ИН4С

ИН4С портал

Хрватска на ивици фискалног понора

1 min read

Zagreb

Хрватска би ускоро могла да уђе у процедуру прекомерног дефицита, преноси портал „SEE.biz“.

То би се могло десити јер је, према подацима Еуростата и Државног завода за статистику, дефицит крајем прошле године износио пет одсто бруто домаћег производа, а у Европској унији је дозвољено три одсто.

Према данас објављеним подацима статистичких завода, у Хрватској је мањак консолидованог буџета у 2012. години износио 16,35 милијарди куна или пет одсто БДП-а, док је консолидовани дуг државе износио 183,27 милијарди куна или 55,5 одсто БДП-а.

Ти подаци показују да ће Хрватска ускоро ући у процедуру прекомерног дефицита (ЕДП), механизам ЕУ који је осмишљен како би се буџетски мањак чланица вратио испод три процента, а јавни дуг испод 60 одсто БДП-а, како налажу критеријуми из Мастрихта.

Процедура прекомрерног дефицита (Еxцешиве Дефицит Процедуре – ЕДП) је корективни инструмент ЕУ којим се прате чланице које имају повећани ризик од погоршања фискалне ситуације и одредјују мере које те земље морају да спроведу како би уравнотежиле јавне финансије и спречиле фискалне потешкоће.

Та процедура започиње када дефицит буџета државе порасте изнад три одсто БДП-а, кад постоји опасност да би се то могло десити или кад дуг државе премаши 60 одсто БДП-а.

Земље које удју у ЕДП имају шест месеци, односно три месеца у случајевима када су референтне вредности премашене, за смањење дефицита и дуга.

Када предвидјено време истекне, Европска комисија проверава делотворност предузетих мера у тој земљи, како би се утврдило да ли ЕДП може ове процесе да заустави или је неопходно појачати мере.

Хрватска би већ у новембру и децембру од Европске комисије могла да добије мишљење и препоруке о националној економској политици, пренео је интернет портал „СЕЕ.биз“.

Хрватска пред новим повећањем ПДВ?
Министар финансија Хрватске Славко Линић отворио је могућност новог повећања ПДВ-а и смањења плата ако Европска комисија не уважи мере хрватске владе за уравнотежење јавних финансија и смањење дефицита.

„Ми не подмећемо старој влади. То су подаци Еуростата, али зато плаћамо те дугове. Кад је реч о 2014. години за коју би влада требало да припреми мере које ће дефицит вратити на пет одсто БДП-а, проблем је што је изостао привредни раст, а морамо пронаћи и 4,5 милијарде куна колико нас кошта улазак у ЕУ. Јавност мора схватити што се догађа. Сви би реформе, али не у њиховој близини“, рекао је Линић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *