ИН4С

ИН4С портал

Инцков кривични узор из Црне Горе

1 min read
Нема никакве сумње да Инцков анти-српски закон има свој политички и правни узор у Црној Гори - у резолуцији Скупштине од 17. јуна 2021. године и Закону о измјенама и допунама Кривичног законика од 2010. године.

о. Велибор Џомић

Пише: Др Велибор Џомић

У ”Службеном гласнику Босне и Херцеговине” (бр. 46/21) је објављена одлука одлазећег Високог представника за Босну и Херцеговину Валентина Инцка од 22. јула 2021. године којом се доноси Закон о допуни Кривичног закона Босне и Херцеговине (”Службени гласник БиХ”, бр. 3/03, 32/03, 37/03, 54/04, 61/04, 30/05, 53/06, 55/06, 32/07, 8/10, 47/14, 22/15, 40/15 и 35/18). Одлука је донијета у дане када је Аустроугарска 1914. године објавила рат Краљевини Србији и то никако не треба губити из вида.

Анти-српски увод одлуке

Валентин Инцко се позвао на члан V Анекса 10 (Споразум о цивилној имплементацији Мировног уговора) Општег оквирног споразума за мир у Босни и Херцеговини, према којем је Високи представник ”коначни ауторитет у земљи у погледу тумачења поменутог Споразума о цивилној имплементацији Мировног уговора”. Истакао је да је ”посебно узео у обзир члан II.1.(д) горе наведеног Споразума, према којем Високи представник ”пружа помоћ, када то оцијени неопходним, у изналажењу рјешења за све проблеме који се појаве у вези са цивилном имплементацијом”.

Инцко се позвао и на став XI.2 Закључака Савјета за имплементацију мира који се састао у Бону 9. и 10. децембра 1997. године, у којем је Савјет за имплементацију мира поздравио намјеру Високог представника да искористи свој коначни ауторитет у земљи у погледу тумачења Споразума о цивилној имплементацији Мировног уговора како би помогао у изналажењу рјешења за проблеме, како је претходно речено, ”доношењем обавезујућих одлука, када то буде сматрао неопходним” у вези са одређеним питањима, укључујући (у складу са тачком (ц) овог става) и ”мјере у сврху осигурања имплементације Мировног споразума на читавој територији Босне и Херцеговине и њених ентитета”.

Валентин Инцко

Доносилац ове одлуке је подсјетио да је ”Савјет безбједности Уједињених народа у више наврата потврдио својим резолуцијама донесеним на основу поглавља VII Повеље Уједињених народа да улога Високог представника као коначног ауторитета у земљи у погледу имплементације Анекса 10. Дејтонског мировног споразума укључује ”овлашћење за доношење обавезујућих одлука када оцијени да је то неопходно о питањима која је Савјет за имплементацију мира разматрао у Бону 9. и 10. децембра 1997. године”.

Навео је да је ”имао у виду изјаву Управног одбора Савјета за имплементацију мира донесену у јуну 2015. године, у којој је овај одбор потврдио да се геноцид у Сребреници, ратни злочини и злочини против човјечности почињени у току сукоба у Босни и Херцеговини не смију заборавити или порицати” и ”напоменуо да се у преамбули Устава Босне и Херцеговине, која чини саставни дио Општег оквирног споразума за мир, изражава одлучност ”да се осигура пуно поштовање међународног хуманитарног права”.

Даље, ”присјетио се да је Савјет безбједности Уједињених нација у Резолуцији 808 (1993), којом је успостављен Међународни кривични суд за бившу Југославију, исказао своју увјереност да је потребно успоставити посебан суд за процесуирање лица која су починила масовна убиства и ”етничко чишћење” те да ће таква процесуирања допринијети обнови и одржавању мира”. Затим се ”позвао на правоснажне пресуде Међународног кривичног суда за бившу Југославију, правоснажне пресуде Одјела за ратне злочине Суда Босне и Херцеговине и бројне изјаве међународне подршке раду тих институција”.

Истакао је да је ”свјестан чињенице да помирења не може бити без признања злочина и одговорности, те да говор мржње, величање ратних злочинаца и ревизионизам или отворено негирање геноцида, злочинȃ против човјечности и ратних злочина утврђених правоснажним судским одлукама угрожавају владавину права и представљају директну препреку миру, помирењу и изградњи повјерења и на крају угрожавају изгледе за сигурну, мирну будућност Босне и Херцеговине”.

