IN4S

IN4S portal

Daliborka Uljarević i CGO – lice duplih aršina: Tu je kad treba da napadne SPC, a ćuti o biznisu svog brata

1 min read
Daliborka Uljarević, dugogodišnja direktorka Centra za građansko obrazovanje (CGO), godinama unazad u javnosti nastupa kao moralni arbitar, kritičarka korupcije, nepotizma i zloupotreba javnih dobara. Međutim, slučaj “Verige 65” – ugostiteljskog objekta sagrađenog u zoni zaštićene kulturne i prirodne baštine Boke kotorske – razobličuje duboki jaz između onoga što gospođa Uljarević zastupa i onoga što u praksi toleriše. Posebno kada su u pitanju članovi njene porodice.

Objekat “Verige 65”, dospio je u fokus međunarodne javnosti nakon izvještaja zajedničke reaktivne monitoring misije UNESCO/ICOMOS iz 2018. godine, u kom se navodi da je „njegovom izgradnjom trajno oštećen dio do tada netaknute prirode Turskog rta“ i da „njegovo prisustvo narušava izuzetnu univerzalnu vrijednost područja“. U izvještaju se precizira da je dvospratna, armirano-betonska građevina u suprotnosti sa pojmom „privremenog objekta“, i preporučuje se njeno uklanjanje. „Mogućnost povratka u pređašnje stanje trebalo bi da bude ključna karakteristika“, stoji u izvještaju.

Uprkos tome, objekat nastavlja da radi, zahvaljujući administrativnoj gimnastici i političkim vezama investitora. Kako podsjeća Monitor u broju iz 2021. godine, iza firme Hefesta d.o.o. koja stoji iza restorana, stoje Aleksandar Šćepanović i njegova sestra, crnogorska manekenka Jelena Šćepanović, „navodno bliska prijateljica predsjednika DPS-a Mila Đukanovića“. Upravo ta veza, kako su nagovjestili novinari, omogućila je munjevito dobijanje svih potrebnih dozvola – uključujući i onu koju je izdala tadašnja direktorka Uprave za zaštitu kulturnih dobara, Anastazija Miranović, istoga dana kada je zahtjev podnijet.

Da bi objekat na Turskom rtu uopšte bio moguć, Ministarstvo održivog razvoja i turizma pod rukovodstvom Branimira Gvozdenovića, lično je mijenjalo Plan privremenih objekata, ucrtavajući u mjesto turističkog info-punkta objekat od 190 m² sa velikim parkingom. Sve pod plaštom „privremenog karaktera“, koji je UNESCO više puta doveo u pitanje.

I upravo tu dolazimo do suštine dvostrukih aršina. Dok Daliborka Uljarević otvoreno optužuje Crkvu, političke stranke, medije i pojedince za zloupotrebe i netransparentnost, kada je u pitanju biznis njenog rođenog brata Željka Uljarevića – koji je 15% vlasnik Hefesta d.o.o. i partner Jelene i Aleksandra Šćepanovića – ćuti. I to baš u slučaju koji je izazvao negativne reakcije UNESCO-a i prijetio da Kotor bude skinut sa Liste svjetske baštine.

Podsjetimo, vlasnička struktura firme Hefesta doživjela je izmjene krajem 2024. godine. Do 26. decembra, Aleksandar i Jelena Šćepanović bili su jedini vlasnici (po 50%). Od tog datuma, struktura se mijenja: oboje zadržavaju po 35%, dok po 15% stiče kompanija Compania De Vinos Montenegro u vlasništvu Željka Uljarevića, i Zdravko Jerkić, koji postaje i ovlašćeni zastupnik. Drugim riječima, Daliborkin brat ne samo što je partner, nego i ključni akteri „Verige 65“ postaju formalno povezani sa njom preko porodičnih veza i ekonomskih interesa.

Javnost nikada nije čula njen stav o ovom pitanju. Ni kad je UNESCO tražio uklanjanje, ni kad su otkriveni sporni papiri, ni kad su u medijima objavljene fotografije nelegalne gradnje na zaštićenom prostoru. Ćutanje je jedini odgovor koji je CGO ponudio.

Kada institucije – poput onomad Uprava za zaštitu kulturnih dobara i Ministarstvo održivog razvoja – ćute ili postupaju na štetu javnog interesa, građani s pravom očekuju da se nevladin sektor oglasi. Ali, kada su u pitanju prijateljstva sa šefovima režima i lični porodični interesi, kriterijumi postaju fleksibilni.

Slučaj “Verige 65” je test iskrenosti. Za Daliborku Uljarević, ali i za sve strane donatore koji finansiraju njenu organizaciju. Da li će zažmuriti pred činjenicom da njihov partner u Crnoj Gori podržava ili ignoriše očigledno kršenje međunarodnih standarda – ili će konačno postaviti pitanje: da li je CGO zaista borac za pravdu ili tek maska za prikrivanje porodične i političke pogodbe? Nama je odgovor odavno poznat.08:12

Podjelite tekst putem:

7 thoughts on “Daliborka Uljarević i CGO – lice duplih aršina: Tu je kad treba da napadne SPC, a ćuti o biznisu svog brata

  1. Na primjeru doticne se jasno vidi da je njen nvo ustvari partijska celinja lopovskog dps,sdp i ogranka Bemaksa..sve je agentura i drp System.

    9
    2
  2. Zeki je pravi intelektualac vidi mu se iz face, jos kad bi dofatio do iznad stola dje bi mu kraj bio. Olos se dovukla iz Hercegovine i lopinjaju dje stignu. Ovo su te evropske integracije i sampioni demokratije.

    18
    4
  3. Baš te se smestili na ” vrijeme” da javite a on izgrađen 2018 . Sad je Radinović ministar prostornog planiranja . Pa neka da nalog za rušenje. Inače će biti jednako kriv kao i ovi što su dali dozvolu

    28
    1
    1. Bas sam pogledao u izvod iz Centralnog registra, Zeljko Uljarevic upisan 26.12.2024, a od kada objekat postoji, postoji otkad je to dps omogućio.
      Međutim zasto se ova promjena skriva?
      Zašto nije transparentno? Ipak je ona direktorica NVO koja kritikuje sve i svakog, a evo vidimo “porodicna uklapanja u zaštićena dobra”

      24

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *