И Бурић свједок у поступку за разрјешење Меденице

Фото: Дан/Скупштина ЦГ
Замјеница дисциплинског тужиоца Тања Нишавић предложила је да бивши вршилац дужности врховног тужиоца Дражен Бурић буде свједок у поступку разрјешења руководитељке Вишег државног тужилаштва у Подгорици Лепе Меденице. Осим Бурића, свједоци су и тужиоци Вукас Радоњић и Никола Боричић, пише портал РТЦГ.
Нишавић је 31. маја поднијела оптужни предлог против Меденице јер је прије двије године противзаконито тражила да из затвора буду пуштени полицијски функционери Саша Ђуровић и Александра Бошковић. Они су ухапшени по налогу тужиоца Вукаса Радоњића у предмету формираном поводом укидања забране уласка у Црну Гору безбједносно интересантним лицима Вељку Беливуку и Марку Миљковићу.
У оптужном предлогу наводи се да је Меденица вршила утицај на Радоњића тако што „га је позвала у 00,08 часова и на груб и непримјерен начин, супротно одредбама Закона о државном тужилаштву, захтијевала од њега да пусти на слободу лица Сашу Ђуровића и Александра Бошковића, који су по Радоњићевом налогу лишени слободе“.
Предлаже се да се пред Тужилачким савјетом закаже расправа и на њу позову Нишавић и Меденица, те Бурић, Радоњић и Боричић.
Нишавић је предложила да њена иницијатива за смјену Меденице буде усвојена.
Министар правде Марко Ковач упутио је Тужилачком савјету Црне Горе предлог за разрјешење Лепе Меденице. Поручио је да ће тражити њену оставку уколико се утврди да су оптужбе истините.
Меденица је у реаговању на ове наводе саопштила да се тужиоци служе неистинама и да јој је нацртана мета.
Беливуку и Миљковићу забрана уласка скунута је крајем 2020. године, а они су боравили у Црној Гори десет дана у јануару 2021. године, када су ухапшени и изручени Србији. Тада су, како је казао премијер у техничком мандату Дритан Абазовић били гости на породичном слављу вође Кавачког клана Радоја Звицера, а са њима је био и службеник Агенције за националну безбједност Црне Горе Петар Лазовић, син Зорана Лазовића, бившег истакнутог полицијског функционера.
Лазовић је ухапшен половином прошле године због сумње да је припадник криминалне организације, злоупотребе положаја, шверца дроге и оружја. За могућност да се брани са слободе нудио је јемство од 6,2 милона еура, али је Виши суд у Подгорици то одбио.
Тадашњи специјални тужилац Миливоје Катнић је саопштио да је укидање забране уласка Беливуку и Миљковићу тражено из безбједносног сектора у Србији, како би припадници криминалне групе били праћени и у Црној Гори.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

