IN4S

IN4S portal

Dodik: Tražimo da se poštuje Dejton onako kako je napisan (VIDEO)

1 min read

11. januara predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je dao ekskluzivni intervju za rusku televiziju Carьgrad. „Ruska reč“ objavljuje tekst ovog intervjua.

Andrej Afanasjev, voditelj programa „Ruski odgovor“ na televiziji Carьgrad: Vaša nedavna izjava je izazvala burne diskusije i na Balkanu, i na Zapada i u Rusiji. Nakon četvrt veka Republike Srpske, šta osećate i kako je ta vaša nedavna izjava povezana sa 25 godian postojanja RS?

Milorad Dodik: Republika Srpska živi 25 godina i pokazala je da može da se suoči sa raznim izazovima. Ali 25 godina je isto tako osporavanje Republike Srpske u različitom obimu i na različitim načinima. Prema Republici Srpskoj je kršen Dejtonski mirovni sporazum, gde je visoki predstavnik oduzeo niz ovlašćenja i preneo ih na nivo Bosne i Hercegovine bez naše saglasnosti. Najveći kriminal u proteklih 20 godina je ovde činio visoki predstavnik koji je kršio međunarodni mirovni sporazum tako što je njene veoma jasne odredbe na drugi način tumačio, čak i menjao zakone u donosio Ustav. Mi smo se u Republici Srpskoj u kontinuitetu suprotstavili takvoj politici i ovo danas nije ništa novo. Mi tražimo da se poštuje Dejtonski sporazum onako kako je on napisan, a ne da nam visoki predstavnici zapadnih diplomata ovde prosipaju priču o duhu Dejtona i postavljaju to kao fetiš koji mi moramo da poštujemo. Mi to naravno ne želimo. I zato je i današnji naš odgovor. 24 godine republika slavi Dan republike, a onda intervencionizmom stranih sudija u Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine sa dva glasa muslimana nama su ukinuli tu mogućnost da slavimo 9. januar, dan kada je stvorena Republika Srpska. Naravno, narod je izašao na referendum i potvrdio da je 9. januar naš dan i mi ništa nismo drugo činili. I ovog 9. januara smo se okupili da slavimo Dan Republike. Dakle, Bosna je neuspešna zemlja od samog početka. I ako je neko mislio da će napraviti Bosnu sa istim narodima koji su razbili Jugoslaviju, onda se očigledno na početku grdno varao i mislio da će samo međunarodnim nasiljem držati Bosnu i Hercegovinu na okupu.

Carьgrad: Vaša izjava je ponovo pokrenula pitanje Velike Srbije. Šta taj pojam znači za vas lično?

Milorad Dodik: Velika Srbija je propagandna priča, stvorena u bivšoj Jugoslaviji. Komunistički režim je na bazi toga i sprovodio svoju antisrpsku politiku svih 70 godina. O tom pojmu Velika Srbija govore oni koji nemaju pojma šta to znači. Danas je realnost da postoje Republika Srbija i Republika Srpska. To je danas i teritorijalna, i politička, i geostrateška i svaka druga realnost. Velika Srbija po nekom ranijem konceptu je obuhvatala daleko veći prostor, a to je i prostor Hrvatske gde je živeo srpski narod u većini, koji je danas pusti prostor. Tamo je izvršeno etničko čišćenje i tamo Srba nema.

Carьgrad: Da li možete detaljije da ispričate o tome u kakvom se položaju nalaze Srbi koji žive na teritoriji Bosne i Hercegovine? U kakvim uslovima žive? Nisu li u nemilosti centralnih vlasti ili njenih stranih struktura.

Milorad Dodik: Posle sukoba i raspada bivše Jugoslavije BiH živi na muslimansko-bošnjačkom idealizmu i intervencionizmom međunarodne zajednice koja prihvata te ambicije bosanskih muslimana. Srbi nisu želeli da budu u Bosni i Hercegovini. Prihvatili su sa rezervom Dejtonski sporazum jer su se bojali da će on biti degradiran, što se naravno i dešava svih ovih godina. Svih ovih 20 godina je upravo revizija Dejtona od strane međunarodnog predstavnika koji je trebao da štiti Dejton. Bosna je realizacija jednog američkog koncepta koji je trebao da napravi jednu državu-naciju ovde u BiH, i naravno neuspešno jer ovde ima tri konstitutivna naroda i još značajan broj manjina. Sve vreme pokušavaju da odvoje Republiku Srpsku od normalnih i dozvoljenih Dejtonskim sporazumom odnosa sa Srbijom. I bile su to godine rušenja naših prava i mi danas nemamo preko 80 nadležnosti o kojima u Ustavu piše da ih imamo. U kontinuitetu međunarodni faktor je smenjivao naše izabrane ljude. Čak je i predstavnika republike ranije smenio sa dužnosti visoki predstavnik, zato što nije odgovarao njihovom konceptu. Visoki predstavnik je zatvarao ljude, izbacivao policajce, izbacivao važne direktore firmi, svakog onog ko nije hteo da bude deo njihove politike. Visoki predstavnik je na nivou BiH formirao bez prava centralistički sud i tužilaštvo, i oni se danas obračunavaju sa svima nama u RS. I sada progone sve viđenije Srbe i u biznisu i u javnim medijima, javnim preduzećima, nas političare, tvrdeći kako ovde samo provode akcije protiv kriminala, korupcije. I to sve traje nekoliko godina. I onda bez ikakvih objašnjenja to se zaustavi i na taj način se pravi atmosfera vršenja pritiska prema bilo kome ko odlučuje ovde. I to drže nekoliko godina, i onda odustanu jer nije bilo nikakvih osnova za to.

Carьgrad: Šta treba sad učiniti da bi se ujedinili Srbi koji žive u BiH sa Republikom Srbijom u jedinstvenu zemlju?

Milorad Dodik: Čak i neki autoritarniji izvori sa Zapada govore o tome da je moguće obezbediti dugoročnu stabilnost Balkana upravo time da se prema Srbima koji su najvažniji narod na Balkanu promeni odnos u pogledu njihovog jedinstva i da im se dozvole prava koja imaju i drugi narodi u svetu, a to je da žive zajedno i da ne mogu da budu veštački podeljeni. I danas vidimo identična politička ponašanja stranaca ovde sa starim konceptom Zapada koji je još pre 100 godina ili više ovde sprovodila Austrougarska. Hteli su da naprave jednu naciju, jedan jezik, jednu državu, sve na štetu etničkih, nacionalnih interesa i prava Republike Srpske, odnosno Srba ovde. Srbe okupljaju nacionalne vrednosti, u tome je njihovo jedinstvo, iako smo sada podeljeni. Ali u svakom slučaju danas ljubav koju imamo za Srbiju je daleko veća nego za Bosnu i Hercegovinu u kojoj smo primorani da budemo. To je racionalno, emotivno i normalno. Neki to ne vole da čuju i onda prave histeriju zbog toga.

(Izvor: Ruska reč)

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *