На крају, он је српски зет, а на већину ствари утичу жене. 🙂
    Шта год мислили о њему, и сам нисам опрједељен, али му се мора признати ниво културе у свим иступима, шта год говорио. Много би од њега требали да науче ВЕЛИКИ Срби који су на власти.
    Треба се чувати и великог србовања, они нам својим потезима, често ограђују оно што је најсветије да би ми на крају постали разочарани и пристајали на оно што је заправо њихов задатак. Предаја.
    Ако смијем поменути само два од њих много: Килибарда и Драшковић.

    5
    5
    1. Evo ti lajk za sve po čemu ga i ja pamtim, a pošto je dan slobode, neću da kvarim, samo ću te setiti na ono što i stranci kažu da je naša najveća diplomatska greška, doslednosti radi – savetodavno mišljenje Međunarodnog suda o kosovskoj nezavisnosti. To, uz prihvatanje Eulexa i izmeštanje pregovora iz SB UN u EU ne može sebi da dozvoli ni neozbiljnija država od Srbije.

      5
      1
      1. @listan….
        Прихваћено. Једино је могао поднијети оставку.
        Он извршиоц задатака а не онај који издаје задатке.
        Ко било ко на било ком послу.

        1
        3
    2. Tadić ti ne smeta, Jeremić ti je fini srpski zet, Knežević ti je pipun a Mandića očima ne moš vidjet…fin neki čovijek, balagoš nama, neutralan, na ranu bi te čovjek privio, da ne zna kakva se podlost krije iza te finoće.

      6
      2
      1. @ nebitan
        Погрешно тумачите моје ставове. Ја то никад нисам рекао: то што ви износите као закључак.

        Поготову не за Кнежевића, једино што мислим да треба да да мало више времена Здравку зато што га нападају са свих страна. Из опзиције, из власти ЦГ и СРБ, једино никог нисам чуо из Р Сербске.
        Јеремића је боље имати у Београду него у Сарајеву, по мени.

        Захвалност му дугујемо засве оно што је до сада учинио. И Дритану исто тако. Чојство никад не заборавити као водиљу до бољег сутра.

        2
        4
    3. Колико се сјећам Јеремић није у УН ушао као физичко лице.Имао је подршку Српске власти.Без тога, не би ишло.

      5
      2
  2. Jeremicu, ti si svoje vreme imao i loše odradio !.
    Svi mi ucimo iz svojih grešaja, valjda ceš nekad i ti !.
    Srbstvo ti nije najbolja politicka strana !.
    Pokušaj se bolje u ekonomiji, mozda ti bolje ide !.

    8
    2
  3. Млади Поздерац.
    Ово је типичан примјер аутошовинисте, Таквим људима туђе г**но не смрди но мирише. Док је таквих политичара за Вучића нема “зиме”.

    12
    4
    1. @дубово
      Није ли Дачић исто толико Србин колико и овај?
      Исто по татине линије???

      3
      8

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<