ИН4С

ИН4С портал

Има наде: Огромна већина студената у Србији против уласка у НАТО и ЕУ

1 min read

Скоро 88 одсто студената Универзитета у Београду сматра да Србија не би требало да постане чланица НАТО-а, 39,7 одсто не би гласало за чланство у ЕУ, док половина сматра да Србија неће постати чланица Европске уније, резултати су истраживања „Ставови студената Универзитета у Београду о спољној политици Србије”.

Истраживање Центра за међународну јавну политику у оквиру пројекта „Представници српске дипломатије“, обухватило је 1.323 студената са 38 факултета Универзитета у Београду, како би се сазнало на који начин студенти формирају свој став и колико су упућени у свакодневна политичка дешавања у земљи и свету.

На питање да ли би у овом тренутку гласали за чланство Србије у ЕУ, највећи број студената је дао одричан одговор — 39,7 одсто, наведено је у саопштењу.

За улазак би гласало 28,9 одсто, нешто више од осам одсто не би изашло на гласање, а о том питању став нема 22,4 одсто испитаних студената.

Половина испитаника сматра да Србија неће постати чланица Европске уније, 24 одсто сматра да ће ући у ЕУ, а формиран став о овом питању нема 26 одсто студената.
Нешто мање од 50 одсто испитаника мисли да је главна препрека уласка Србије у ЕУ питање статуса Косова и Метохије.

Што се тиче ставова о билатералним односима Србије са земљама у окружењу, студенти оцењују да најлошије односе имамо са Албанијом, Хрватском и Црном Гором.

Скоро 80 одсто анкетираних сматра да су односи са Албанијом лоши, а исто тако је односе са Хрватском оценило две трећине испитаника.

Када је реч о односима са Црном Гором, четвртина испитаника лоше оцењује односе са овом земљом.

Са друге стране, студенти сматрају да најбоље односе имамо са Румунијом, Мађарском и Бугарском.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

13 thoughts on “Има наде: Огромна већина студената у Србији против уласка у НАТО и ЕУ

  1. Па ако је чланство у НАТО “потреба” и “не може се избећи” како је онда толико велики “успех” како то чујемо да гуслају подгорички властодршци? У чему је успех, ако је све што треба да пристанеш? Ако је принуда, што га онда представљају као добровољно и прослављају уз пиво и вола на ражњу? Од кога се то штитимо, кад су сви већ њихови? Смехотресно. Било би, у ствари, да није тужно.

    1. Mi, balkanska drustva, ispred sebe imamo model uspjeha na koji cemo se ugledati, ali i pomoc i iskustvo onih koji su pomenuti model patentirali. Prepisali smo evropske zakone, sledeci korak je da pocnemo, sustinski, da ih primjenjujemo. Zatim, da usvojimo radnu etiku i principe organizacije rada Zapada. To je, za pocetak, dovoljno.
      Alternativa je fantazmagoricna “Evroazijska unija”, skup ocvalih, postkomunistickih, unesrecenih despotija.

      1. За ту и такву еУропу нема мјеста ћирилици, србству и православљу, дакле теби је ред,рад и дисциплина напуштање свега што је духовна традиција предака. Стари Цгци и настају као србски збјег пред Турцима јер неће наметнуте вриједности, а свједоци смо о каквој је демократији ријеч. Када народ не жели НАТО ионда уђеш и без демократског референдума,а када треба одвајати,правити границе,баријере,преко пропаганде,фалсификата,онда својм безакоњу дају контуре легитимности селектованом демократијом,може референдум,али не да се сви држављани ЦГ изјасне о државном статусу но само грађани,а када се саберу сви изроди једва се добије већина,ако је и било већине! Дакле нема модела успјеха,запад је синоним за економско потчињавање,требају нас да смо им робље,јефтина радна снага,топовско месо НАТОа и сл,а не да нам неко нешта да,понајмање просперитет. Још је Антун Радић почетком 20.вијека добро запазио и записао: SVEMU ZLU SVOMU NISU NI SAMI SRBLJI KRIVI, NEGO SVE NJETKO OKO NJIH RUJE I KOPA – SAMO DA TAMO NE BUDE MIRA,REDA I NAPRETKA.дом бр 5, 13.3.1902.

      2. И због тога нас, балканска друштва, прво зову у војни савез, ни не питајући да ли поштујемо те законе или не? Евроазијска унија није војни савез, о томе се и ради. Што је ЕУ само мамац за НАТО удицу. Од закона неће бити ништа, од радних модела такође, од развоја привреде исто, јер се то од нас и не тражи. Од нас се траже две ствари: 1. да будемо јевтина радна снага, 2. да будемо топовско месо. За 1. је послужило вечито “усаглашавање” са стандардима ЕУ, коме нема краја… за 2. ће послужити чланство у НАТО. Све друго је рецитација и то неукусна. И то је све у реду јер већи увек теже да потцене и поробе мање. Оно што није у реду је то што се то представља као наша добра воља и слободан избор, а у ствари се избори краду, наратив се “спинује” и доносе се одлуке у име народа, па се поробљавање представља као акт слободних људи. Због тога морамо да мрчимо виртуелни простор и стално подсећамо да се не слажемо с тим да би подсетили, пре свега себе како и даље мислимо и осећамо, а хвала Богу да студенти с времена на време пљуну на такву “истину”. Надамо се да ће тога бити још… После ниједан плаћени историчар неће моћи да извлачи “објективне изворе” и доказује како су Срби добровољно пристајали на све ово. Ми сад “пишемо” те историјске изворе.

        1. Izvinite, ali Vase tvrdnje o “topovskom mesu” su neozibiljne, te ne zelim da se upustam u dalju raspravu.

          Postoji dobar razlog (tacnije, skup faktora) zasto je Balkan farma jeftine radne snage – nemamo preduzetnicku tradiciju, imamo socijalisticke radne navike i kulturu, u nauku i obrazovanje ulazemo simbolicne sume, nijesmo sposobni da proizvodimo, nemamo inovacije itd. Ukratko, zastareli modeli nekonkurentnih ekonomija; tih 200 eura u korejskoj fabrici u Srbiji je paradigma Balkana, nas trenutni maksimum. A, sad, zamislite da nema ni tih 200, dje bi ti ljudi radili, od cega bi zivjeli, obzirom da domace ekonomije nijesu sposobne da obezbijede radna mjesta?
          Izgleda, prvo treba da povedemo racuna o populacionoj politici, da ne pravimo generacije sirotinje, zatim, da ulazemo u nauku i obrazovanje, itd.

      3. Ваша тврдња да су моје тврдње о “топовском месу” неозбиљне звучи много мање озбиљно, ако слободно и без предубеђења протумачите Столтенбергову реченицу: da je na duge staze mnogo bolje boriti se protiv terorizma i raditi na stabilnosti obučavanjem lokalnih snaga i izgradnjom lokalnih bezbednosnih institucija nego razmeštanjem velikog broja vojnika NATO. Али, ви изгледа приписујете своје жеље званичницима НАТОа и ЕУ. И причате као да је све зависило од нас, као да смо ми могли под влашћу компрадора које иста та ЕУ поставља или толерише док јој требају, жмури на њихове врло труле моделе економског “развоја”, да градимо неке здраве системе привређивања. Ништа се ви не секирајте, тукли су се они за наше производе и наше фабрике су биле врло рентабилне, све док у сарадњи с појединима одавде нису нашли начина да их униште. А онда су нас позапошљавали за двеста евра и огласили како очекују захвалост. И лепо, бићемо ми робови, али само телесни. Не очекујте да, кад погрешите па нас питате, будемо одушевљени вашим “милосрђем”. Браво студентаријо, боља си од њих!

        1. Nijeste razumjeli Stoltenberga. Izjava se odnosila na lokalne snage u zemljama u kojima je NATO angazovan (Avganistan i Irak). Dakle, umjesto da NATO clanice (izmedju ostalih, Crna Gora) salju kontigente u podrucja visokog rizika, lokalne snage – avganistanska i iracka vojska i policija – vodice racuna o bezbjednosti. I to nije novina, to je praksa duga onoliko koliko traje prisustvo NATO u tim drzavama. Ona zahtijeva vrijeme, proces nije jednostavan, obzirom da je drugaciji (kulturni, politicki, istorijski, ekonomski…) ambijent.

          Drugi dio vaseg posta su opsta mjesta iz dobro poznatog, fatalistickog, narativa, svojstvenog balkanskom covjeku – uvijek je neko drugi kriv, sve je predodredjeno, nista ne zavisi od nas, propast je neminovna…

      4. Остајем при томе да сам, с обзиром на праксу, ја мало боље разумео Столтенберга од вас. Он није говорио о увреженим начинима, већ о новинама које планирају да уведу и поменуо је и БИХ и Косово. Па ја нисам причао у фаталистичком кључу, напротив. И ево, потврђујем: ми ћемо бити криви, неће бити све предодређено, пропаст неће бити неминовна… али кад све буде зависило од нас.

  2. А наши мрчо студенти, шта они кажу, колико их је за распали ЕУ и терористички нато

  3. Zaludjenicima ostaje nadanje, a ozbiljni ljudi, a cijenim da Vucic to jeste, uprkos brojnim nedostacima, okrenuti su realnim problemima i potrebama drustva koje vode. Clanstvo u NATO i EU je potreba, ono se ne moze izbjeci, niti aktuelna srpska vlast ima namjeru da pocini takav, samoubilacki, cin. Sve ostalo je guslanje, sluzi za razonodu i anesteziranje mase.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<