Навео је и да је ”дубоко забринут због тога што истакнути појединци и јавне власти у Босни и Херцеговини и даље поричу да су акти геноцида, злочини против човјечности и ратни злочини били почињени током оружаног сукоба, што појединци и органи власти јавно доводе у питање легитимитет пресуда које су донијели Међународни кривични суд за бившу Југославију и Суд Босне и Херцеговине и да појединци и органи власти славе или величају осуђене ратне злочинце” и исказао увјерење да ”претходно описано понашање ствара знатне потешкоће за цивилну имплементацију Општег оквирног споразума за мир”, па је ”констатовао да су све законодавне иницијативе покренуте пред Парламентарном скупштином Босне и Херцеговине за рјешавање овог питања блокиране”.

Због свега тога што је навео у збрдаздолисаном анти-српском уводу одлуке, Инцко је одлучио да искористи или, прецизније, да на крају свог дугогодишњег мандата злоупотреби своја овлашћења на штету Српског народа и Републике Српске и донесе наведени закон који представља саставни дио његове одлуке и који ”ступа на снагу како је предвиђено у члану 2. тог Закона, на привременом основу све док га Парламентарна скупштина Босне и Херцеговине не усвоји у истом облику, без измјена и допуна и без додатних услова”. Његова одлука је одмах ступила на снагу и објављена је на званичној интернет страници Канцеларије високог представника и у ”Службеном гласнику БиХ”.

Анти-српски закон

Чланом 1 Инцковог анти-српског закона је допуњен члан 145а Кривичног закона додавањем четири нова става. Ставом 2 је прописано да ће се казном затвора од три мјесеца до три године казнити свако ”ко јавно подстрекне на насиље или мржњу усмјерену против групе особа или члана групе одређене с обзиром на расу, боју коже, вјероисповијест, поријекло или националну или етничку припадност, ако такво понашање не представља кривично дјело из става 1 овог члана”. Ставом 2 је прописано да ће се свако ”ко јавно одобри, порекне, грубо умањи или покуша оправдати злочин геноцида, злочин против човјечности или ратни злочин утврђен правоснажном пресудом у складу с Повељом Међународног војног суда придруженом уз Лондонски споразум од 8. августа 1945. или Међународног кривичног суда за бившу Југославију или Међународног кривичног суда или суда у Босни и Херцеговини, а усмјерено је против групе лица или члана групе одређене с обзиром на расу, боју коже, вјероисповијест, поријекло или националну или етничку припадност, и то на начин који би могао потакнути на насиље или мржњу усмјерену против такве групе лица или члана такве групе, казнити казном затвора од шест мјесеци до пет година”.

Ставом 4 истог члана је прописано да ће свако ”ко кривично дјело из става 1 до 3 овог члана изврши тако да јавности учини доступним или јој дистрибуира летке, слике или друге материјале, казнити казном затвора од најмање једне године”. Ставом 5 је прописано да ”ако је кривично дјело из става 1 до 3 овог члана почињено на начин којим се може пореметити јавни ред и мир или је пријетеће, злостављајуће или увредљиво, починилац ће се казнити казном затвора од најмање три године”.

Ставом 6 је прописана казна затвора од најмање три године за онога ”ко додијели признање, награду, споменицу, било какав подсјетник или било какву привилегију или слично лицу осуђеном правоснажном пресудом за геноцид, злочин против човјечности или ратни злочин, или именује јавни објекат као што је улица, трг, парк, мост, институција, установа, општина или град, насеље и насељено мјесто, или слично, или региструје назив по или према лицу осуђеном правоснажном пресудом за геноцид, злочин против човјечности или ратни злочин, или на било који начин велича лице осуђено правоснажном пресудом за геноцид, злочин против човјечности или ратни злочин”.

Осим тога, став 2 наведеног члана је постао нови став 7 који је промијењен тако да гласни: ”Починилац кривичног дјела из става 1 до 4 овог члана који је функционер или одговорно лице или запосленик у институцији власти или било којем органу који се финансира путем јавног буџета, казниће се казном затвора од најмање три године”.

Прописано је да закон ступа на снагу осмог дана од дана објављивања на званичној интернет страници Канцеларије високог представника или првог дана од дана објављивања у ”Служебном гласнику БиХ”, који год од тих дана наступи раније.

Послије пажљивог читања текста нових законских норми није потребно много мудрости да би се схватило да је у питању класичан антисрпски закон. Циљним тумачењем ових законских одредби се јасно долази до тога да је законодавац Инцко наведеним нормама желео да постигне анти-српски циљ.

Инцков црногорски узор

Није тешко наћи одговор на питање гдје је Валентин Инцко нашао узор за свој антисрпски законодавни подухват. Наравно, у Црној Гори и Кривичном законику Црне Горе.
Наиме, Скупштина Црне Горе је 2010. године усвојила Закон о измјенама и допунама Кривичног законика (”Службени лист Црне Горе”, бр. 25/10) чијим је чланом 108 извршена измјена члана 370 Кривичног законика. Прописано је да ће се казном затвора од шест мјесеци до пет година казнити свако ”ко јавно подстиче на насиље или мржњу према групи или члану групе која је одређена на основу расе, боје коже, религије, поријекла, државне или националне припадности”.

Ставом 2 истог члана је прописано да ће се казном затвора од шест мјесеци до пет година казнити и свако ”ко јавно одобрава, негира постојање или значајно умањује тежину кривичних дјела геноцида, злочина против човјечности и ратних злочина учињених против групе или члана групе која је одређена на основу расе, боје коже, религије, поријекла, државне или националне припадности, на начин који може довести до насиља или изазвати мржњу према групи лица или члану такве групе, уколико су та кривична дјела утврђена правоснажном пресудом суда у Црној Гори или међународног кривичног суда”.

Влада Црне Горе

Инцко је готово дословно преписао ове двије одредбе Кривичног законика Црне Горе и имплементирао га, на крају свог мандата, у Босну и Херцеговину. Нема никакве сумње да је и ”Резолуција о геноциду у Сребреници” коју је 17. јуна 2021. године усвојила Скупштина Црне Горе један од путоказа Валентину Инцку у овом случају.

Наиме, у тачки 4 црногорске резолуције, Скупштина Црне Горе је позвала ”надлежне институције на примјену позитивних прописа када су у питању радње и дјела јавног негирања постојања или умањења геноцида у Сребреници”. Предлагачи, гласачи и усвајачи ове резолуције нису имали у виду да кривично дјело ”јавног негирања постојања или умањење геноцида у Сребреници” не постоји као такво у позитивним прописима Црне Горе.

Сигурно је да су мислили на цитирану норму из Кривичног законика, па су намјерили да политичким актом и пријетњом казном затвора од шест мјесеци до пет година припријете свакоме ко се у Црној Гори усуди, чак и на крајње стручан и аргументован начин (јер су правоснажне пресуде подложне стручним правним анализама и критикама) да се бави догађајима у Сребреници од јула 1995. године.

Нема никакве сумње да Инцков анти-српски закон има свој политички и правни узор у Црној Гори – у резолуцији Скупштине од 17. јуна 2021. године и Закону о измјенама и допунама Кривичног законика од 2010. године.

Прочитајте ЈОШ:

Народна скупштина Републике Српске послала јасан одговор на ултиматум: Инцкова одлука неће се примјењивати на нашој територији!

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

24 thoughts on “Инцков кривични узор из Црне Горе

    1. Терент Франкс
      Само да знате да су гау заседи сачекали крокодили из Мочваре поред реке Потомак. Наместили су му замку о сексуалној злоупотреби и приморали га да поднесе оставку.

      https://www.youtube.com/watch?v=tAhiTBhwnzs

    2. Biljana, Sestro…. Hvala….
      Istina i Dalje CUTI…. Nepravda i Dalje BOLI….
      Boze Pravde…. Blagoslovi Narod Nas….
      Strpljenje je Spasenje Rode Moj….

  1. Можда се формално изгледа тако да се Инцко ослонио на црногорске прописе, преписујући делове истих, приликом доношења расистичке Одлуке којом се намеће да Срби дигну руке од Републике Српске, одрекну се својих хероја, своје борбе, своје Истине, и коначно самих себе. Међутим, права истина је да су и одредбе Кривичниг законика Црне Горе, и недавно донета црногорска Резолуција о геноциду у Сребреници, а и Инцков „закон“, писани истом руком. Све је то смишљено у истој србомрзачкој кухињи. Код профашистичког и сатанистичког Запада ништа није случајно, све је плански и до детаља смишљено и реализовано. Они имају читав антисрпски пројекат, који у етапама остварују већ деценијама, део по део, а суштински ради се о сегменту општег антиправославног пројекта, као делу опште борбе између добра и зла на земљи. Наше је да се и даље боримо и истрајемо… Срби су нападнути данас на више фронтова истовремено: у БиХ, у ЦГ, у вези са косовскометохијским питањем, изнутра у Србији, путем страних агентура и њихових послушника, који конзистентно подривају легално изабрану власт Републике Србије…Треба да будемо мудри као змије и безазлени као голубови, да не идемо грлом у јагоде. Благо оном ко данас, у овим сложеним околнистима, има дар распознавања духова. То је веома важно, да се не догоди да, у незнању, сами себе урушавамо и помажемо српским неприхатељима. Ко издржи до краја спасиће се… Не дамо се, Србадијо!!!!

