Додик: БиХ је резултат НАТО интервенције, нећемо ући у ту алијансу
1 min read
Милорад Додик
Земља попут БиХ може успјешно да живи само уз уважавање принципа партнерства и консензуса, али политике које долазе из Сарајева потпуно су опречне тим начелима. Бошњацима се, очито, свиђају политике у којима за сараднике узимају поданике, јер су им партнери сувишни. Таква политика, коју сада покушавају да наметну Србима – постављањем немогућих услова за успоставу власти у заједничким органима БиХ – након што им се свидјело када су то урадили Хрватима избором Жељка Комшића, само је пут за да БиХ изгуби било какав смисао и кретање је ка њеном распаду, рекао је у разговору за „Политику” Милорад Додик, члан Предсједништва БиХ из Републике Српске.
Он каже да усвајање Годишњег националног програма (АНП), како би се активирао Акциони план за чланство (МАП) БиХ у Натоу, не може бити дио пакета за разговоре о формирању власти и истиче да је тај услов смишљено постављен: „Питање око Натоа је измишљено да Сарајево не би добило партнере из РС.”
Образлаже како у Сарајеву таквим понашањем покушавају направити стање у коме би било нормално да они који су добили легитимитет на изборима не треба да уђу у власт, а они који су изгубили изборе могу и даље да раде, што је „нездрава ситуација која ће ескалирати у политичку блокаду у којој нико више ни с ким неће сарађивати”.
„БиХ оваква каква јесте резултат је НАТО интервенције с краја рата, па некако у неком историјском, моралном па чак и политичком смислу постоји довољно разлога да се по питању те алијансе појаве проблеми који могу довести до самог распада”, рекао је.
Не смију се испостављати услови, изборни резултат је јасан
Говорећи о условљавањима колега из Предсједништва БиХ о формирању нове власти, Додик је подсјетио да су изборни побједници у оквиру три народа познати, те да је његова странка СНСД један од њих. „Досадашња пракса показала је да смо имали застоје кад год нисмо уважавали изборне побједнике. Када у сложеној ситуацији, каква је у БиХ, на једном нивоу имате власт једних представника, а у Сарајеву представнике других – из опозиције, долазило је до проблема. Вјерујем да су научили лекцију да то није сретна околност. Нема никаквих услова нити их се смије испостављати, једини услов који се треба поштовати јесте изборни резултат”, нагласио је, додавши да у Сарајеву инсистирају на питању око Натоа за које су унапред знали да је немогуће, што значи, како је рекао, да имају скривене намјере.
„Нико из РС неће прекршити Резолуцију Народне скупштине РС о војној неутралности. Истрајавати на томе значи гурати БиХ у тоталну блокаду. Година дана без Савета министара свједочи и о томе да БиХ, заправо, није ни потребна, јер евидентно може да се живи и без тога. РС је формирала своју власт. Немам више вољу и жељу, нити моји људи инсистирају, да се формира власт”, појаснио је Додик, истакавши да је народ изабрао представнике и да се не може радити о консензусу уколико неки други народ узме неке друге, које они процене да им погодују.
„Ако ви блокирате избор легитимних представника у Савет министара онда вам неће радити ни парламент. Зар нису у Сарајеву први посегнули за угрожавањем демократских права једном народу? Пред Вучићем и Ердоганом, прије неки дан, колегама из предсједништва сам рекао – ево ви бирајте кога хоћете, ми нећемо. Али ако хоћете да ми будемо унутра, онда нема више условљавања“, истакао је.
Нећемо у НАТО
Говорећи о утисцима послије посјете турског предсједника Србији Реџепа Тајипа Ердогана и трилатерали, Додик је истакао да је Ердоган велики лидер, нагласивши да је незамењива улога предсједника Србије Александра Вучића који је то организовао.
„Помало је иритантно када из Сарајева на таквим скуповима причају како је све лијепо у БиХ, па сам морао да објасним да у ствари већ годину дана немамо власт. Ердоган је рекао – формирајте власт па се бавите другим питањима. Онда Жељко Комшић и Шефик Џаферовић (хрватски и бошњачки чланови председништва) кажу како се прво морају прихватити постављени услови. Јасно им је стављено до знања да условљавање неће проћи. Ни ми из РС их не испостављамо, а постоји безброј разлога за наше незадовољство, и те како би имали разлога за условљавање. Али треба напокон да буде јасно, нећемо ући у НАТО, нити ћемо дозволити да се крећемо ка тој алијанси, али можемо сарађивати. Покушавају нам подвалити неке документе, који тобож не би били прихватање акционог плана за чланство. Али уз могућност да то НАТО, ипак, другачије протумачи. Зато, може само папир на коме ће у првој реченици писати да тај документ не може да се сматра акционим планом за чланство БиХ у Нато“, појаснио је.
На питање новинара Политике о идеји балканског шенгена, Додик је истакао да снажно подржава ту идеју, похваливши идеју Вучића да окупи лидере земаља који су дали почетно мишљење о томе.
„Спреман сам да томе дам потпуни допринос. Вјерујем да БиХ нема ниједног разлога да буде против једне такве, одличне приче. Јер би реализација те замисли омогућила оно што сви прижељкујемо, мекшу границу, бржи прелазак, већу повезаност“, појаснио је.
Нема босанског идентитета
Говорећи о најави одговора Скупштине РС на Декларацију СДА која позива на централизацију БиХ и босански идентитет, Додик је казао да ће крајем октобра бити заказана седница Скупштине РС и да се ради на припреми материјала и документа који неће бити само одговор на Декларацију СДА.
„Страначки документ СДА само је врх нечега што је високи представник годинама радио, што је охрабривао и што је његов коначни циљ. Нема никаквог босанског идентитета, а једина република која овде може да постоји јесте Република Српска. Све што је високи представник овдје радио, не може да опстане и буде легализовано јер је рађено мимо прописа и Дејтонског споразума. Све то, дакле од Декларације СДА и онога што је радила међународна заједница, биће обухваћено закључцима Скупштине РС који ће се базирати на Уставу и Дејтону. Базична ствар наших настојања јесте да не допустимо да се заборави да су такозвана Бонска овлашћења потпуна подвала и превара, да она нису базирана на праву, али је на бази њих кроз интервенције високог представника и путем наметања решења, промијењен политички систем БиХ. Ми морамо да реагујемо на ту чињеницу и не смијемо дозволити да неко мисли да је то завршено. Одбацићемо такву праксу и сама Бонска овлашћења, те о томе затражити дијалог с Федерацијом БиХ, то јест о свим питањима које је наметнуо виски представник. А то значи од војске, индиректних пореза и других“, нагласио је, додавши да Бошњаци вјероватно неће неће прихватити разговор, али да ће, како је истакао, ако не буду хтјели разговор након што се одбије дијалог да се ствари у БиХ приведу Уставу БиХ, они имати легално право да изађу из пројеката које је наметнуо високи представник.
„Босна коју они гурају је подвала Србима и Хрватима.Формирали су Суд и Тужилаштво БиХ, прогонили све, иједног виђенијег Србина или Хрвата, а никада ниједног Бошњака. Па данас имате десет компанија у Федерацији БиХ које праве милијарду марака промета, а у РС су такви капацитети уништени. Уз све то и данас трпимо опструкције из Сарајева за наше пројекте, по осам мјесеци чекамо потврду заједничких органа за неке развојне прилике. А онда се нађу у Сарајеву да причају о ситуацији у Српској, критикујући стање да би оправдали неке намере из својих декларација. Шта ће нама таква земља? Зато нас чека стагнација која ће још више показати бесмисленост БиХ“, казао је Додик.
Нема Србина на свијету који није заинтересован за КиМ
На питање о очекивањима која се тичу решавања питања између Београда и Приштине, појаснио је да нема Србина на свијету који није заинтересован за КиМ, као и да је већина народа окупљена око свог идентитета.
„КиМ је важно питање не само због косовског мита, него и због једне кулминације неправде, примјене различитих стандарда. На једном мјесту признајете и дозвољавате да се нешто уради, а Србима у РС то браните у готово идентичним ситуацијама. Тамо може независна држава, а нама се поручује да ћутимо“, рекао је додавши да је Вучић себи направио проблем јер је питање које је словило као завршено у политичком и јавном мњењу Београда и Србије вратио, тражећи да се Србија врати као фактор преговора.
„Постоје различити ставови, од разних удружења, цркве, политичких партија, али не постоји конзистентан јавни приступ шта је то што треба да се уради. Ми ћемо пратити Србију, а у Србији треба ојачати позицију преговарача, који ће, потпуно сам увјерен, заштити српске државне и националне интересе“, истакао је.
На питање како гледа на изјаву Албина Куртија, претендента на премијерско место, који најављује зближавање и интеграцију с Албанијом, Додик је нагласио да Курти већ стоји испод албанске заставе.
„Нећу да ми он буде примјер, али треба примијетити позицију свијета који овдје покушава да пегла ствари. Треба да се зна да ће међународним представницима, када нама дођу овде нешто да кажу на наше захтјеве у погледу жеље да наш идентитет сачувамо и права одбранимо, бити јасно поручено да су пропустили да реагују на КиМ. Конфигурација односа у свијету се промијенила. Наравно, нико није луд да мисли да Америка није и даље снажна, али та моћ није као прије петнаест година. Именовање двојице представника изазвало је и код мене неку врсту конфузије. Сарајево воли Палмера, па кажу како ће он сада да се бави ситуацијом у БиХ. Може да се бави чиме хоће, базичне ствари не може нико да промијени. Палмер је већ рекао да Дејтонски споразум није свето писмо, а наше позиције су да тај споразум треба поштовати док се два ентитета и три народа не договоре. Такође, нећемо да идемо у НАТО, нити намјеравамо да направимо први корак ка чланству“, рекао је.
Владајућа коалиција у РС ће бити сачувана
Додик вјерује да ће се неке трзавице у владајућој коалицији смирити после разговора лидере странака и да ће сарадња са странком Марка Павића (ДНС) бити сачувана, али да свакако двотрећинска већина у Скупштини РС неће бити угрожена. Каже да је ранији договор с коалиционим партнерима био да се препусти локалним страначким органима да руководе политикама на локалу и да се његов СНСД није љутио када је ДНС изабрао сарадњу с другим блоком у Бијељини и Добоју, због чега су изгубили те градове, а да је Павићева странка одлучила да дешавања у Приједору дигне на републички ниво. „Они који су се порадовали прекиду сарадње СНСД-а и ДНС-а мало су пожурили”, каже Додик.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Додик је успео да дође на власт на КФОР-овим тенковима.
Где је декларација она обећавана, о независности, за 2016. годину? Хахаха…
Лепо је Србин бити, али је тешко.
Милорад Додик је успео.
А нешто се ућутала она гамад „Правда За Давида“. Канда још нису добили налог.