ИН4С

ИН4С портал

Инспекцијски надзор корејске фабрике у Нишу: Ко саопштава (не)истину о епидемији у „Јури”?

1 min read

Запослени на улазу у фабрику (Фото Јужне вести/Вања Кесер)

У последњих десетак дана свакодневно су се могле чути опречне информације о епидемиолошкој ситуацији у фабрици јужнокорејске компаније „Јура” у Индустријској зони „Доње Међурово” на периферији Ниша. Иако су због сумњи да је стање веома лоше наложени ванредни инспекцијски преглед и контрола у погонима „Јуре”, иако се очекивало да ће се ситуација у јавности смирити после објављивања налаза инспекције, настали су још већи „галиматијас” и још контрадикторнија ситуација.

Како је појединим медијима ових дана речено у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије, инспектори рада су заједно са санитарном инспекцијом и лекарима-епидемиолозима Института за јавно здравље Ниш утврдили, цитирамо, да се „у фабрици Компаније ’Јура’ у Нишу у потпуности поштују епидемиолошке мере против инфекције вирусом корона”. Даље се наводи да „инспекцијски органи нису утврдили ниједну неправилност, осим „само једне” – да се радницима температура не мери на улазу у фабрику приликом доласка на посао, већ само на радним местима. И, како се истиче, „руководству фабрике наложено је да ову неправилност отклони и исправи”.

Исто тако, у овом министарству је после контроле и прегледа обављених 9. октобра ове године, речено да је „утврђено да послодавац производног погона ’Јуре’ у Нишу организује рад у три смене с мањим бројем запослених, како не би био поремећен производни процес и да се спроводе редовно чишћење и проветравање просторија”. За запослене, истиче се, „обезбеђени су прописна опрема и средства за личну заштиту на раду, а појачано одржавање хигијене подразумева редовну и непрекидну дезинфекцију радних и помоћних просторија, о чему се води прецизна евиденција”. Такође се наводи да је „послодавац у ’Јури’ израдио упутства и инструкције о мерама и поступцима за спречавање појаве епидемије заразне болести, са свим информацијама о симптомима, а радници у погонима се преко разгласа на свака два сата упозоравају на обавезу ношења маски и придржавања мера превенције”, речено је после инспекцијске контроле у Министарству за рад и социјална питања.

Када се очекивало да ће објављени налази инспекцијских прегледа и контроле умирити ситуацију, у Нишу су се још више разбуктале сумње да у јужнокорејској компанији (ипак) нешто није у реду. Синдикат „Слога”, који у нишкој фабрици „Јуре” једини има синдикалну организацију, опет износи другачије податке, али поново и оцену и оптужбе да „држава гледа руководству фабрике кроз прсте још од првих дана по избијању епидемије”, док запослени тврде да „на радним местима у ’Јури’ нема прописане физичке дистанце између радника”. Радници се посебно жале да су „за седам месеци од почетка епидемије вируса корона добили само по шест памучних маски”, да је „на почетку епидемије на свакој производној линији било средстава за дезинфекцију руку, а сада се руке дезинфикују само једном, приликом уласка у погон”, као и да им се телесна температура уопште не проверава”. Имају примедбе и на неусловни превоз од места боравка до фабрике.

У нишкој јавности је после свега много дилема. Ванредни надзор у „Јури”, према којем је, како је речено, све у реду, обављен је у петак, 9. октобра, три дана пре заседања нишког Градског штаба за ванредне ситуације, одржаног у понедељак, 12. октобра. А на седници штаба је децидирано речено да је „нишка ’Јура’ епидемиолошко жариште” и да ће, „због ситуације у ’Јури’ град Ниш затражити помоћ републике”.

Поставља се питање на основу којих података и аргумената је на седници Градског штаба прошлог понедељка закључено да је „ова фабрика жариште короне” и да у нишкој „Јури” „нема спровођења свих мера” (што, иначе, и синдикат и радници непрестано тврде), када су ипак много раније, чак 72 сата пре седнице штаба, инспекције утврдиле сасвим другачије стање – да је у „Јури” такорећи све у најбољем реду. Да ли то значи да Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања нишком Градском штабу уопште и одмах (дилема је и због чега) није доставило налазе инспекцијског надзора? Има ли уопште координације између државних органа? Јер да је има, сигурно не би долазило до оваквих контрадикторности и нејасноћа у време кад је истина ипак најпотребнија.

Извор: политика.рс

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Инспекцијски надзор корејске фабрике у Нишу: Ко саопштава (не)истину о епидемији у „Јури”?

  1. Извор вести Политика .
    То са оном чувеном Политиком, коју је рецимо уређивао Вукоје Булатовић, нема благе везе.
    Данашња Политика није ни П од ондашње политике.

    П.С.
    Мој комшија, запослен у Јури, каже да раде по 10 сати дневно. Наравно плаћа се 8 сати. Чак се укључивао уживо у локалну телевизију и то јавно рекао.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *