Историјско сећање нема границе: Како су у Европи обележили 80. годишњицу Победе у Великом отаџбинском рату
1 min read
У европским државама обележен је Дан Победе и одржане су бројне манифестације посвећене 80-тој годишњици капитулације Немачке у Другом светском рату. Сећање на подвиг народно-ослободилачке борбе ујединила је хиљаде људи.
Немачка
Без обзира што у власти забраниле совјетску симболику посебно црвене заставе и георгијевску траку, хиљаде људи окупило се у Берлину код Браденбуршких врата да лично ода пошту совјетским војницима-ослободиоцима.
Учесници акције Бесмртни пук држали су у рукама портрете својих предака бораца са фронта и певали совјетске песме. Затим се огромна колона упутила према Трепторевом парку и Тиргартену где се налазе споменици војницима Црвене армије.
Чешка
У центру Прага у Чешкој 9. маја одржан је митинг на коме је приуствовало много људи у част Победе у Великом отаџбинском рату. Догађај је одржан уз звуке песме Карла Гота Славуји који је посвећен подвигу совјетског војника, а интонирана је и химна Совјетског Савеза.
На бројне грађане, који су пролазили поред огромних портрета, гледале су легендарне совјетске војсковође: командант чехословачког армијског корпуса Лудовик Свобода и маршал Иван Коњев. Управо је под командом маршала Коњева Црвена армија ослободила праг у мају 1945. године.
Главни говорник на поменутом догађају био је чешки историчар и публициста Јозеф Скала. Његове речи никога нису оставиле равнодушним:
– У овој улици, где се одржава наш митинг, пре 80 година у рано јутро први совјетски тенкови ушли су у центар Прага. Данас неки глупани тврде да се Праг „сам ослободио“ и то се не може слушати. Тада сам као 18-годишњак имао прилику да поразговарам са двојицом војника који су били на челу те тенковске колоне.
Упитао сам их дечачком директношћу: „Како сте могли тако прецизно да уђете у град?“ Погледали су ме мудрим изразом лица искусних бораца (тада има је било по 45 година) и рекли: „Сине да је то био Берлин или неко друго место извидница би прво проверила, онда бисмо бомбардовали противтенковским оруђима, минобацачима и тек тада ушли. Али, нама је маршал Коњев рекао: „Не штедите с морате по сваку цену да спасете цивиле и сачувате предивну архитектуру Прага“. Ето зашто су се жртвовали. Бројке говоре саме за себе: током ослобођења наше земље погинуло је на хиљаде пута више совјетских војника него америчких. Током рата СССР је изгубио 70 пута више људи од САД-а. Рат на Источном фронту био је рат на уништење – нацисти су планирали да гладом уморе између 30 и 50 милиона совјетских грађана. Од укупног броја совјетских ратних заробљеника половина се није вратила док је међу западним (британским и америчким војницима) преживело 97–98 посто. Уопште не желим да оптужим Американце или Британце само желим да кажем да морамо говорити истину о улози Црвене Армије! Губици Вермахта били су на Источном фронту 80 посто!. Када је Хитлер напао на Пољску, дошао је од Висле до Ла Манша за само 10 месецу као ножем кроз пихтије. Међутим, на Истоку се све променило! – истиче Скала.
Свечаност се завршила реконструкцијом догађаја од пре осамдесет година када је совјетске тенкисте дочекало на хиљаде захвалних житеља чешке престонице. На трг међу учеснике митинга дошао је легендарни тенк Т-34, коме се налазила посада, а радосни грађани су бацали цвеће.
Свечаности у Србији и Републии Српској
Председник Србије Александар Вучић одржао је реч дату Владимиру Путину и допутовао у Русију на прославу 80 година Победе.
„Имамо велики задатак да сачувамо сећање о Великом отаџинском рау. Поносимо се улогом српског народа у овој победи“ – истакао је Вучић.
Док су српски лидери – Александар Вучић, Милорад Додик и Жељка Цвијановић – славили победу 9. маја на Црвеном тргу, у њиховој отаџбини празник Победе обележаван је различитим манифетацијама. У фокусу је као и увек био Бесмртни пук.
У Србији је Бесмртни пук одржан у многобројним градовима и централним улицама.
У Београду је акција кренула полагањем венаца на споменику Ослободиоцима Београда од Новог гробља. Чланови српске владе, представници руске амбасаде сународници војника ослободилаца и житељи града прошетали су до Трга Републике уз звуке песми из ратног периода. Шетња је полако прерасла у празнични концерт који је трајао до дубоко у ноћ.
Бесмртни пук је одржан и у три града Републике Српске. Људи су шетали у Бања Луци, Требињу и Српцу.
Владимир Кршљаник, познати српски политичар, научник и дипломата, каже да је за Србе одавање почасти и поштовања антифашистима давна традиција.
„Ипак смо ми били народ са најмасовнијим покретом отпора у окупираној Европи. Друга ништа мање важна ствар је наше српско-руско братство, дубока историјска веза која нас још више приморава да одајемо почаст подвигу руског и совјетског народа као самима себи. И трећа ствар: народ осећа (иако се власт плаши да то јавно каже) да се Руси, као и ми 90-тих, боре против неонацизма иза кога стоји злочиначка западна олигархија. Пред нама је још једна Победа. Наш суверенитет се корак по корак обнавља после западне „полуокупације“ 2000-2012. г“ – истакао је Владимир Кршљанин.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