    24
    2
  2. Покренуте Петицију против тога закона јер није уставан јер забрањује слободу говора и мишљења! Покрените и усвајање закона о геноциду над Србским народом у Сарајеву и осталим мјестима… !!! Одлучна акција уз народ и Божији благослов и доћи ће све на своје…

    20
  3. SVE JE POČELO OD ALEKSE BEČIĆA I DEMOKRATA CG.BEČIĆ SEBE ZAMIŠLJA DA ZAMIJENI MILA ĐUKANOVIĆA .ČOVJEK JE U VELIKOJ ZABLUDI.ZASOBOM VUČE NEUKOG KRIVOKAPIĆA.SVEMU TOME PODRŠKU DAJE KANCER VIJESTI,A IDEJNE VOĐE AMBASADE SAD ,VB I NJEMAČKE.NEMATE GRAĐANE CG UZ SEBE I NEMOŽETE USPJETI.

    36
    1
  4. U Srebrenici se dogodio genocid nad Srbskim narodom djecom, zenama i starijom nejaci a pocinjen je od krvnika nasera orica i njegovih krvnika vojnika I muhadzedina. U Srebrenici je ubijeno izmedju 800 i 1200 muslimanskih vojnika koji tu nisu smjeli ni da budu

    40
    4
  5. Sin nacističke sekretarice i oficira Gestapoa radi po nalogu BRITANACA, Njemci su izvršioci radova. Šmit dolazi da Hrvatima obezbijedi slobodu u BIH, što se odvija u pozadini. Svi portali u RS su puni priče da je upleten u prenos i obezbjedjivanje oružja ustašama u ratu.

    49
    4
    1. Сабери се и договори са својим мозгићем Дукице мукице каже:

      Је ли злочин или геноцид? Наравно да је у питању лажни геноцид, чије насилно инсталирање преко корумпиране власти у Црној Гори има веома гадне реперкусије ка целокупном Српском корпусу.

      Да закључим, Лажни „Душане“: у Сребреници НИЈЕ било геноцида, него ратног злочина ка ратним муслиманским заробљеницима, чије паравојне формације су починиле ИСТИНСКИ геноцид у Подрињу над децом, женама, старцима на најзверскије начине.
      Али вама другосрбијанцима или првохрватима нису важне Српске жртве, јер их сматрате не само небитнима, већ и пожељним!

      Укратко, ви добровољно служите Звери и делите његов удео.

      44
      4
    2. Душане, не може да се донесе резолуција о нечему што се није десило. Тако нешто могу да одраде само колонијалне слуге у ЦГ и у БиХ. Запамти следеће: у Африци су пале многе пресуде колонијалних судова 19-ог и 20-ог века. Убеђен сам да ће пасти и ове пресуде Хашког Трибунала о геноциду. Геноцид у БиХ и ЦГ се појављује само као тема на основу које се треба укинути Република Српска и ослабити Српски Корпус на Балкану.

      17
      1
    3. Pa nista sporno…i trebala bi i Srbija da usvoji takav zakon, za svaki genocid. Problem same Srebrenice je sto ga tamo nije bilo. To sto ti nemas kapacitet da naucis 5 (pet) osnovih parametara znacenja pojma genocid je vec tvoj licni problem.

      15
  6. nije ovo čojski dragi uredniče Do ovoga nije trebalo doći slažem se ali za sve loše sto se dešava trenutno u CG ne možete kriviti trenutno rukovodstvo Ovo je rezultat jedne sumanute i izdajničke politike Mila Djukanovica dugi niz godina Samo pogledajte ko je glasao za ovo i sve će vam biti jasno Hvala

    24
    30
    1. „Nevini“ narod biri sebi i naspram sebe poslanike, a zatim iz toga proističe i rukovodstvo „vječne“ države.
      Ko je izglasao da u skupštine Crne Gore bude čak 30 poslanika iz Milonjinog DrPS-a?
      Sigurno nije moj pokojni deda i njegovi vršnjaci.

      21
      1. А шта очекујеш, Милане, од антисрба? Ово није србска држава, у њој живи око трећине грађана србске националности. Остали су гласачи дрпса, демократа, сдп и булументе.

          1. Znaš li šta imaju albanci u Sjevernoj Makedoniji? E to hoćemo i mi.

    2. Здравко је подметнуто кукавичје јаје каже:

      Тренутно руководсво је тражило и добило 200 дана да покаже свој експертни рад. Шта су урадили за 200 дана? Нема инвестиција, повећан јавни дуг, поново се на велика врата шверцују цигарете, није потписан темељни уговор са СПЦ, није враћен српски амбасадор, То Монтенегро послује са губицима, бесмислена резолуција о геноциду у Сребреници, санкције Русији, нема лустрације, нема закона о пореклу имовине, бојкот скупштине и да не набрајам … Дакле кога ако не тренутну власт, тренутно руководство, треба кривити за све ово? Здравко Кривокапић је веома лукаво, ђавоље лукаво, подметнут (сада се зна се и од кога) да настави политику и тековине Мила Малбора, укључујући и разноразни шверц да се међу малом групом људи подели огрома добит. Дакле, сада имамо владу Мила Малбора који из сенке управља ЦГ-ом.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *