ИН4С

ИН4С портал

Хојт Ји: Русија на Балкану нема никакву стратегију

1 min read

Високи званичник америчког Стејт департмента Хојт Брајан Ји упозорио је у Сенату да Русија продубљује напоре како би извршила “малигни утицај” на Балкану.

Ји је, говорећи пред Поткомитетом за спољне послове у среду, поручио да је циљ САД да промовишу мир и стабилност у региону, те да су развиле више начина да одврате “малигни” утицај Русије, истакавши да ангажовање САД на Балкану обезбеђује и сигурност ЕУ и САД, преноси данас Радио слободна Европа.

“Етничке тензије на Балкану још једном су почеле расти. Недавно насиље у Македонији потцртава озбиљност њихових политичких проблема. Како је напредак у дијалогу измедју Србије и Косова у застоју, стабилност на Балкану остаће рањива, а без неопходних структурних реформи”, истакао је Ји, заменик помоћника државног секретара САД за Европу и Евроазију.

Он упозорава да руски напори укључују и охрабривање мањег ентитета Босне и Херцеговине, Републику Српску, на сецесију, при чему је БиХ у ризику да постане пропала држава, док је широм региона национализам у порасту, а реторика домаћих политичара ствара изразите поделе.

“Од сузаваца у косовском парламенту, до изазова РС са властима у Уставном суду БИХ, политичари националисти отворено тестирају демократске норме и инстутуције”, навео је Ји.

Он је, више пута, упозорио на “малигни утицај” Русије, а на питање шта су по његовом мишљењу циљеви Кремља у региону, каже да је “веома тешко предвидети или читати мисли руском председнику Владимиру Путину”.

“Али, могу рећи да нам се чини да су на основу покушаја последњих месеци у региону, тежили повећању утицаја, покушали да их одврате од окретања западним институцијама, ЕУ и НАТО-у, те што је више могуће створити зависност тих држава од Русије”, тврди овај амерички званичник.

Он сматра да се ту не ради о великој стратегији, већ пре, како каже, о опортунистичком приступу, “како ослабити одређене владе које теже Западу да би држава постала што је више могуће зависна и пријатељска са Русијом, а ту је и комерцијални интерес, на пример у енергетској области, да би повећали зависност у Европи и на Балкану о руским изворима”.

Ји је упозорио да хуманитарни центар Русије у Нишу врло могуће има за крајњи циљ утицање на формирање јавног мњења, истакавши да је у погледу тог центра и руских захтева за посебан статус те установе веома важно бити опрезан јер САД “не верују да су ту намере чисте”.

“Стога смо саветовали Србију да поставља тешка питања, зашто им је потребна та установа, зашто траже специјалан статус за њу, и шта ће да раде тамо што се већ не ради у Београду у постојећим сличним установама”, рекао је он.

На питање да ли је оптимиста када је реч о помирењу Београда и Приштине, Ји је потврдно одговорио, иако је оценио да је напредак успорен и тренутно болан, и да се не може рећи да ће бити лако применити споразуме, али је као кључан елемент нагласио посвећеност ЕУ и САД да помогну у том процесу.

Он је рекао и да САД подржавају формирање војске Косова, али – када се за то испуне сви услови јер, како је појаснио, та стратегија укључује да се са њом сагласе све стране у Влади, укључујући и српску мањину. “За Косово би било боље да из разлога стабилности има све људе у земљи као подршку том кораку пре него што се предузме. Оно што тражимо је да Косово следи стратегију око које смо се договорили”, рекао је Ји.

Он је поручио да је циљ САД да промивишу мир и стабилност у региону, с фокусом на борби против корупције и владавини права и закона, као и реформама које су камен темељац америчке стратегије, док повећање транспарентности и одговорности влада помаже у одвраћању руских напора да искористе корупцијску праксу и учине државе рањивијим на њихов притисак.

О утицају Русије на Балкан говорили су и други панелисти у Сенату, при чему је Грегори Микс, потпредседник и демократски сенатор, критиковао најављене буџетске резове у Стејт департменту јер се, како је навео, плаши шта ће у том случају бити са америчким местом у свету, и шта ће то значити за регион Балкана.

<

“Администрација не даје нашим дипломатама орудје и људске ресурсе да би деловали на дипломатском плану на Балкану на дневној бази. Ако се тиме не позабавимо, вакум ће расти, а у тај простор ће доћи Кремљ који ће искористити проблеме на терену”, казао је Микс, тврдећи да је “корумпирани руски новац донео приметан утицај” и да САД не смеју скренути поглед са Балкана.

Конгресмен Крис Смит, републиканац, сагласан је са Миксом да САД не смеју да напусте Балкан, упозоривши на “опасност од остављања простора другима са мање јасним циљевима”.

Међутим, сва питања других сенатора и одговоре Јија у вези с Русијом председник Поткомитета Сената за спољне послове, републикански сенатор Дејна Рорабахер назвао је “русофобијом”, објаснивши да је Русија велика сила и да има свако право да покуша да прошири свој утицај утичући на људе у појединим деловима земаља, као што чине и САД.

“Ми смо свугде, наша војска је свугде по свету, покушавајући да то уради и преко армије чак. И Русија има свако право да покуша да постане утицајна сила посебно у земљама које се граниче са Русијом“, рекао је Рорабахер, који је оштро критиковао и ЕУ, закључивши да је она на силазној путањи и да се распада.

(Слободна Европа, Танјуг, Б92)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

7 thoughts on “Хојт Ји: Русија на Балкану нема никакву стратегију

  1. Kad bi Ameri pustili ostatak svijeta dva mjeseca na miru , vise bi uradili za covjecanstvo no sve sto su u posljednjih 50 godina

    1. Hoyt Brian Yee je veliki i dokazani prijatelj Crne Gore.

      Za gospodju goire – Island je prva zemlja koja je nominalno priznala vrtanje samostalnosti nase Majke, Crne Gore. I zato im vazda hvala.

      Nek Je Vjecna!

  2. Dobro bi bilo, kada bi mi Srbi poceli da pazimo svoje poslove i kada bi prestali da se mijesamo u sukobe civutskih tajkuna u USA i Rusiji.

    Ne zaboravite:

    1. Prva zemlja koja je priznala nezavisnu Crnu Goru, posle ocigledno pokradenog referenduma, bila je Sovjetija.

    2. Kada nam je za vrijeme Milosevica nudjeno 5 milijardi dolara i clanstvo u EU, Sovjetija je preko svojih agenata u svim republikama sabotirala tu inicijativu, sto je dovelo do gradjanskog rata i ove situacije u kojoj se sad nalazimo.

    Dakle, ima u ovome sto ovaj Amerikanac prica malo i istine.
    Sovjetska politika je NEISKRENA, NEPOUZDANA, NEMILOSRDNA I NEPREDVIDIVA.

    Americka, cesto puta nije bolja, ali kod njih barem znamo na cemu smo, dok nas kod Sovjeta zaslijepi rusko-srpsko prijateljstvo.

    Zapamtite dobro.

    Dok je god Lenjin u mauzoleju, to nije Rusija, nego Sovjetija,.

  3. Na zalost u pravu si,Ruskog ambasadora kao da nema u Podgorici ali zato vi (ameri) “rovite” ka krtine.
    Ko od nas pretekne vasu strategiju,imace o cem pricati.

  4. Ooooo kad biste prestali pa promovišete mir i stabilnost diljem svijeta bijeloga, da se počine malo. Ovako počivaju samo onih 20 i kusur miliona što ih pobiste poslije 2. Svj. Rata. dok ste promovisali mir.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<